U břehů Itálie se letos vylodily desetitisíce migrantů.

U břehů Itálie se letos vylodily desetitisíce migrantů. | foto: Profimedia.cz

ITÁLIE: Boj lidu za mladého Taleba a farmaření uprchlíků na Sicílii

  • 872
U břehů Itálie se letos vylodily desetitisíce migrantů, kteří následně směřují na sever. Jejich vysněným cílem je ve většině případů Německo. Některé běžence zadrží úřady. Stále častěji se však za konkrétní uprchlíky staví obyčejní Italové a protestují proti jejich vyhoštění. Na Sicílii zase farmáři poskytují migrantům práci.

Empatii obyčejných Italů na vlastní kůži pocítil i 23letý Bangladéšan Abú Taleb Mridha. Na udělení azylu čekal ve vesničce Capriglio na severu Itálie. Úřady však jeho žádost zamítly, a Taleb by se tak měl vrátit zpět do vlasti. Obyvatelé Capriglia však za ním stojí, píše italský server La Stampa.

Něco na nohy

Pomoc uprchlíkům po připlutí do Itálie přichází v mnoha podobách. Uprchlíci se například mohou těšit na zbrusu nový pár bot pocházející z obchodů s padělky (více zde).

„Taleb tady musí zůstat. Uděláme všechno proto, aby se tak stalo,“ uvedla starostka vesnice Vittorina Gozzolinová, která spolu se starosty dalších obcí, představiteli církve a neziskovými organizacemi rozjela kampaň za záchranu mladého Asijce. „Je jedním z nás,“ tvrdí Gozzolinová. 

Skupina se rozhodla podat odvolání proti vyhoštění bezmocného Bangladéšana, a to i přesto, že naděje na úspěch je minimální. „Možná nedokážeme vyřešit celý problém imigrace, můžeme ale vyřešit situaci, před kterou stojí Taleb,“ vysvětluje další aktivistka Elisabetta Serraová.

Bangladéšané tvoří jen malé procento uprchlíků směřujících do Evropy, většinou se přesouvají jen v rámci Asie. Příběh Taleba se však od migrantů ze Sýrie či Afghánistánu liší jen málo. Při cestě do Súdánu ho zadrželi ozbrojenci. Obvinili ho z toho, že má falešný pas. Později zažil i mučení. Po propuštění překonal rozpálenou libyjskou poušť a na jedné z migrantských lodí se vydal přes Středozemní moře do Evropy.

„Teď chci zemřít tady v Itálii, v Capriglii. Je to lepší, než se vrátit do Bangladéše. Pokud se tam vrátím dřív, než splatím dluhy, zabijí mě, protože jsem nejstarší syn. Můj otec je stále naživu jen proto, že je postižený,“ vysvětluje Taleb.

Na sicilských polích

Stovky dalších uprchlíků zůstávají po doplutí k italským břehům na Sicílii. Místní farmáři je využívají při sběru ovoce a zeleniny. „Imigraci tady bereme jako zdroj,“ vysvětluje Chiara Lo Biancová, která na ostrově řídí úspěšný byznys s organickými citrusy a zeleninou. 

Produkty z jejích farem míří zejména na trhy v severní Evropě. Dělníky z řad uprchlíků Biancová najímá na náročnější práce, zejména sběr cuket.

Za měsíc prý platí 1 200 eur, v přepočtu tedy více než 32 tisíc korun. Najdou se však i tací, kteří migranti využívají a platí jim jen směšné částky (více o práci migrantů na Sicílii se dočtete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video