Jak KGB informovala o Černobylu

  • 22
V sobotu 26. dubna uplyne 17 let od výbuchu v jaderné elektrárně Černobyl. Ukrajinská vláda odtajnila dokumenty KGB, které dokazují, že sovětská elektrárna měla potíže už před osudnou explozí v roce 1986. Fascikl, který obsahuje celkem 121 dokumentů, se datuje od roku 1971 do léta 1988.

Už zprávy, které KGB pořídila roku 1984, poukazují na nedostatky ve třetím a čtvrtém reaktoru. Problémy byly také s díly, které Sověti dováželi z tehdejší Jugoslávie.

Potíže měla elektrárna už v roce 1982. Tehdy z elektrárny unikly do okolí malé dávky radiace. 

Samotná exploze čtvrtého reaktoru 26. dubna znamenala největší jadernou katastrofu v historii.

Do ovzduší uniklo stokrát více radiace než po svržení jaderných bomb na Hirošimu a Nagasaki. Kvůli ozáření z elektrárny zahynulo 15 až 30 tisíc lidí. Podle OSN žije více než šest milionů lidí na místech, která jsou radiací stále zamořená.

Ministr: Betonový sarkofág se rozpadá

Ruský ministr jaderné energie Alexander Rumjantsev upozorňuje na špatný stav betonového sarkofágu, který nechala vláda postavit kolem čtvrtého reaktoru černobylské elektrárny po výbuchu v roce 1986. "Hrozí nebezpečí, že se sarkofág zhroutí," řekl podle agentury AP. Betonovou stavbu, která má zabránit dalšímu vyzařování radioaktivity, nechala vláda postavit i přes varování expertů. Ti tvrdili, že se v betonu vytvoří otvory, kterými se radiace bude dostávat do ovzduší.

KGB po výbuchu: Máme to pod kontrolou
Ukrajinské úřady odtajnily dokumenty o elektrárně na internetu. Ukrajinská složka sovětské KGB posílala zprávy o elektrárně svému velení do Moskvy.

Informovala ho o systematickém porušování bezpečnostních předpisů při rekonstrukci elektrárny v letech 1976 až 1979.

Několik dnů po osudném 26. dubnu zněla zpráva šéfa KGB generála S. Muchky takto: "Naše správa má situaci v elektrárně a přilehlých oblastech pod kontrolou."

"Většinu z obyvatel ze zasaženého města Pripjat se podařilo evakuovat," píše Muchkov ve zprávě 28. dubna. Pripjat měl více než 44 tisíc obyvatel.

Svět se o výbuchu dozvídá po dvou dnech
Ve stejný den, 28. dubna, se o černobylské katastrofě dovídá svět. Agentura TASS vydala krátkou zprávu o výbuchu v elektrárně.

Část černobylské elektrárny vyráběla proud do roku 2000, kdy se západním státům prostřednictvím finanční pomoci podařilo Ukrajinu přesvědčit, aby provoz zastavila.

V okruhu 30 killometrů od elektrárny se dá stále naměřit radiace. Ukrajinská vláda chce nicméně zahájit debatu o tom, zda se do oblasti vrátí turistický ruch.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video