Jak odříznout rakovině energii

Britský vědec John Griffiths našel cestu, jak odříznout rakovinové buňky od energie, kterou potřebují na vytváření nádorů. Jeho objev by mohl být novým útokem proti této zhoubné chorobě. Griffiths, který identifikoval zesilovač energie, v pondělí oznámil, že díky genu známému jako HIF-1 mohou rakovinové buňky přežívat a růst i v nádorech, v nichž je nízký přívod kyslíku.

"Rakovinové buňky se dokážou tak přizpůsobit, že i když energetickému systému chybí hlavní část energie, rostou rychleji než buňky normální. Vývoj léku blokujícího činnost HIF-1 by mohl odříznout rakovinové buňky od energie a zadržet růst nádoru," tvrdí Griffiths, kterému se jeho objev podařil pomocí takzvané spektroskopie magnetické rezonance.

Měřením molekul zásobujících energií buňky zjistil, že rakovinovým buňkám, kterým se nedostává HIF-1, chybí také další sloučenina zvaná ATP, hlavní zdroj buněčného paliva.

Budoucí protirakovinové léky by se tak dle Griffithse měly zaměřit právě na likvidaci genu HIF-1. "Narušení těchto energetických zdrojů rakoviny by mohlo být novou linií útoku proti chorobě," míní Paul Nurse, nositel Nobelovy ceny za výzkumy dělení buněk a vedoucí britského rakovinového výzkumu.

Na rakovinu ročně zemřou miliony lidí
Rakovina je v nejvyspělejších zemích nejčastější příčinou smrti. Nejrozšířenější typy jsou rakovina plic, žaludku, tlustého střeva, jater a prsu.

Podle odhadu Světové zdravotnické organizace WHO jí každoročně onemocní deset milionů lidí. Přes šest milionů lidí každý rok na rakovinu zemře.

Mezi obvyklé způsoby léčby patří chirurgické zákroky, ozařování, chemoterapie a hormonální terapie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video