Mirek Topolánek odmítl splnit podmínky zelených rebelek Jakubkové a Zubové, zatímco Jiří Paroubek je neodmítl

Mirek Topolánek odmítl splnit podmínky zelených rebelek Jakubkové a Zubové, zatímco Jiří Paroubek je neodmítl | foto: René Volfík, ČTK

Jak málo chybělo k záchraně vlády? Naslouchat zeleným rebelkám

  • 777
Stačilo opravdu docela málo a Mirek Topolánek mohl svou vládu jednoduše zachránit. A to na schůzce s poslankyněmi Olgou Zubovou a Věrou Jakubkovou, s nimiž jednal v úterý ve Sněmovně těsně před hlasováním o nedůvěře vládě.

Mirek Topolánek nejprve sám začal mluvit o kauze bývalého poslance ODS Jana Moravy, který se účelově začal přátelit s dcerou Zubové, a tak kontroloval její matku.

"Jen jsem mu připomněla, že ještě ani nebyla ustavena vyšetřovací komise k Moravovi," řekla Zubová.

Dvojice poslankyň pak od Topolánka chtěla tři jiné věci, aby kabinet podržela. Zaprvé: odvolat nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou, opozicí označovanou za hlavu "justiční mafie".

Zadruhé: zákaz jízdy kamionů v pátek, což je ekologická priorita.

A třetí podmínka: zavedení zákona o lobbingu, který by omezil nekontrolovaný vliv lidí, jako je Marek Dalík, na ovlivňování politiky.

iDNES.cz ve vašem mobilu

Objednejte si první měsíc na zkoušku zdarma zde

Premiér jim jako představitelkám Demokratické strany zelených, nové partaje založené odpadlíky od Bursíkových zelených, nabízel zvláštní smlouvu k toleranci vlády.

Z trojice podmínek však souhlasil jen s tou třetí. Omezení jízdy kamionů i odvolání Vesecké odepřel s tím, že se "nenechá vydírat".

Schwippel mate tělem

"Zároveň jsem požadovala, aby premiér zvážil, zda by neměla vláda sama požádat o důvěru. Přišlo mi to elegantní," říkala Věra Jakubková. Evidentně jen čekala na příslib ochoty a byla připravena Topolánka zachránit.

Všechny články o Topolánkově pádu a hledání nové vlády

Premiérovo odmítnutí mělo dva důvody. Jednak je to charakteristická vlastnost Mirka Topolánka, který prostě jde hlavou proti zdi a dělá opak toho, do čeho ho někdo tlačí.

Vliv mohl mít i sled událostí. Premiér šel na schůzku se zelenými poslankyněmi po 13. hodině. Těsně předtím mu na mobilu pípla důležitá a zároveň potěšující zpráva. Váhající občanský demokrat Juraj Raninec oznámil, že nakonec kabinet podrží.

Na což rebel z ODS Jan Schwippel reagoval prohlášením, že při svém rozhodování bude brát v potaz verdikt kolegy Ranince. Neboli vytvořil dojem, že koaliční vláda je zachráněna, že ani on ji neshodí.

S těmito informacemi mířil Topolánek na schůzku se Zubovou a Jakubkovou. Lehce mohl mít dojem, že už ty dvě nespolehlivé rebelky k záchraně vlády vlastně ani nepotřebuje.

"Jednání s premiérem bylo velmi korektní, choval se slušně. Že jsme se nakonec nedomluvili a on nepřistoupil na podmínky poslankyň, si vysvětluji tím velkým stresem," míní člen vedení Demokratické strany zelených Jaromír Soukup, jenž se schůzky také účastnil.

Co za to dostali?

Následovala jiná schůzka, kde už se o vydírání nemluvilo. Čtveřice poslanců Tlustý, Schwippel, Zubová a Jakubková se přesunula do zadního křídla malostranského sněmovního paláce.

