Jak mouchy pomohou neplodným mužům

Kalifornští vědci vyléčili neplodné mouchy zákrokem, který by mohl být nadějí i pro neplodné muže. Odborníci z University of California v San Francisku dokázali zkvalitnit produkci spermatu tím, že do těl neplodných much vpravili potřebný gen. Stejného výsledku navíc dosáhli, když mouchám podali i odpovídající lidský gen.

Výzkum by mohl otevřít nové cesty k odstranění mužské neplodnosti, anebo paradoxně naopak přispět k vývoji mužské antikoncepční pilulky. Vědci podle listu The New York Times k objevu dospěli při zkoumání much, jež byly neschopné produkovat spermie kvůli ztrátě genu, jenž zajišťuje oddělení spermatických a vaječných buněk. Stejný gen existuje i u lidí.

Problém asi třetiny neplodných mužů spočívá právě v tom, že jejich spermatické buňky se přestávají dělit ještě předtím, než uzrají. Objev dává naději, že jednoho dne bude možné vyvinout lék, který tento handicap překoná. A naopak lék, který by potlačil účinky genu, a tak by zabránil produkování zralých buněk, by se mohl stát antikoncepčním prostředkem, jenž by neměl negativní vliv na mužskou plodnost.

Biologové nyní chtějí podniknout stejné pokusy i na myších. Mnoho živočichů má totiž tento gen stejný. "Je překvapivé, kolik se toho můžeme dozvědět o zákonitostech reprodukce na tvorech tak jednoduchých, jako jsou obyčejné mouchy," komentoval podle britské BBC tento objev Matthew Gage z univerzity v britském Norwichi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video