Jak nakoupit hardware na internetu

-
internet pro pokročilé IV.

I když lze v současné době díky internetu nakupovat počítačové vybavení po celém světě bez omezení, ne vždy je to finančně výhodné. K ceně po internetu nakoupeného hardware je často třeba připočítat ještě nezanedbatelné částky za poštovné a balné či za celní poplatky. Přesto však existují druhy počítačových součástek, jejichž cena je v zahraničí tak nízká, že se nákup po internetu může zákazníkovi z České republiky vyplatit i přes určité problémy, způsobené nejčastěji potížemi s platebními kartami. Princip nákupu v internetových obchodech bývá obdobný - zákazník se na prodejním serveru zaregistruje a poté listuje nabídkou zboží, která je oproti ,kamenným' obchodům často přehlednější a obsahuje celou řadu doplňujících informací. Vybrané zboží uživatel přesune do virtuálního nákupního košíku a na zvláštních zabezpečených stránkách výrobky zaplatí. Chráněné stránky jsou uzpůsobené pro bezpečné zadávání čísel platebních karet apod. a v internetovém prohlížeči jsou symbolizovány ikonou zámku na spodní liště programu.

Užitečné je porovnání cen se zahraničím

Největší objem elektronických obchodů je soustředěn ve Spojených státech amerických. Mezi nejznámější prodejce počítačového vybavení zde patří společnosti Beyond.com Corp. (na adrese www.beyond.com) a Egghead.com Inc. (na adrese www.egghead.com), které zároveň patří do první desítky největších elektronických obchodníků s hardware na světě. Největší internetové obchody často nabízejí výhodné cenové akce, ale nemusí být nejlevnější. Protože elektronických prodejen je na internetu nepřeberné množství, existují stránky (kupříkladu www.agn3d.com záložka PC Prices), na nichž lze nalézt pravidelně aktualizovaný vývoj cen nejdůležitějších počítačových součástek. Nejvýhodnější nákupní cenu je také možno zjistit pomocí serveru PriceWatch (na adrese www.pricewatch.com). Tato internetová stránka po zadání názvu požadovaného výrobku prohledá stovky elektronických obchodů a zjistí nejnižší nabízené ceny daného produktu. Převážná část nabídky hardwaru v zahraničí je cenově srovnatelná s podmínkami na českém trhu. Významný je především rozdíl cen mobilních zařízení, jako jsou přenosné a kapesní počítače či digitální fotoaparáty, kde rozdíl nákupní ceny často přesahuje hranici 40 procent. Poté je třeba zvážit, zda se vyplatí uhradit poštovné a balné, které se v závislosti na prodejci může pohybovat od pěti až po nezanedbatelných 50 dolarů. K výsledné částce je třeba připočítat i výši cla, dosahující v případě osobních počítačů sedmi procent. Velmi důležité je ověřit použitelnost platební karty, která může při nákupu v zahraničí představovat největší problém. Mezinárodní platební karta (například VISA) je v naprosté většině případů jediným možným prostředkem, jak zboží ze zahraničního internetového obchodu uhradit. Naše banky vydávají řadu platebních karet, avšak většina z nich platí pouze na území České republiky nebo není daným elektronickým obchodem podporována.

Zajímavé jsou české bazary

Na českém internetu je možno nalézt téměř tři stovky elektronických obchodů, zabývajících se prodejem počítačového vybavení. Na rozdíl od zahraničních serverů lze však v Čechách výrazně levnější hardware najít jen stěží. Nákup po internetu je také často dražší díky poštovnému a balnému, popřípadě dopravnému. Praktičtější se spíše může zdát hledání výjimečných výrobků, které jsou v ,kamenných' prodejnách špatně dostupné. Seznam českých elektronických obchodů se nachází na adrese www.obchody.cz. Nejvýhodnější ceny produktů může zákazník získat pomocí portálu Atlas (na adrese obchody.atlas.cz), kde je možno zadat hledání požadovaného výrobku v internetových obchodech a následné seřazení podle nabízené ceny. Přestože elektronické prodejny v České republice rovněž umožňují nákup platebními kartami, na rozdíl od většiny zahraničních serverů je možno zboží objednat i na dobírku, zaplatit bankovním příkazem apod. Pravděpodobně nejlevnější počítačové součástky na českém internetu nakoupí zákazník v elektronických bazarech. Do internetových bazarů zdarma umisťují prodávající nabídky na své zboží, které je rozděleno do mnoha kategorií, podle zaměření bazaru. Pokud uživatel hledá konkrétní výrobek, je třeba nabídky elektronických bazarů kontrolovat několikrát denně, neboť nejzajímavější kusy jsou obyčejně prodány v průběhu několika hodin. Největší české internetové bazary se nacházejí na adresách pc.bazar.cz a pcbazar.kontakt.cz.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video