Srovnejte své výsledky podle standardu EU.

Srovnejte své výsledky podle standardu EU. | foto: Profimedia.cz

Jak rozumět výsledkům testu z angličtiny

  • 190
Své výsledky v rozřazovacím testu z angličtiny si můžete porovnat podle společného evropského referenčního rámce pro jazyky. Ten umožňuje porovnávat jazykovou úroveň studentů hlavních evropských jazyků dosaženou v různých zemích a v různých vzdělávacích systémech.

Rámec definuje šest úrovní a umožňuje tak srovnávat různé zkoušky, učebnice, kurzy apod. Jednotlivé úrovně referenčního rámce jsou označeny A1 až C2 a dají se zjednodušeně definovat. Detailní popis jednotlivých úrovní naleznete ZDE.

Rozdělení úrovní dle výsledků v testu:
0–4 bodů - Nedosáhli jste ani A1
5–11 bodů - Dosáhli jste úrovně A1
12–19 bodů - Dosáhli jste úrovně A2
20–27 bodů - Dosáhli jste úrovně B1
28–36 bodů - Dosáhli jste úrovně B2
37–44 bodů - Dosáhli jste úrovně C1
45–50 bodů - Dosáhli jste úrovně C2

A1: Rozumí známým výrazům z každodenního života a základním frázím zaměřeným na uspokojování konkrétních potřeb a umí je také používat. Umí představit sebe a ostatní a klást jiné osobě otázky například o tom, kde žije, o lidech, které zná, a o věcech, které má, a sám na podobné otázky také odpovídat. Dokáže se jednoduchým způsobem domluvit za předpokladu, že druhá osoba mluví pomalu a zřetelně a je připravena pomoci.

A2: Rozumí větám a často používaným výrazům vztahujícím se k oblastem, které se ho bezprostředně týkají (např. velmi základní osobní a rodinné informace, nakupování, místopis, zaměstnání). Může komunikovat při jednoduchých a rutinních úkolech, které vyžadují jednoduchou a přímou výměnu informací o známých a běžných záležitostech. Umí s pomocí jednoduchých výrazů popsat bezprostřední okolí a bezprostřední potřeby.

B1: Rozumí hlavním bodům jasné spisovné řeči o známých záležitostech, s nimiž se setkává v práci, ve škole, ve volném čase atd. Umí si poradit s většinou situací, které se mohou vyskytnout při cestování v oblasti, kde se mluví daným jazykem. Píše jednoduché souvislé texty o dobře známých tématech nebo o tématech, která ho zajímají. Umí popsat zážitky a události, sny, naděje a ambice a stručně zdůvodnit a vysvětlit své názory a plány.

B2: Rozumí hlavním myšlenkám složitých textů pojednávajících jak o konkrétních, tak o abstraktních tématech včetně odborných diskusí ve svém oboru. Dokáže konverzovat s určitou mírou plynulostí a spontánnosti, která umožňuje běžné rozhovory s rodilými mluvčími bez napětí pro některou ze stran. Píše jasně podrobné texty o řadě různých témat vysvětluje svůj názor na aktuální problémy a uvádí výhody nevýhody různých možností.

C1: Rozumí řadě různých náročných a delších textů a rozeznává jejich skrytý význam. Vyjadřuje se plynně a spontánně bez příliš zřejmého hledání slov. Užívá jazyk flexibilně a efektivně pro společenské, studijní a profesní účely. Píše jasné, dobře strukturované podrobné texty o složitých tématech, přičemž používá různé nástroje pro uspořádání, členění a soudržnost svého pojednání.

C2: Rozumí bez námahy téměř všemu, co slyší nebo čte. Umí shromažďovat informace z různých ústních a písemných zdrojů a tyto informace znovu uspořádat do souvislého celku. Umí se vyjadřovat spontánně, velmi plynně a přesně, rozlišuje jemné významové odstíny i ve složitějších situacích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video