Těsně před 14. hodinou šli jednat s lídry ČSSD – šéfem Jiřím Paroubkem, místopředsedou Bohuslavem Sobotkou a šéfporadcem v Lidovém domě Jaroslavem Tvrdíkem.

Čtveřice poslanců později kabinet shodila, takže se dohodli. Co jim Paroubek nabídl oplátkou za pomoc se svržením Topolánka? Spekulace v parlamentních kuloárech bují. Místa na ministerstvech po sestavení úřednické vlády, kterou Paroubek podpoří? Nebo oddálení původního co nejrychlejšího termínu předčasných voleb, aby si rebelové před koncem politické kariéry ještě co nejdéle užili poslanecký plat i s výhodami?

Sociální demokraté i čtyřka vládních odpadlíků tyto spekulace podrážděně odmítají. Se zelenými si socialisté údajně jen notovali v trojici jejich podmínek pro Topolánka – zatímco premiér je odmítl, ČSSD je chce sama splnit.

"Se všemi jsme mluvili. Současně jsme dělali vše pro to, aby to bylo vnímáno tak, že se rozhodli sami. Náš názor jsme jim sdělili. Rozhodli se naprosto sami," říká Jiří Paroubek.

u topolánka v bytě jsme si ještě neplácli

Už v pondělí, den před hlasováním o vládě, jednal premiér v pražském bytě své partnerky Lucie Talmanové o záchraně vlády. Marně. Přišli za ním dva podnikatelé disponující vlivem na rebelující poslance – Jaromír Soukup (zelení) a Petr Cibulka z ODS. Dvojici v minulosti Topolánek obvinil z nekalých praktik, teď se jim omluvil, jak chtěli. Pro výsledek hlasování to však bylo zbytečné. "To je jasný důkaz, že nic nebylo domluveno dopředu," říká Cibulka.

Jak se vlastně domluvilo jednání u Topolánka v bytě?
Z důvodu jeho časového zaneprázdnění. S panem Soukupem se vidíme skoro každý den, ty naše politické příběhy jsou podobné. Oba jsme pomohli současné koalici k vládnutí. On za zelené, já za středočeskou ODS s Vlastou Tlustým. Schůzku s premiérem jsme brali jako možnost "vykomunikovat" si případné osobní záležitosti z minulosti a s vědomím vážnosti situace jsme tam šli.

Co konkrétně od vás premiér chtěl a co vy od něj?
Byla to přátelská schůzka. Minulost jsme vyřešili tím, že se Mirek omluvil. Jaromír Soukup jako člen předsednictva nové Demokratické strany zelených měl snahu řešit tu velmi osobní a nepříjemnou situaci. Na jedné straně bývalá ministryně Kuchtová a poslankyně Zubová a Jakubková a na straně druhé šéf zelených Bursík. Premiér nabídl nové Demokratické straně zelených institucionální uznání jako čtvrté parlamentní strany. Neboli, že nebude vládní, ale prostě bude oficiálně, za nějakých politických podmínek vládu tolerovat. To byla velmi dobrá nabídka. Premiér říkal, že například ve Švédsku mají dva volní poslanci za podporu vlády post premiéra a ministra.

Rozešli jste se tedy s tím, že vláda přežije?
To ne. Soukup nevystupoval tak, že on něco ovládá nebo rozhoduje. Jen pana premiéra poslouchal a domluvili se na úterním setkání v parlamentu s oběma poslankyněmi. My jsme mu říkali, že by stačilo daleko více mezi sebou mluvit, a ne poslouchat nějaké klevety.

Co se stalo v úterý, že dohody padly a s nimi vláda?
To už znám jen z médií. Rýsují se jen dvě možnosti. Buď toho měl už dost, nebo se stal obětí svého vzorce chování. Každopádně to je jen jasný důkaz, že nic nebylo domluveno dopředu a že se všichni ti poslanci rozhodovali opravdu až podle aktuální situace na poslední chvíli.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video