Jak na hlučného souseda? Úřady váhají

Praha - Obtížní sousedé mohou svému okolí udělat život zcela nesnesitelným. Úřady a instituce ale mnohdy neumějí poskytnout dostatečnou praktickou pomoc. Štěkot sousedova psa, děti, které vyvádějí tak, že nájemníkům o patro níž praská omítka, hlučné večírky.... S tím vším se mnozí Pražané setkávají a marně hledají způsob, jak se domoci nápravy.

"Každý den i v noci vyjí a štěkají u sousedky dva velcí knírači. Už jsem oběhal spoustu institucí, ale nikdo mi nepomohl. Na Sdružení nájemníků v ulici Řásnovka mi za sedmdesát pět korun poradili, že mám jít na obecní úřad nebo se obrátit na média," řekl Josef Holík z Vršovic. problém však trval dál.

Předseda Sdružení nájemníků Stanislav Křeček kpřípadu namítl,  že rady poskytují zdarma. proč tedy Josef Holík muselzaplatit a ještě to k ničemu nevedlo? "Pán asi zaplatil členský příspěvek a svou situaci může skutečně řešit tak, že podá stížnost na městský úřad. Na žalobu to asi není. Ovšem takové přestupky se těžko dokazují," poznamenal Křeček.

Josef Holík si tedy šel stěžovat na úřad. "Starosta mi poradil, že mám vyvěsit domovní řád. To jsem udělal, ale za tři dny byl stržen, tak mi nezbylo než obrátit se na média," říká Holík.

Na městském úřadu by však měli lidem pomoci. "Člověk by měl přijít na kontrolní odbor a donést sem stížnost nebo ji tady sepsat. Pracovníci některého odboru pak provádějí šetření na místě. Když na to naše síly nestačí, pak zavoláme hygieniky, městskou nebo státní policii, která to dořeší," uvedl Vladimír Douda, vedoucí oddělení stížností desáté městské části. Policii předává městský úřad případy porušování nočního klidu, ničení nebo vykrádání majetku nebo obtěžování pod vlivem alkoholu nebo drog. Stížnosti na hluk nebo zápach v bytech předávají hygienikům. Ředitel městské hygienické stanice Jaromír Sobota však tvrdí, že v těchto případech nemohou účinně zasáhnout.

"Jsme prakticky bezmocní. Můžeme jenom zjistit situaci, popsat ji pro městský úřad. Podle současné legislativy se tím navíc vůbec nemáme zabývat. Pouze když je situace kritická, tak někdo od nás jen z dobré vůle na místo zajde." Hygienik podle něho zjistí situaci a napíše o stavu úřadu. "Ten k našemu zápisu může, ale také nemusí přihlédnout," upozorňuje Sobota.

Příběh se vrací zase na začátek. Hygienik totiž tvrdí, že se jedná o otázku veřejného pořádku, kterou si příslušný městský úřad musí řešit sám. Navíc pokud jde "pouze" o hlučný štěkot psů nebo hlasový projev lidí, tak se ho měření hluku podle Soboty netýká. "I kdybychom to změřili, tak z vládního nařízení vyplývá, že výsledky nemají žádnou vypovídací hodnotu," dodal.

Vladimír Douda je však přesvědčen, že stížnosti jsou oprávněné. "U nás by se člověk měl dozvědět, jak postupovat, třeba zda má smysl podat žalobu. Občanskosprávní odbor může uložit pokutu," řekl Vladimír Douda.

Až exekuce zbavila nájemníky problémů

Před rokem nájemníci domu v ulici U Paliárky v Praze 5 zaslali stížnost na odbor životního prostředí této městské části kvůli psům, kteří v domě dlouho do noci štěkají a majitelka je údajně vůbec nevenčí. Situace je však stále stejná a s teplým počasím budou mít v domě opět problémy se zápachem.

"Žádali jsme o řešení, vypadalo to, že se i něco bude dít, ale nestalo se nic. Chodily sice nějaké kontroly, ale byly pouze u dveří toho bytu, posílaly majitelce psů různé dopisy, ale nic se nestalo," tvrdí nájemnice jednoho z bytů Taťána Morow.

"Psi hlasitě vyjí, jeden z nich to vydrží třeba hodinu nebo dvě v kuse. V neděli to vydržel do dvou hodin do rána. Navíc když je teplo, tak se z bytu táhne zápach," řekla a dále uvedla, že podle štěkotu se v bytě nacházejí dva nebo tři velcí psi.

Obdobný případ před nedávnem marně řešil i městský úřad Prahy 2, tam pomohla až exekuce. Byt, ze kterého vycházel mimo jiné i zápach, byl vystěhován kvůli neoprávněnému užívání, ne kvůli stížnostem nájemníků v domě. "Na počátku loňského léta psi v bytě nad mým barem nebyli už půl roku venčeni a jejich výkaly prosakovaly stropem. Podal jsem trestní oznámení kvůli týrání zvířat, ale nic se nedělo," řekl provozovatel Jaroslav Kuchař.

Úředníci státní správy však podle právničky Světlany Švábové z Městského úřadu Prahy 2 nemohou vůbec nic dělat bez soudního rozhodnutí. "Podle vyšetřovatele však toto oznámení neprokazovalo spáchání trestného činu. Zahájili jsme tedy přestupkové řízení kvůli týrání zvířat, ale nebyli jsme schopni účinně zasáhnout," přiznala Švábová.

Jejich majitel totiž na výzvy úřadu, aby se dostavil, nereagoval. Při kontrole v září nebyl doma a předvolání na obvodní úřad za něj převzal jeho přítel. "Druhý den ráno mi ten pán v kanceláři vyhrožoval, že jestli ještě jednou přijdu, rozbije mi držku a shodí mě z pavlače," tvrdí Havránková.

Od té doby majitel psů čtvrt roku s úřadem nekomunikoval. Koncem listopadu se úřednice dozvěděly o exekuci jeho bytu, ve kterém bydlel načerno, plánované na druhou polovinu prosince. Až ta nakonec dlouhodobé stížnosti lidí a trápení všech čtrnácti psů vyřešila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video