Jak psát o válce, řeší média

  • 3
Po teroristických útocích 11. září se americká média předhánějí v omluvách za údajně zaujaté a nevhodné výroky. "Bush se hned po útocích schovával v nějaké díře v Nebrasce," napsal komentátor Dan Guthrie pro Daily Courier ve státě Oregon. Za jeho prohlášení se vzápětí omlouval vydavatel listu. Magnát Rupert Murdoch zase žehlil slova sloupkařky svého deníku The New York Post, která označila reportérku televize CNN Amanpourovou za "válečnou flundru CNN."

Šéf zpravodajství televize ABC David Westin se nedávno omlouval za to, že při setkání se studenty newyorské Columbijské univerzity řekl, že nemá názor na to, zda Pentagon je pro teroristy legitimním cílem.

Ve své omluvě Westin uvedl, že akademický příklad, jímž chtěl ilustrovat tezi o novinářské nestrannosti, se nevyvedl.

Agentura Reuters se omluvila za necitlivost poté, co její vnitřní oběžník uváděl, že "někdo může být pro jedny terorista a pro druhé bojovníkem za svobodu". Oběžník obhajoval pozici agentury snažící se vyhýbat slovu terorista, aby zprávy nepůsobily zaujatě. Tuto pozici agentura nicméně neopustila.

Deník Daily Dispatch z Oneidy ve státě New York se distancoval od úvodníku, který citoval jednoho Pákistánce, podle něhož za teroristické útoky mohli Židé.

Úloha médií
Případy potvrzují rostoucí váhání mezi pracovníky médií o jejich úloze ve světě po 11. září. Dřív to bývalo tak, že novináři se nikdy neomlouvali, řekl předseda washingtonského Střediska pro média a veřejné záležitosti Robert Lichter.

Média řešila dilema: Ukázat, nebo ne?

Že se Bush po útocích schovával v nějaké díře, napsal kromě Guthrieho i komentátor Tom Gutting pro list Texas City Sun. I za něho se vydavatel omluvil.

Guthrie i Gutting byli po publikaci svých sloupků z listů vyhozeni, i když jejich šéfové tvrdí, že to nebylo kvůli tomu, co napsali.

Váš list nemůže vypadat, že napadá vládu v době, kdy se proti ní vede útok, řekla profesorka žurnalistiky na univerzitě v Bostonu Belle Adlerová.

Dilema médií: Nestranný novinář nebo vlastenec?
CNN se sice za nic neomlouvala, ale novou atmosféru zvýšené citlivosti vůči válce s terorismem dokumentuje připomínka vedení televize. Ti doporučili novinářům, aby když ukazují škody v Afghánistánu způsobené bombardováním, vždy připomněli teroristické útoky v USA.

Jako všichni ostatní i novináři ztratili svou nevinnost, tvrdí Lichter. "Je snadné být obrazoborcem, když nemusíte myslet na to, že válka přichází domů, nebo když si nemusíte jako vlastenec vybrat stranu. Když kolem umírají lidé, představa nezúčastněného novináře se začíná hroutit."

"Vlastenectví je velmi složitý koncept a to samé platí o novinářství. Míchat je dohromady může být problematické," myslí si Bob Steele z floridské organizace The Poynter Institute, která se zabývá novinářskými studiemi. Výsledkem toho mohou být přehmaty a omluvy.

Belle Adlerová se však domnívá, že média jsou obezřetná až příliš. Mnoho médií je vlastněno velkými korporacemi, které nechtějí riskovat, že někoho urazí v obavě z poklesu zisků, říká Adlerová s tím, že všichni si také uvědomují vysokou popularitu prezidenta George Bushe. Snaží se balancovat mezi tím, že jsou novináři, a mezi snahou vypadat, že jsou ve shodě se svými čtenáři a diváky, myslí si Adlerová.

Přišel o sponzory, ale trvá na kritice
Každý se však od kontroverze nedistancuje. "Politicky nesprávný" moderátor Bill Maher sice přiznal, že měl být specifičtější, když označil minulé americké vojenské akce za zbabělé. Trvá nicméně na právu kritiky i během války a televize ABC ho podpořila. Po zmíněné poznámce jeho show opustili všichni sponzoři.

Robert Lichter si myslí, že takových incidentů bude více. "Nikdo si není úplně jist. Musíte si dávat pozor, co říkáte, protože každý to interpretuje v tomto nové kontextu."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue