Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Na domov důchodců se čeká dva měsíce i patnáct let. Rozhoduje naléhavost

  • 135
Až patnáct let může v Česku čekat senior, než se pro něj uvolní místo v domově důchodců. Zjistili to reportéři MF DNES, když ve všech krajích srovnávali průměrnou čekací dobu od podání přihlášky. Záleží na naléhavosti situace, ne na pořadí zájemců.

Nejdelší mnohaleté čekání se týká lidí, kteří si chtějí místo v domově pro seniory „pojistit“ dopředu. Ti, kteří ubytování naléhavě potřebují, se většinou dočkají do jednoho roku. V praxi totiž nerozhoduje pořadí, ve kterém se zájemci přihlásili, ale právě to, jak moc je jejich potřeba bydlení a péče naléhavá.

„Není to tak, že si dáte žádost a čekáte, až na vás dojde řada. Průběžně sledujeme, jak se situace v rodině zájemce vyvíjí a nakolik je jeho umístění do domova pro seniory nutné. Může se tedy stát, že někdo je přijat dva měsíce od podání žádosti a jiný čeká i několik let,“ říká ředitelka Domova u Biřičky v Hradci Králové, který s kapacitou 355 lůžek patří k největším v Česku.

„Představa, že o všem rozhoduje pořadník, je velký omyl, který stále přežívá,“ potvrzuje i Taťána Valentová Nersesjan, radní pro sociální věci ve Zlínském kraji. Právě ten vychází ze srovnání regionů nejlépe: průměrně se na ubytování čeká jen dva až tři měsíce, nejdelší doba, kterou na východě Moravy evidují, je pět měsíců. V sousedním Jihomoravském kraji naopak někteří lidé čekají na pokoj až tři roky.

Ceny za ubytování, stravu a další služby se v různých krajích příliš neliší, nejčastěji se pohybují mezi devíti a jedenácti tisíci korunami za měsíc. Základní cena je určena zákonnými limity, domovy si však účtují další peníze za nadstandardní služby. Například v Praze platí senior v průměru dvacet tisíc korun za měsíc, v Ústeckém kraji je to devět a půl tisíce.

Čekací doba pro muže bývá delší

Při čekání hrají roli i „měkká kritéria“, jako je to, kdo by se s kým snesl na pokoji. Domovy zohledňují věkové rozdíly, diagnózu a samozřejmě pohlaví. „Evidujeme teď hodně žádostí od mužů. Máme ale především obyvatelky. A když se uvolní místo na pokoji, v němž už žijí ženy, nemůžeme k nim přiřadit muže. Čekací doba je pro ně tedy delší,“ říká Hana Kroherová, sociální pracovnice z Domova svaté Zdislavy v Opavě.

Ten má v pořadníku aktuálně 130 lidí, kteří nespěchají, a 38 „spěchajících“. Průměrná čekací doba je v tomto církevním zařízení dva roky.

Ač pořadí zájemců nebývá rozhodující, domovy se bez důkladného vedení pořadníků neobejdou, aby měly stálý přehled, kteří žadatelé potřebují ubytování naléhavěji než jiní.

„Jednou ročně sociální pracovnice obvolává žadatele a zjišťuje, zda je žádost ještě aktuální. Když člověk místo odmítne, je přeřazen do seznamu neaktuálních žadatelů. A je mu doporučeno, aby se případně ozval sám,“ říká ředitel Domova pro seniory Heřmanův Městec Petr Muzara.

Na Vysočině, která má 26 domovů, aktuálně leží 3 908 nevyřízených přihlášek. Lidí, kteří na místo skutečně čekají, je však méně - každý si může podat žádostí několik. V Plzeňském kraji, který má o jeden domov méně, na pokoj nyní podle odhadů čeká zhruba devět set lidí, v Karlovarském kraji jen 150.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue