Dny běžných Iráčanů jsou plné násilí a pláče. Ilustrační foto.

Dny běžných Iráčanů jsou plné násilí a pláče. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Jak přežít v Iráku? Zůstat doma

  • 18
Nic asi není v Iráku nyní nebezpečnější než dělat naprosto běžné věci, například chodit po ulici. Každý den vás může někdo unést a zabít jen proto, že patříte k sunnitům či šíitům. Nebo zahynete jako náhodná oběť teroristického útoku. Takže jak trávit čas, když všude číhá tolik nástrah?

Agentura Reuters přinesla krátké příběhy tří obyvatel Bagdádu, kteří se stáhli za zdi svých domů a strasti současné doby se snaží snášet každý po svém.

Ahmedovo kuřácké doupě
Třicetiletý Ahmed Jusúf říká, že by dlouhé chvíle nepřežil, kdyby doma neměl svou milovanou vodní dýmku. "Je to už měsíc, co jsem naposledy bafal spolu s kamarády v jedné kavárně. Už se ven moc neodvažuji. Proto jsem si pokoj předělal na takovou soukromou kuřárnu."

Od únorového útoku na šíitskou svatyni v Samaře v Iráku zesílilo sektářské násilí. - více o útoku zde

Úřady často zavádějí zákazy vycházení, zejména v noci. Bagdádské ulice, které se dříve zejména večer vždy zaplnily lidmi popíjejícími čaj, sledujícími v televizích na chodníku fotbalová utkání nebo prostě klábosícími jen tak s přáteli, osiřely.

Ahmed vypráví, že jednoho jeho kuřáckého parťáka minulý měsíc na ulici v drsné části Bagdádu zastřelil neznámý útočník. Další pak jen taktak unikl pokusu o únos. "Život se stal příliš nebezpečný. Většina mých známých už buď nežije, nebo utekla do ciziny," vypráví.

Nicméně pár zbylých kamarádů si chodí čas od času k němu zakouřit. Co je pro Ahmeda vodní dýmka, to je pro pětadvacetiletého Omara domino. Jeho matka nakoupila dodatečné sady polštářů a dek, aby se Omarova parta mohla při hře pohodlně uvelebit, když se mladíci sejdou a noc stráví u nich doma.

Pijí čaj, kouří cigarety. "Jednou ale dva z nich při cestě domů někdo přepadl a oloupil je," říká Omar. Před spojeneckou invazí v roce 2003 s rodiči jezdil o víkendech na výlety nebo se večer šli společně projít. Ale nyní zůstávají doma. "Musíme se přizpůsobit. Co naděláme, život jde dál," říká Omar.

Podobně se k situaci staví i čtyřicetiletá učitelka Sahar Moussaová. Když dorazí ze školy domů, nikam už nechodí. Dříve šla ještě nakupovat nebo se stavila u známých.

Místo toho se nyní její vášní stala televize. "Ráda se dívám na satelitní stanice, třeba na americký kanál se show Oprah Winfreyové. Bylo úžasné sledovat, jak nakoupila auta a rozdala je lidem ve studiu."

Po čase však Sahar zjistila, že začala přibírat. "Takže teď při sledování televize nejím žádné brambůrky."

Útoky na vládní úředníky
A jak tedy vypadal čtvrteční den v Bagdádu a jiných iráckých městech? Podle agentury AP útočníci přepadli v západním Bagdádu auto se zaměstnankyní ministerstva zahraničí. Zajali ji i jejího řidiče.

Podobný incident se odehrál na silnici z města na letiště. Teroristé zaútočili na auto s jednou zdravotnicí. Zabili řidiče, ji zranili. Ve středu byli stejným způsobem v Bagdádu zavražděni tři vládní úředníci.

"Je to známá taktika teroristů. Když už nemohou proniknout do centra s výbušninami, uchýlí se k malým útokům na neozbrojené vládní úředníky, jen aby udržovali obyvatelstvo ve strachu," komentoval to policejní plukovník Alí Rašíd.

Jenže navečer vybuchl na jedné tržnici v šíitské části města vůz s trhavinou. O život přišlo přinejmenším třináct lidí. Teroristé přece jen do středu města pronikli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video