Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak fungují nábory v ČSSD? Kdo přivede víc „černých duší“, vyhraje

  5:30aktualizováno  10:29
ČSSD nedokáže zabránit účelovému nabírání nových členů. Reportér MF DNES strávil ve straně Jiřího Paroubka téměř rok a byl svědkem toho, jak někteří podnikatelé přivádějí do sociální demokracie "černé duše", aby tak ovládli konkrétní stranickou buňku.

Té dívce evidentně není dobře. Raději by ležela doma, místo toho musí sedět na členské schůzi sociálních demokratů v Praze 7. Nabírají se totiž noví členové.

Je srpen 2009. Mezi schůzujícími členy sedím i já. Jmenuji se Martin Vokáč, je mi 21 let a jsem reportérem MF DNES. U sociálních demokratů v Praze 7 jsem však v utajení: už od května mapuji, jestli a jak ČSSD ovlivňují "černé duše", tedy účelově nabraní členové, kteří mají před parlamentními i komunálními volbami posílit vliv jedné stranické kliky na úkor druhé.

"Neptejte se jí, proč chce vstoupit, vždyť vidíte, že jí není dobře," prosí straníky otec nemocné dívky. Schůze, kde se schvaluje vstup do strany, je jediný moment, kdy musí být člověk fyzicky přítomný. V tomto případě takřka za každou cenu.

INKOGNITO
VE STRANÁCH

Reportér MF DNES Martin Vokáč byl od loňského května až do tohoto týdne, tedy deset měsíců, členem ČSSD v Praze 7.

Další reportér, Richard Valoušek, se od května pokoušel o přijetí k ODS. Neprošel ale přijímacím pohovorem. Podařilo se mu to až napodruhé letos v únoru.

Tato srpnová schůze ČSSD je obzvlášť důležitá. V jedné z místních organizací totiž zuří boj o moc. Vyhraje ten, kdo na dnešní schůzi přivede členů víc. Proti sobě stojí dvě křídla: na jedné straně lidé okolo vlivného podnikatele Aleše Kyselého, na druhé odpůrci, kteří jej viní z toho, že chce místní sociálnědemokratickou buňku ovládnout. A po podzimních komunálních volbách zařídit na radnici Prahy 7 velkou koalici s ODS, jejímž členem dříve Kyselý byl a s jejímiž straníky se dobře zná.

Byl v KSČ i ODS. Teď je z něj sociální demokrat

Aleš Kyselý, okolo něhož se dění v Praze 7 točí, je kontroverzní osobnost. Předrevoluční člen KSČ vstoupil po roce 1989 do ODS, nyní je členem sociální demokracie.

"Byla to zajímavá zkušenost. To se tak v životě stává, že člověk někam vstoupí a pak mu to tam nevyhovuje," komentuje Kyselý své převlékání kabátů.

Otázky budí také Kyselého podnikatelská činnost: je spojený s kauzou nepovedeného školení pražských strážníků za deset milionů korun či s nevýhodnou smlouvou na stavbu půdních bytů pro radnici v Praze 7. Právě Kyselého vstupem do sociální demokracie na jaře loňského roku začínají problémy: jeho osobnost a kauzy stranu štěpí na dva nesmiřitelné tábory.

Černé duše

ODS: Jením z prvních "velrybářů" byl podle spolustraníků starosta Prahy 5 Milan Jančík. Známější je ale buňka ODS v Dubí, která se rychle rozrostla o více než 300 členů. Měli podpořit Petra Gandaloviče. Za hlasy dostali až tři tisíce korun. Když pronesli v hospodě heslo "velrybář", měli zdarma oběd. Další problémy měla ODS v Českých Budějovicích nebo v Děčíně.

ČSSD: Také sociální demokraté měli problém s "velrybáři" v Děčíně. Volební manažer Tomáš Horáček tu "najímal" desítky mladých za účast na rautech nebo projížďky v limuzínách. Kontrola ČSSD také zjistila, že jablonecká buňka ČSSD získala členy podvodem. Černé duše byly i v Brně nebo v Teplicích.

Aleš Kyselý navíc do strany hned po svém vstupu přivádí zhruba desítku dalších lidí, kteří prý mají také zájem rozšířit řady ČSSD. Pro srovnání: před jeho vstupem bylo v organizaci 127 straníků, na konci roku 2009 už 162.

Podnikatelovi souputníci však popírají, že by nově příchozí byli spojeni s Kyselým. "S Alešem přišli tak maximálně dva tři kamarádi," řekl Jaroslav Kopecký, jeho kamarád a přímý nadřízený ve stranické hierarchii.

Je pravda, že počet straníků navýšil i blok, který proti němu bojuje. "Snažili jsme se transparentními nábory udržet rovnováhu v počtu členů mezi Kyselého přáteli a těmi, kdo s jeho členstvím v naší straně nesouhlasí," řekl jeden z nich.

Proč chcete vstoupit do ČSSD? Mám rád život

Ale zpět k srpnové schůzi. Přijímání nových členů běží jako na drátkách, i nemocná dívka je bez námitek přijata. "Můžu ji teď odvést domů?" ptá se starostlivý otec. Je to pravděpodobně poslední moment, kdy ji někdo na schůzi viděl.

Nemocná dívka, za kterou odpovídá její otec, ale není zdaleka jediná, jejíž vstup do strany je podezřelý. Při přijímání musí totiž zájemci odpovědět na jednu základní otázku: Proč chcete vstoupit do ČSSD? Jenže někteří lidé nejsou schopni odpovědět ani na to.

