Jak probíhají prezidentské volby v USA

  • 11

Jak probíhají prezidentské volby v USA

Američané volí prezidenta na čtyřleté období a jeden kandidát se může podle ústavního dodatku z roku 1951 stát hlavou státu maximálně dvakrát. Volby probíhají v podstatě nepřímo, protože lidé své hlasy sice dávají prezidentským kandidátům, ale vzejdou z nich přímo tzv. volitelé. A ti teprve oficiálně jmenují prezidenta USA.

Na druhou stranu je pravdou, že volby v praxi probíhají přímo. Oněch 538 volitelů, kteří z hlasování vzejdou (jejich počet odpovídá počtu členů obou komor Kongresu), totiž ve svém verdiktu kopíruje výsledky voleb (i když podle zákona nemusí).

Systém voleb prezidenta v USA

1. Strany v primárkách vyberou kandidáta na prezidenta, kterého potvrdí delegáti konventu.

2. Voliči dávají hlasy konkrétním kandidátům, z výsledků ale vzejdou tzv. volitelé, jejichž počet (poměrný) odpovídá hlasům lidí.

3. Volitelé oficiálně vyberou prezidenta (drží se výsledek hlasování lidí).

Prezidenta vybírají volitelé
Počet volitelů je přímo úměrný lidnatosti daného státu, stejně tomu je u počtu členů ve Sněmovně reprezentantů. Kandidátovi stačí získat prostou většinu hlasů volitelů (byť jen převahou jednoho hlasu) a rázem má na své straně hlasy volitelů z celého státu. Proto se může přihodit, že prezidentem se stane politik, pro kterého hlasovalo celkově méně lidí (takový byl i výsledek voleb z roku 2000, kdy zvítězil George Bush).

Stranické kandidáty nominují do boje o prezidentské křeslo delegáti sjezdů. Ti se drží výsledků z tzv. primárek, ve kterých jednotliví uchazeči o kandidaturu bojují v rámci partaje o přízeň členů strany.

Oficiální výsledky prezidentských voleb se oznamují vždy 6. ledna na schůzi Kongresu, funkční období nového prezidenta začíná 20. ledna. Startu předchází slavností inaugurace.

Tradice dvou stran
Politický systém je od vzniku Spojených států v roce 1776 postaven na konkurenci dvou hlavních politických stran. Ačkoli se průběžně objevují rozličné strany, od poloviny 19. století se o moc přetahují demokraté a republikáni. Demokratická strana dosud vyhrála sedmadvacetkrát, Republikánská dvaadvacetkrát.

Způsoby hlasování jsou stát od státu odlišné. Tradiční lístky a volební urny už ale v USA takřka nepoužívají. Třetina voličů bude hlasovat pomocí přístroje, do kterého vhodí označený lístek a ten ho digitálně zpracuje. Další možností jsou počítače s dotykovými obrazovkami (29 procent).

Asi každý pátý Američan volí za použití děrných štítků, které dovolují průběžné zpracování a zpětnou kontrolu. Na třináct procent obyvatel USA hlasuje na pákových přístrojích. Ve státě Oregon už zase šest let volí výhradně korespondenčně.

Oficiálním termínem voleb je vždy úterý po prvním listopadovém pondělku, ale v některých státech se dá volit až v několikatýdenním předstihu.

iDNES, ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue