Jak se míchá zemská atmosféra?

Americkým vědcům se podařilo lépe popsat mechanismus ztenčování ochranné vrstvy ozonu v atmosféře. Z jejich poznatků vyplývá, že nad severní zemskou polokoulí bude ještě dále ubývat ozonu, který zabraňuje části škodlivého ultrafialového záření ze slunečních paprsků dopadnout na zemský povrch.

Ozon se tvoří působením slunečních paprsků ve stratosféře, tedy ve výšce 6 až 30 kilometrů nad zemským povrchem. Má zákeřného nepřítele jak vědci zjistili před třiceti lety, molekuly ozonu jsou nemilosrdně ničeny průmyslově vyráběnými umělými plyny, jimž se obvykle říká freony a jež obsahují chlor.

Na zem dopadá víc ultrafialového záření
Když ve stratosféře ubývá ozonu, dopadá pak na zemský povrch více ultrafialového záření, které mimo jiné vyvolává rakovinu kůže, oční onemocnění a snižuje imunitu organismu.

Právě růst takovýchto onemocnění už zaznamenali lékaři v Austrálii a také v jižní špičce latinskoamerického kontinentu.

Množství freonů se sníží až za 50 let
Mezinárodní dohody už sice zakázaly výrobu těch nejnebezpečnějších freonů, avšak v ovzduší kolem celé zeměkoule jich ještě zůstalo rozptýleno dost z předchozích desetiletí. Podle odhadů bude trvat dalších zhruba padesát let, než se množství freonů ve stratosféře začne snižovat.

Družice měřily teplotu
Vědci měli několik teorií, nyní však vědecký tým, vedený Paulem Newmanem z Goddardova střediska vesmírných letů americké kosmické agentury NASA, dění v atmosféře vysvětlil na základě rozborů teplot naměřených družicemi.

Vědci už dříve zjistili, že ničení ozonu závisí na teplotě. I ty chlorové sloučeniny, které ozonu neškodí, se stávají agresivními při styku s částečkami ledu. Čím je ve stratosféře chladněji,


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video