"Mám rád život," koktá například jeden z mužů. Ale je přijat, stejně jako všichni ostatní. Odpovídají jako přes kopírák, že je politika zajímá a chtějí se do ní aktivně zapojit.

Vedení celopražské ČSSD však odmítá, že by se v některé organizaci jakékoliv černé duše nabíraly. "Nemám o tom žádné informace, kdybych je měl, určitě by to řešil krajský výkonný výbor," reagoval pražský šéf partaje Petr Hulinský.

Jiří Paroubek s redaktorem MF DNES.
NEJDŘÍVE OCHOTA... Jiří Paroubek se s redaktorem, který ho přišel konfrontovat se svými zjištěními, zprvu přátelsky pozdravil.

A podobně mluví i šéf ČSSD v Praze 7 Karel Klíma. Podle něj k žádnému masovému nabírání členů nedošlo. "Připadá mi směšné, že se někdo chce bavit o tom, že účelové nabírání je přistoupení deseti lidí," řekl Klíma. Kyselý má podle něj podporu tří čtvrtin členské základny v Praze 7.

Lidi, kteří se zajímají o členství, nijak nekádrujeme

Rozložení sil je však jiné: stojí proti němu minimálně tři ze sedmi místních buněk. "Před vstupem Aleše Kyselého do strany byla sociální demokracie v Praze 7 jednotná, teď už je to jinak," přidává vlastní pohled na situaci Jakub Landovský, člen opozičního křídla. To potvrzuje i Klíma. Největším problémem je pro spolustraníky Kyselého předrevoluční členství v KSČ.

Podle předsedy pražských socialistů Petra Hulinského však není dost dobře možné zájemce o členství v ČSSD selektovat. "U nás může být členem téměř každý, kdo nebyl u StB nebo nebyl trestaný. Lidi, kteří se zajímají o členství, nijak nekádrujeme," řekl Hulinský ke Kyselého minulosti.

Jiří Paroubek odmítl případ příjímání
A PAK ODCHOD. Předseda prudce ochladl, když se dozvěděl téma: podezření na černé duše v Praze 7. "Dejte mi to písemně," řekl jen a ukázal redaktorům záda.

"Členství v KSČ nebo třeba ODS není překážkou," potvrzuje jeho slova také místopředseda pražské ČSSD Miroslav Poche.

Klímovi přitom medializovaná situace v jeho organizaci škodí. Přesto drží nad Kyselým ochrannou ruku. Za to například nebyl znovu zvolen na místo celopražského volebního manažera pro jarní sněmovní volby, kterou zastával dříve.

A Kyselého podporuje i jeho kamarád a šéf jeho buňky, označené jako 1, Jaroslav Kopecký. Tomu se přitom po vstupu Kyselého jeho buňka rozpadla. "Odpadlíci", mezi něž patřím i já, založili na protest proti podnikateli vlastní buňku v Troji.

"V Troji jsme organizaci vždycky chtěli. Pak se objevili mladí kluci a řekli, že by to chtěli dělat," říká šéf Klíma. Potvrdil, že s odštěpenci odešlo několik lidí, kteří byli nespokojeni s tím, že do jejich organizace vstoupil Kyselý.

Jeho podřízený Kopecký se o situaci bavit odmítl. Na žádost o rozhovor nereagoval ani Aleš Kyselý. Opoziční tábor však možná přesto vyloučení Kyselého dosáhne. Kvůli všem popsaným kauzám byla na konec března svolána mimořádná schůze, kde se o Kyselého vyloučení bude rozhodovat.

Odhalen po deseti měsících

Právě tahle konference, ke které celé dění ve straně necelý rok směřuje, se stala pro moje devítiměsíční angažmá ve straně osudnou.

Hraje se totiž o hodně, každý je lustrovaný a každý je potenciálně podezřelý. Moje identita je však snadno průstřelná: stačí jednoduché zadání mého jména do vyhledávače. Loučíme se taktně, odhalilo mě totiž "moje" křídlo. Medializace je pro ně lepší, než kdybych byl Kyselého agent.

Magazín Víkend

Tajná mise mezi politiky – redaktorům MF DNES se podařilo nahlédnout zevnitř do dvou největších politických stran. O čem straníci mluví za zavřenými dveřmi? Jak upřímně to myslí s volebním programem? Jaké jsou skutečné pohnutky lidí, kteří vstupují do aktivní politiky?

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Zteč mechanizované jednotky na Dnech NATO v Ostravě
PŘEHLED: Co ve volbách slibují strany pro armádu a obranu

Jak se politické strany a hnutí, ucházející se o přízeň voličů ve sněmovních volbách, staví k otázkám zajištění bezpečnosti a obrany? Přinášíme ucelený...  celý článek

Reklamní leták na podporu Miloše Zemana v prezidentských volbách v lednu 2018
Zeman sliboval nedělat kampaň, přesto jsou ve schránkách jeho letáky

Schránky v celé republice zaplavily letáky za znovuzvolení prezidenta Miloše Zemana, který ale jak sám uvedl, žádnou kampaň nepovede. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček...  celý článek

Lubomír Zaorálek a Andrej Babiš (19. října 2017)
Máte máslo na hlavě, řekl Zaorálek. Co jste dokázal za 27 let? opáčil Babiš

Více než tři roky spolu šéf ANO Andrej Babiš a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek seděli v jedné vládě, ale to už podle jejich posledního televizního duelu den...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.