Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak „OK“ ovládlo svět? Napomohl i špatně hláskující prezident

  • 56
Je jen jedno slovíčko, které se objevuje v řeči lidí po celém světě a navíc znamená všude to samé. A přitom "OK" vypadá i zní více než podivně. Jak se stal z těchto dvou písmenek celosvětový výraz, zkoumal profesor angličtiny z univerzity v Jacksonville Allan Metcalf. Hlavní výhodou "OK" je podle něj emocionální neutralita.

Podle Metcalfa, kterého citovala britská BBC, se výraz "OK" prosadil jak díky psané, tak i mluvené podobě. Výslovnost 'ou-kej' i 'o-ká' je dostatečně odlišná od jiných slov, takže je v konverzaci dobře postřehnutelná. Stejně tak psané 'OK' je natolik výrazné, že si ho v delším textu nelze nevšimnout.

"OK" v dalších jazycích

Jazyk amerických domorodců Choctaw: Okeh (Je to tak)
Skotština: Och ay (No ano)
Řečtina: Ola kala (Všechno je v pořádku)
Němčina: ohne Korrektur (Nepotřebuje opravu)
Finština: Oikea (Správně)
Mandinka (jazyk v západní Africe): O ke (To je ono)

To jsou některé důvody, proč se výraz uchytil. A protože to platí pro všechny jazyky, nebrání se jeho používání nikde na světě. Běžně přitom v jazyce zdomácní jen slova podobná těm, která už v řeči jsou.

V novinách poprvé v roce 1839

A kde se "OK" objevilo poprvé? Metcalf ve svém bádání dospěl až do 30. let 19. století. Bostonští novináři si tehdy velmi oblíbili nejrůznější a mnohdy až neuvěřitelné zkratky. "OK" se poprvé objevilo na druhé stránce listu Boston Morning Post 23. března 1839. Uprostřed dlouhého odstavce značka "o.k." značila, že je text bez chyby.

V textech se ale objevovalo například také "WOOOFC" ve významu "with one of our first citizens" (s jedním z našich prvních občanů). Všechny takové shluky písmenek ale nakonec zapadly. Až na "OK".

Na popularitě tohoto výrazu přidaly i prezidentské volby v roce 1840. Podle jedné z historek neuměl tehdejší prezident správně hláskovat a všechny dokumenty značil "OK" v domnění, že je to správná zkratka slov "all correct". Foneticky by to tak totiž doopravdy bylo.

Postupně se pak "OK" ve smyslu "v pořádku" začalo užívat víc a víc. Největší rozvoj zaznamenalo ve 20. století, kdy definitivně zdomácnělo v angličtině i v dalších jazycích.

Důvod je prostý. Ne, že by do té doby chyběl odpovídající výraz, "OK" je ale naprosto neutrální, všiml si Metcalf a doložil to na ukázkové konverzaci. Odpověď "OK" na otázku, jestli se sejdeme odpoledne, je mnohem méně emocionální než třeba "No jasně!" nebo "Když chceš..."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video