Jak se mají ministři ČSSD? Dobře

  • 76
Od posledních voleb se některým členům Zemanovy vlády podařilo vytáhnout svoji životní úroveň a dostat se mezi bohaté. Například pokud jde o bydlení - ministři Stanislav Gross, Jan Kavan a nejnověji i Karel Březina si pořídili luxusní byty za několik milionů korun.

Březina o tomto bytě dosud nikde nemluvil. Naopak ještě loni v létě v médiích tvrdil, že mu stačí jeho garsonka na sídlišti. Přesně v tu dobu přitom rozšířil "partu" sociálních demokratů, kteří obývají terasovité byty nad Prokopským údolím v ulici, která se jmenuje Klausova. Kromě Kavana tu bydlí ještě šéf premiérových poradců Miroslav Šlouf, poslanec Michal Kraus a ředitel Březinovy kanceláře Jiří Frkal. Podle výpisů z katastru nemovitostí mají všichni kromě Krause na byty hypotéku.

Co vládním politikům patřilo v době, kdy byli v opozici, a o kolik si tedy v posledních letech pomohli, se veřejnost od nich zatím nikdy nedozvěděla. Premiér Miloš Zeman sice po nástupu do vlády v roce 1998 sliboval, že jeho ministři nad rámec zákona sepíší zprávu o stavu svého majetku, žádný soupis však nevypracovali.

"Nemáme důvod něco tajit," tvrdil přitom Zeman před třemi a půl lety. MF DNES se rozhodla stav majetku ministrů před nástupem do vlády a nyní, před jejich odchodem, zmapovat sama s využitím všech dostupných databází včetně katastru nemovitostí a obchodního rejstříku. Všem ministrům navíc rozeslala dotazník, který porovnává bývalý a současný majetek. Svá zjištění redakce postupně zveřejní.

Z došlých odpovědí na dotazník se ukazuje, že někteří ministři Zemanovu slibu skutečně dostát nehodlají. Například ministr dopravy Jaromír Schling přes svou mluvčí vzkázal: "Nemám co tajit. Jsem kdykoli připraven poskytnout informace o své majetkové situaci, avšak musí to mít své rozumné opodstatnění. Z vaší žádosti nic takového není zřejmé."

Jiní ministři však ochotně přiznali i to, kolik je stojí dovolená. "Všechny trávíme na chalupě, peníze vynakládáme na cement, vápno, cihly, barvy a podobně," uvedl ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš.

Březina vyměnil garsonku za luxusní byt

Karel Březina je sice jediným ministrem, který nemá ministerstvo, zato se může pyšnit jiným primátem: mohl by si klidně nechat říkat ministr s největším počtem adres.

Jednu adresu si nejmladší člen Zemanovy vlády píše do oficiálních dokumentů (Ruská ulice), v druhé se nechával fotografovat do novin (Kunínova ulice), ve třetí bydlí s manželkou (Chopinova ulice) a tu čtvrtou prozatím před veřejností úspěšně tajil (Klausova ulice).

Tím však výčet možná nekončí. Březinova manželka Barbara Nesvadbová totiž říká: "Už půl roku hledáme byt, který by se líbil nám oběma. Prozatím zůstáváme v mé garsonce."

Faktem však je, že podle výpisu z katastru nemovitostí je Karel Březina majitelem garsonky v Kunínově ulici, tu zdědil po babičce, a od 7. června 2001 vlastní stometrový byt s terasou a garáží v Klausově ulici. "Garsonka byla převedena z družstevního do osobního vlastnictví a na byt v Klausově ulici mám hypotéku," uvedl ministr.

Zmapovat jeho oficiální finanční situaci není na rozdíl od ostatních ministrů, kteří měli předtím civilní zaměstnání, velký problém: kromě funkcí v Poslanecké sněmovně a na Úřadu vlády se Březina nikdy neživil ničím jiným. Pouze při studiu na Vysoké škole ekonomické si - jak říká - pouze přivydělával spoluprací s firmou dovážející léčiva.

Od srpna 1998, kdy přišel na Úřad vlády (nejprve jako ředitel a od března 2000 jako ministr), si do loňského června, kdy kupoval byt, vydělal před zdaněním téměř 1,8 milionu korun. Za své předchozí působení ve funkci poslaneckého asistenta a ředitele kanceláře předsedy Poslanecké sněmovny získal kolem 700 tisíc korun, rovněž před odečtením daní.

Po stržení daní a každodenních výdajů by mu možná zbyla třetina na pořízení luxusního bytu, což je povinná základní splátka pro hypotéku. Byty v Klausově ulici jsou dnes k mání od čtyř milionů korun výše. Hypotéka je proto v Březinově případě (pomineme-li dědictví či výhru ve sportce) jedinou možností, jak legálně zaplatit za tak velký byt.

Na otázky MF DNES, jaké měl úspory, kolik platí za dovolenou či v jaké hodnotě je jeho zbývající majetek, ministr Březina odmítl odpovědět. "Zákonnou povinnost sdělovat tyto údaje ministr nemá," vzkázal po své mluvčí.

Bulvární deníky Blesk a Super, které týden co týden propírají Březinovo soukromí, poukazují na velké výdaje nejmladšího ministra. Jejich čtenáři se například nedávno dozvěděli, že během silvestrovských oslav ve Špindlerově Mlýně Březina "propil" přes třicet tisíc korun nebo že hádku s manželkou vyžehlil zakoupením terénní toyoty.

"Dostala jsem nové auto, ale víc vám k tomu neřeknu," citoval Nesvadbovou loni v říjnu deník Super. Nesvadbová dnes tvrdí, že si ojetou toyotu koupila sama, napůl s otcem. Výrok ze Supru, že auto dostala, přitom nezpochybnila.

Podle Supru Březinu čekají další nemalé platby: jeho bývalá přítelkyně, premiérova sekretářka Markéta Jedličková, po něm chce milion korun a měsíční alimenty výměnou za to, že jej nikde neuvede jako otce svého dítěte. Březina dodnes otcovství popírá, Jedličková oficiálně mlčí a Nesvadbová k tomu říká: "Celá ta kauza je soukromá věc slečny Markéty Jedličkové a pana Karla Březiny."

Informace o zapřeném nemanželském dítěti, podepřená tvrzením některých sociálních demokratů, už stály Březinu přízeň premiéra Miloše Zemana i politické body uvnitř ČSSD. Ve stranických primárkách propadl a následně oznámil, že ve volbách kandidovat nebude. "Budu se věnovat ekonomii. Žádný problém," prohlásil. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video