Jak probíhaly středeční demostrace?

  • 34
Narazili členové OPH při práci v ulicích na problémy, nebo vše probíhalo v souladu s právem?
 Tisková zpráva z 21. listopadu 2002

Čtyřčlenná hlídka OPH “A” se při monitorování podvečerního shromáždění  v blízkosti Obecního domu setkala s nezákonným chováním policistů v civilu. Hlídka OPH byla asi v 18.15 vyzvána k prokázání totožnosti třemi muži a jednou ženou v civilním oblečení, kteří se prohlásili za policisty. Dva z nich svoji příslušnost k PČR osvědčili služebním průkazem. Policisté neumožnili hlídce OPH do průkazů nahlédnout tak, aby bylo možné skutečně zjistit jejich příslušnost k PČR ani jejich identifikaci podle čísla, kterým má být služební průkaz označen – policisté ukázali průkaz na příliš krátkou dobu. Hlídka OPH proto policisty požádala, aby jí průkazy ukázali znovu, což tito odmítli s odůvodněním, že nejsou povinni se prokazovat opakovaně. Navíc ještě před zahájením kontroly dokladů zakázal neuniformovaný příslušník policie hlídkám, aby jej natáčeli videokamerou. K popsané události je k dispozici zvukový záznam.

Zakázat hlídkám natáčení na videokameru ale dle názoru OPH policisté nemohou. Patří totiž mezi tzv. osoby působícími ve veřejné sféře, u nichž je značně oslabeno právo na ochranu osobnosti garantované občanským zákoníkem a Listinou základních práv  a svobod. Policisté nemohou argumentovat tím, že natáčení služebního úkonu je možné jako projev osobní povahy pořizovat pouze s jejich svolením, neboť při legitimování hlídky vykovávali veřejnou funkci. OPH také používá pořízené materiály striktně pouze pro zpravodajské účely a tedy přiměřeným způsobem v souladu s účelem jejich pořízení.

Při komunikaci s osobami žádajícími předložení důkazů se hlídka OPH  nejprve chtěla přesvědčit, zda se skutečně jedná o policisty.  Podle názoru OPH neprokázali policisté při provádění služebního úkonu řádně svou příslušnost k policii, když na opětovné vyzvání k předložení průkazu policista nereagoval. Přitom zde nehrozilo žádné nebezpečí z prodlení, které by bezprostřední prokázání totožnosti ohrožovalo. Pokud policista, který se prokazuje služebním průkazem, znemožní svým jednáním (např. pohybem, částečným zakrytím, příliš krátkou dobou, po kterou je průkaz viditelný) shlédnutí celé přední strany služebního průkazu, nejedná se o prokázání příslušnosti k policii ve smyslu § 10 odst. 2 zákona o policii.

        Policisté rovněž uspokojivě nesdělili důvody legitimace hlídky. Když se hlídka tázala na důvod prohlídky, jeden z mužů  prohlásil, že je policistou a to musí stačit.  Další údajně shromažďoval nezbytné důkazy, aby mohl na OPH podat žalobu pro neoprávněné natáčení v době, kdy ještě nebyl policistou. K těmto argumentům OPH konstatují, že neodpovídají ani jednomu ze zákonných důvodů, které opravňují policisty ke zjišťování totožnosti osob. Policisté tedy prověřovali totožnost hlídek OPH nezákonně. Navíc nedbali důstojnosti osob, když ve svých výrocích opakovaně zpochybňovali výši IQ členů hlídky a také jejich údajnou znalost českého právního řádu.

 

Mimo tento incident hlídka v jednom případě zaregistrovala překročení pravomoci ze strany policistů.  Účastníci shromáždění, kteří přijeli vyjádřit protest v dodávce s  zařízením pro reprodukci hudby, byli nuceni během deseti minut třikrát strpět prohlídku svého vozidla. I poté, co se po druhé prohlídce obrátili na služebně vyššího důstojníka, který potvrdil, že prohlídka byla již dostatečná, byl jejich vůz prohlédnut potřetí. Jako důvod jim bylo sděleno podezření, “zda tam nemají dlažební kostky”.

Prohlídku dopravních prostředků nacházejících se v prostoru, ze kterého je možno ohrozit bezpečnost chráněné osoby (v tomto případě ministrů v Obecním domě) má právo provést pouze policista zařazený v ochranné službě policie. Prohlídku ovšem neprováděli příslušníci ochranné služby policie, a proto lze jejich počínání hodnotit jako překročení jejich pravomoci. V tomto případě by se jednalo dokonce o trojí překročení pravomoci. Tento fakt značí také nezvládnutí situace na místě.

Občanské právní hlídky se domnívají, že jednání policistů nedosáhlo intenzity trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele.

 

Mimo tyto dva případy členové občanských právních hlídek nezaregistrovali žádné další incidenty.

 

 

Bližší informace:

                Jiří Kopal, Liga lidských práv, koordinátor Občanských právních hlídek (608719535)

Telefon: 224947289

Fax: 224946686

media@llp.cz

www.oph.cz

Video