Íčko

Íčko | foto: MF DNES

Jak nejmenovaný mafián využíval Íčko aneb co už si v novinách nepřečtete

  • 198
Zákon zavádí od dubna několik změn týkajících se svobody slova. Nebudete se smět z médií dozvídat o obětech některých trestných činů, ať už je jimi kdokoliv. Nebude možné zveřejnit informace z policejních odposlechů, i kdyby byla policie pod politickým tlakem, aby vyšetřování zastavila. Přinášíme vám ukázku toho, jak se noviny změní.

Jak mafián Mrázek využíval Ivana Langera

vyšlo v MF DNES, 20. září 2008

Ministr vnitra Ivan Langer lobboval za zájmy podnikatele Luďka Sekyry a ocitl se ve stejném týmu jako boss František Mrázek. "Zavolejte Íčkovi. Zjistěte to od Íčka. Sejděte se s Íčkem." To byly věty, které si vyměňovali podnikatel Sekyra a kmotr podsvětí Mrázek v roce 2000, kdy společně usilovali o to, aby se Sekyra stal majitelem stavebního gigantu IPS.

Tím "Íčkem" byl Ivan Langer, tehdy místopředseda Sněmovny. Politik lobboval za Sekyrovy zájmy.

Z policejních odposlechů z roku 2000, jejichž obsah MF DNES zná, vyplývá, že právě Langer byl politikem, o jehož podpoře se Mrázek a Sekyra bavili nejčastěji. Do detailů probírali, co všechno pro jejich věc Langer údajně udělá a jeho jménem se často zaštiťovali.

Ministr vnitra říká, že se o spojení Sekyry s Mrázkem dozvěděl až ze včerejší MF DNES. "Byl to pro mě absolutní šok," řekl. A jak v roce 2000 tehdejší místopředseda Sněmovny lobboval? Říká, že se sešel  pouze s jedním z bossů IPB, Liborem Procházkou. Mrázek a Sekyra se však bavili o mnohem větší podpoře včetně tlaku na ostatní politiky. A policejní odposlechy hovorů mezi Langerem a Sekyrou jim alespoň částečně dávají za pravdu.

Sekyra: Ty tlaky Skansky jsou obrovský. Nedalo by se s tím něco dělat?

Langer: Chtělo by to získat čas. (...) Slibuji, že budu honit toho náměstka od Mertlíka.

Jak nejmenovaný mafián využíval jistého politika

verze publikovatelná po 1. dubnu 2009

logo - Vězení pro novinářeNejmenovaný politik vládní strany lobboval za zájmy jistého podnikatele a ocitl se ve stejném týmu jako nejmenovaný boss.

"Zavolejte Íčkovi. Zjistěte to od Íčka. Sejděte se s Íčkem."

To byly věty, které si vyměňovali nejmenovaný podnikatel a nejmenovaný kmotr podsvětí v roce 2000, kdy společně usilovali o to, aby se podnikatel stal majitelem jisté stavební firmy.

Tím "Íčkem" byl jeden z tehdejších ústavních činitelů, který jím sice zůstal, ale dnes působí na jiné úrovni. O koho se jedná, nelze podle zákona č. 52/2009 Sb. zveřejnit, stejně jako musí zůstat utajena jména i ostatních osob do tohoto případu zapojených.

Z policejních odposlechů z roku 2000, jejichž obsah MF DNES zná, vyplývá, že o zmiňovaném politikovi se dotyčný podnikatel s dotyčným mafiánem bavili nejčastěji. Do detailů probírali, co všechno pro jejich věc politik údajně udělá a jeho jménem se často zaštiťovali. Podnikatel potřeboval politikovu podporu, aby v soutěži o stavební firmu vyhrál a dokázal porazit konkurenta. Pak potřeboval pomoci vylobbovat úvěr u jedné banky ve výši 1,5 miliardy, aby měl z čeho akcie zaplatit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video