Ministr dopravy Vít Bárta, který donedávna spoluvlastnil bezpečností agenturu ABL.

Ministr dopravy Vít Bárta, který donedávna spoluvlastnil bezpečností agenturu ABL. | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Jak ohlídat hlídače. Vláda sepíše pravidla pro privátní detektivy

  • 25
Je to zajímavá souvislost. Bývalý šéf velké bezpečnostní agentury Vít Bárta se dostane do vlády, vysoké posty na ministerstvech získají další čtyři lidé spojení s touto firmou a hned poté se začne připravovat zákon o soukromých bezpečnostních službách. Jeho schválení je dokonce součástí koaliční smlouvy nové vlády.

Návrh, který určí firmám a jejich zaměstnancům přesná pravidla, a nepřímo tak stanoví i to, které z nich budou moci v činnosti pokračovat, má být hotový do poloviny příštího roku. "Pokusy vytvořit takový zákon byly už za minulých vlád. My to jako potřebnou věc pouze podporujeme," prohlásil ministr vnitra a šéf VV Radek John.

VV mají pravdu v tom, že podobný zákon mají i okolní země, navíc ho podporuje i opoziční ČSSD.

zákon o agenturách

Co se má v zákonu objevit?

* Rozdělení soukromých bezpečnostních agentur do čtyř kategorií (hlídací, technická, bezpečnostní a detektivní činnost) Stanovení podmínek pro získání licence pro každou kategorii

* Vznik Komory soukromých bezpečnostních služeb jako stavovského orgánu

* Stanovení podmínek odborné způsobilosti pro zaměstnance (bezúhonnost, nezbytné vzdělání, kvalifikační zkoušky, zdravotní způsobilost)

"Samozřejmě je nutné pohlídat, aby to nevedlo k likvidaci menších firem na úkor větších. Ale nemyslím si, že by panu Bártovi a jeho lidem o tohle šlo. A to k nim mám hodně jiných výhrad," říká poslanec ČSSD Jeroným Tejc.

Agentury nabízejí i detektivní služby

Pracovníků soukromých bezpečnostních agentur je v Česku zhruba 51 tisíc, tedy více než policistů.

Nosí uniformy a hlídají tisíce objektů v celé zemi. Někteří z nich však mají také přístup k citlivým osobním údajům jiných lidí, nosí zbraň nebo působí jako detektivové.

Jsou soukromé bezpečnostní agentury skutečně takovým problémem, že by měly mít svůj zákon? "Existuje tu obrovská masa zaměstnanců a stovky firem, pro které dosud neplatí žádná pravidla. Časem by se mohly vymknout kontrole," říká náměstek ministra vnitra Jaroslav Salivar (ODS).

To se stalo například na Slovensku. Zákon o soukromých bezpečnostních službách tam přijali po sérii skandálů, kdy se soukromé bezpečnostní firmy chovaly jako vymahači a své služby vnucovaly klientům nezákonným způsobem.

"U nás se nic takového neděje. Slovenská zkušenost ale ukazuje, že je nutné bezpečnostní agentury regulovat," uvedl Martin Linhart, šéf odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra, které už na návrhu zákona začalo pracovat.

Dalším problémem je, že agentury svým klientům rozhodně nenabízejí jen obyčejné hlídání budov. V jejich portfoliu se objevují i detektivní a "analytické" služby. Co to je?

Může to zahrnovat například sledování osob nebo získávání informací o nich. V rámci kontroly poctivosti zaměstnanců také nabízejí firmám monitorování jejich hovorů včetně různých odposlechů.

"Nemám pochyb, že ty největší a nejbohatší bezpečnostní agentury si na tyto činnosti mohou opatřit stejnou nebo i lepší technologii, než používá státní rozvědka. Jejich pracovníci pak pracují s velmi citlivými osobními údaji. Nový zákon by měl přinést lepší kontrolu i nad těmito činnostmi," říká Tejc.

Hlídač, nebo detektiv?

Podle představ politiků by bezpečnostní agentury měly získat jasné podmínky pro získání licence k jednotlivým oborům svého podnikání. Budou se také muset stát členy komory, která bude fungovat jako stavovský orgán.

Pokud pravidla poruší, bude jim hrozit ztráta licence a vyloučení z komory. To by znamenalo, že by už v bezpečnostních službách pracovat nemohly. Určité požadavky budou muset splnit i zaměstnanci. Pro ty, kteří pracují jen jako noční hlídači, by byly mírné, aby o práci nepřišli například lidé se zdravotním postižením.

Pro specializované detektivy nebo ozbrojené strážce by platila pravidla o hodně přísnější. Museli by například skládat psychologické testy či získat průkaz odborné způsobilosti. Podmínkou pro všechny má být trestní bezúhonnost.

Konec anarchie

"Ta pravidla jsou nutná. Některé agentury pracují, jak se dá. Zaměstnávají lidi načerno nebo porušují zákoník práce. Speciální zákon by tedy přinesl i lepší podmínky pro zaměstnance, trh v oblasti bezpečnostních služeb by se tím pročistil," říká Bohumil Švácha z Asociace bezpečnostních agentur.

Uvažuje se také o tom, zda by "hlídači" neměli získat více pravomocí. Někteří politikové například navrhují zapojit soukromé agentury do Integrovaného záchranného systému.

"Určitě by pomohlo upravit pravomoci těchto pracovníků, když například na soukromém pozemku zasahují proti zloději. Dnes mají stejné možnosti jako kterýkoli jiný člověk a často to vede k problémům," dodal Bohumil Švácha.

Podle Linharta by bezpečnostní agentury žádné nové pravomoci dostat neměly. "V žádném případě se neuvažuje, že by získaly oprávnění, která má Policie ČR nebo obecní policie," uvedl Linhart.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video