Stačí podstrčit soudu děti svých známých – a soud pak zlegalizuje existenci vymyšleného člověka.

Stačí podstrčit soudu děti svých známých – a soud pak zlegalizuje existenci vymyšleného člověka.

Jak lehké je vyrobit neexistující Aničku

  • 469
Jak snadno získáte "papíry" pro dítě, které se vlastně nikdy nenarodilo? Kauza týraného Ondřeje a jeho zřejmě neexistující třináctileté "sestry Anny" ukazuje, že to takový problém není.

Stačí podstrčit soudu děti svých známých – a soud pak zlegalizuje existenci vymyšleného člověka. Právě takhle se to podle hlavní policejní verze podařilo členům rodiny Mauerových.

Svým napůl bizarním a napůl geniálním plánem dokonale přelstili české úředníky. Došlo to tak daleko, že přesvědčili zkušenou soudkyni, aby potvrdila identitu neexistující dívky.

Mohlo se to stát jen díky tomu, že něco tak šíleného nikdo nečekal? Z opatrného vyprávění zúčastněných je zřejmé, že pochybit mohly i některé úřady. Zejména soud, který údajně neudělal vše pro to, aby zjistil, kdo ve skutečnosti je dívka, kterou její náhradní matka Klára Mauerová opatřila legendou postiženého nalezence z Beskyd.

"V době, kdy se konal soud, nebyly ještě známé výsledky pátrání po Aniččině původu, což je podstatné pro to, aby mohl soud rozhodnout," říká Kristýna Kotalová z ministerstva práce a sociálních věcí, která se případem oficiálně zabývá.

Kdo je kdo v kauze záhadné dívky Anny a týraného Ondřeje

A nezavoláme policii?
Když se sociální pracovnice brněnského magistrátu Olga Dofková dozvěděla, že se má dostavit k soudu kvůli případu jakéhosi nalezence, překvapilo ji to. Za normálních okolností by jí totiž soud zároveň nařídil, aby se šla do náhradní rodiny takového dítěte podívat.

"Sociální pracovnice tu rodinu navštívila z vlastní iniciativy," říká Kotalová. Dofková sama se o kauze Anička vyjadřovat nechce. Právě proto, že považovala postup soudu za nedostatečný, se však proti jeho rozhodnutí odvolala.

Postup soudu byl zvláštní i v jiných ohledech. Podle ministerstva práce a sociálních věcí například vůbec nenařídil policii, aby začala pátrat, jestli Anička náhodou někomu nechybí. Policii kontaktovala teprve Dofková. Proč to soud neudělal, není dosud jasné.

Soudkyně Jaroslava Rezová, která o Aničce rozhodovala, měla přitom s "dětmi bez papírů" dost zkušeností. Léta rozhodovala o rumunských a bulharských dětech, ke kterým se nikdo nehlásil.

Případ Aničky ji však podle vlastních slov překvapil. Přesto o něm rozhodla velmi rychle. Nyní už Rezová nechce své rozhodnutí komentovat. "Ne, není relativně snadné získat pro neexistující dítě identitu," brání se.

A zastává se jí i ministerstvo spravedlnosti. "U toho opatrovnického řízení, kdy před vámi stojí dítě bez identity, musíte jednat rychle. To není jako u adopce, kdy se vše podrobně řeší," říká mluvčí ministerstva Zuzana Kuncová.

Poté, co se případ záhadné Anny vyřeší, se ministr Jiří Pospíšil chystá prošetřit, jestli soudkyně postupovala správně. "Soudy jsou nezávislé. Ministr však pravděpodobně v budoucnosti vše prověří z hlediska kárného řízení," říká Kuncová.


Video