Jak se hledají teroristé?

  • 9
Americká výzvědná služba CIA dostala příkaz pátrat po bin Ladinovi, který je podezřelý ze zorganizování útoku na symboly USA, už v roce 1998. Bylo to vzápětí po tom, co vyhlásil válku Spojeným státům. Háček byl v tom, že - jak vyplývá z právě probíhající diskuze mezi členy kongresového výboru pro kontrolu zpravodajských služeb, a některými bývalými a nynějšími činiteli CIA - tato tajná služba dosud neměla právo ničit úkryty teroristů a zabíjet.

Jak probíhá pátrání po atentátnících?
Jak se pátrá po lidech, kteří úterní útok připravovali, a po samotném bin Ladinovi? Na internetových stránkách amerických tajných služeb jsou pouze oficiální prohlášení, podrobnosti zjišťují reportéři amerických médií.

FBI dala dohromady seznam téměř 200 lidí, které chce v souvislosti s tímto útokem vyslechnout. Experti ale odhadují, že se na přípravě této teroristické akce podílelo možná přes tři tisíce lidí. Někteří z nich mohli být spojeni nejen s bin Ladinovou tajnou armádou nazývanou Kaiba, ale i s dalšími teroristickými organizacemi.

Bezpečnostní experti čtou miliony e-mailů
Národní bezpečnostní agentura NSA, která je největší odposlechovou centrálou na světě, nyní prověřuje všechny v poslední době zaznamenané telefonáty a rádiové depeše a za pomoci majitelů internetových serverů i poštu 36 milionů účastníků. Předpokládá totiž, že všemi těmito prostředky se teroristé dorozumívali. Vyšetřovatelé se ale domnívají, že samotný bin Ladin byl zřejmě velmi obezřetný a v poslední době spíš používal kurýrů.

Největší pátrání všech dob 

Největšího pátrání všech dob se účastní desetitisíce lidí, od specialistů z nejrůznějších oborů až po obyčejné informátory z ulice. I když se v budoucnosti dozvíme některé podrobnosti o průběhu akce, rozhodně nám tajné služby neprozradí všechno. Tím by odkryly metody své práce, které budou potřebovat při dalších operacích.

Základny jsou prázdné
Tiskové agentury oznámily, že všechny tábory a výcvikové základny bin Ládinových teroristů v Afghánistánu a v dalších zemích jsou prázdné. To nepochybně zjistily špionážní družice, které dnes dokáží okamžitě přenášet zaznamenávané snímky do pozemních centrál. Na nich se přitom dají rozeznat velké podrobnosti včetně portrétů lidí.

Významnou úlohu při pátrání po bin Ladinovi má rovněž NSA, která disponuje rozsáhlou sítí pozemních odposlechových stanic Echelon, námořních plavidel, letadel AWACS a družic. Jsou to miliony rozhovorů a e-mailů, které zpracovávají největší počítače světa.

Vodítka pro luštění zatím chybějí
Ovšem aby z nich dokázaly vybrat depeše hledaných teroristů a potom je vyluštit, musí k tomu mít určitá vodítka – aspoň některá místa, odkud a kam se vysílají, klíčová slova tajného slovníku. I tyto informace dodávají agenti CIA, FBI a spřátelených tajných služeb.

Nyní jde především o to, aby analytici zjistili hlavní kontury teroristické sítě. Na to, aby mohli být teroristé zneškodněni a byl znám celý obraz, bude zřejmě třeba trvat i několika let a nemusí se to podařit zjistit nikdy. Snad kdyby po svém zajetí promluvil některý ze členů nejužšího bin Ladinova štábu. To je však velmi nepravděpodobné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video