Americký admirál James Stavridis

Americký admirál James Stavridis | foto: Ministerstvo obrany USA

Jak pomůžete Afghánistánu z Česka? ptá se v Praze velitel NATO

  • 46
Vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě admirál James Stavridis je v Praze a zajímá ho, jak může Česká republika pomoci s výcvikem afghánské armády a policie. Osud vyslání dalších plánovaných českých posil do Afghánistánu je totiž nejistý.

Šéfa spojeneckých jednotek zajímá, jak může Česká republika pomoci, pokud neprojde návrh na navýšení českých vojáků v Afghánistánu.

Aliance chce po Česku především instruktory, kteří by cvičili afghánské bezpečnostní složky. "Hovořili jsme o tom, jak bychom v rámci stávajícího mandátu mohli pomoci. Především při výcviku afghánských národních sil," řekl po setkání se Stavridisem náčelník Generálního štábu Vlastimil Picek.

Senát už posílení české mise v Afghánistánu schválil. Osud návrhu je ale dále nejistý, Sněmovna rozhodnutí před několika dny odložila.

KDO JE SACEUR

Vrchní velitel spojeneckých sil (SACEUR) je přímo zodpovědný za plánování operací vrchního velitelství Aliance v Evropě (SHAPE). Velitel na některém ze dvou strategických velitelství NATO slouží přibližně tři roky. Post tradičně obsazují američtí generálové. Velitelství SHAPE je odpovědné za obranu rozsáhlé oblasti od severního Norska až po jižní Evropu, spadají pod něj Britské ostrovy, La Manche a Středozemní moře od pobřeží Atlantiku až po východní Turecko.

Podle návrhu by do Afghánistánu mohlo odjet až 55 dalších vojáků - 15 by pomáhalo s výcvikem afghánské policie, dalších 40 by obsluhovalo radar Arthur, který má chránit polskou základnu v Ghazní.

Případné neschválení dalšího navýšení českých vojáků v Afghánistánu bude podle Stavridise "pouze vlastním rozhodnutím České republiky a tak také bude respektováno".

Zároveň však upozornil, že většina zemí za posledních devět měsíců vyslyšela žádost generálního tajemníka NATO a do oblasti vysílá další posily.

Ministr obrany Martin Barták nicméně doufá, že se Česko nezařadí mezi pět procent států, které dosud nezareagovaly na navýšení příspěvku do Afghánistánu a že "právě letos, kdy má navýšení smysl, nebude stát země opodál".

Admirál chválil za Lógar i Pobaltí

Americký admirál pochválil dosavadní působení českých vojáků v misích NATO. "Vždy, když prezentuji působení aliančních sil v Afghánistánu, používám při obrázek s českým vojákem. Češi si nejen tam vedou skvěle a působení v afghánské provincii Lógar je příkladné," konstatoval Stavridis.

Připomněl i loňské působení českých letců při zajišťování ochrany vzdušného prostoru Pobaltí.

Náčelník Generálního štábu Vlastimil Picek vrchního velitele aliančních sil ujistil, že česká armáda je připravena vyslat do Afghánistánu další instruktory, kteří by pomohli s výcvikem afghánských ozbrojených sil. Právě výcvik místních bezpečnostních sil a přebírání větší odpovědnosti Afghánců za bezpečnost v zemi je součástí nové alianční strategie.

Stavridis přiletěl do Prahy v pondělí a setká se s premiérem Janem Fischerem, ministrem obrany Martinem Bartákem a náčelníkem generálního štábu Vlastimilem Pickem.

V úterý přijme amerického admirála prezident republiky Václav Klaus.

Vojenské operace v zahraničí byly tématem i nedávné březnové návštěvy generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena v Praze.

Českou republiku tehdy vyzval, aby vyslala do Afghánistánu letecké instruktory a lékaře. Setkal se však s odmítavým postojem ČSSD a jejího předsedy Jiřího Paroubka. (Více vojáků do Afghánistánu? Paroubka nezlomil ani šéf NATO)

Čeští vojáci v Afghánistánu

V Afghánistánu v současnosti působí na několik na místech 460 českých vojáků. Podle schváleného mandátu to může být letos až 535 vojáků. Většina působí v provinčním rekonstrukčním týmu v provincii Lógar. V metropoli Kábulu pracuje malá chemická jednotka, meteorologové a experti řízení letového provozu a vzdušných operací, zvláštní výcvikový tým, logistická skupina a zdravotníci. V provincii Paktika pak od letošního ledna operují tři české transportní vrtulníky Mi-171Š.

, natoaktual.cz

Video