Jak se cestuje z radnic do zahraničí

  • 45
Když loni na podzim jel středočeský hejtman na veletrh cestovního ruchu do japonské Jokohamy, vzal s sebou i svou přítelkyni Tamaru Kotvalovou. A nejen on: jeho tehdejší sekretářka Michaela Šmídová si s sebou také vzala přítele - Roberta Aldorfa.

Zatímco "první pár" letěl business třídou (letenka za 96 tisíc korun), ostatní turistickou (35 tisíc).

"Oba naši partneři si náklady na cestu platili ze svého," upozorňuje Bendl. Ovšem nutno dodat, že radou původně schválené náklady 486 tisíc korun se nakonec vyšplhaly na dvojnásobek.

Smysl a přínos cesty? "Prezentace regionu, setkání s místními podnikateli," odpovídá Bendl.

Podobně své zahraniční cesty vysvětluje většina radních.

Výjimkou jsou ostravští zastupitelé, kteří si ze zahraničních cest udělali zvláštní zvyk. Jednou za dva roky uspořádají poznávací zájezd pro všechny své členy po některé evropské zemi za peníze z městské pokladny.

Třeba před třemi lety se podívali do Irska - navštívili palírny whisky či pivovar Guinness. "Na takové akci se lépe poznáme, což pak obrušuje hrany při jednání v zastupitelstvu," vysvětloval tehdy náměstek primátora Ivan Knižátko.

Když výlet platí firma
Zatímco někteří radní cestují na náklady obecních rozpočtů, jiní na útraty firem. Samozřejmě těch, které se ucházejí o městské zakázky nebo něco od města potřebují.

Hodně cestují například starostové obcí kolem Temelína - hlavně do Francie, Finska, Belgie či Německa. "Poznávací zájezdy" po západoevropských atomových elektrárnách jim v plné míře platí ČEZ, majitel jaderné elektrárny Temelín.

"Rozhodně je lepší, když starostové vidí zařízení jinde a mohou mluvit s představiteli tamních samospráv, než kdybychom jim dávali třeba jen brožurky," tvrdí mluvčí elektrárny Milan Nebesář.

Finanční náměstek ostravského primátora Jaromír Chalupa zase přijal pozvání banky Deutsche Bank. Loni i letos v lednu byl na její náklady několik dní v luxusním alpském turistickém středisku v Rakousku. "Byl to běžný pracovní seminář, nic na tom není," odmítá kritiku náměstek Chalupa.

Jenže "běžný pracovní seminář" se uskutečnil zrovna ve chvíli, kdy se Deutsche Bank ucházela o vydání třímiliardové emise obligací pro Ostravu. A nakonec komise, v níž seděl i Chalupa, skutečně německou banku doporučila jako vítěze výběrového řízení.

Starostovi Žďáru nad Sázavou Jaromíru Brychtovi se před lety vyplatilo, že zastupoval město v dozorčí radě Jihomoravské energetiky. Ta ho v roce 1996 vzala do Atlanty ve Spojených státech na olympijské hry.

Přesná pravidla jak, kam a za kolik cestovat však neexistují. Záleží jen na vůli radních a kontrole opozičních zastupitelů.

Nejčastější jsou cesty komunálních politiků do partnerských měst, s nimž udržují čilé kontakty. Ta jsou převážně v Evropě. Třeba Český Krumlov má za partnera americké Miami Beach.

"Asi bych více zvažoval, zda je praktické navazovat kontakty tak daleko," říká krumlovský starosta František Mikeš, který neobvyklé partnerství zdědil po svých předchůdcích na radnici.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video