Jak čeští poslanci zabydlují Brusel

  • 5
(Od zpravodajky MF DNES) Dorazili nedávno, ale chodbami budov Evropského parlamentu ve Štrasburku i Bruselu už dokážou proplouvat téměř bez potíží. Poslankyně Zuzana Roithová, jedna z 24 poslanců z Česka, přiznává, že ji občas zmatou chybně uvedená čísla a písmena jednacích místností.

Parlamentní technici však myslí na všechno. "Všude jsou naštěstí televizní obrazovky, kde jsou aktualizované údaje o tom, kde se přesně která schůze koná, což je dobře," říká Roithová.

Začátky přitom nebyly jednoduché. Čeští poslanci museli několik dní čekat, než jim parlament začal proplácet jejich výdaje, takže se jim jejich mandáty ze začátku pěkně prodražily. A pak už byli vhozeni do víru štrasburské a bruselské byrokracie.

Začalo to více než půlhodinovou frontou při registraci, kdy byli vyfoceni, vyplnili spoustu formulářů, získali přístupové kódy do počítače a také kartičku poslance. A jak tvrdí komunistický europoslanec Jaromír Kohlíček, kam se na náročnost bruselské byrokracie hrabe ta česká. "Je to pro mě pyramidální zážitek," říká.

"Při příchodu jsme dostali tři různé dotazníky. Nebyla mi tam jasná jedna kolonka, tak jsem se anglicky zeptal své italské sousedky, ta mi řekla nevím, optala se francouzsky kolegy, ten pak zavolal jiné kolegyni, která se musela ještě přeptat dále. A to všechno kvůli jedné položce."

Kohlíček navíc už kromě své agendy ve výboru pro dopravu a turistiku podrobně prozkoumává, jak v parlamentních umývárnách či občerstvovnách dodržují všechna přísná pravidla, kterými EU tak straší úředníky doma.

Kohlíček a jeho pět kolegů z KSČM měli navíc smůlu, že podědili kanceláře po poslancích z italské Národní aliance, kteří si je "nestihli" vyklidit. Jeho asistentka mu všechno vyklidila den předem, ale například Miroslav Ransdorf musel kubíky papíru vynášet sám a ostatní to nechali na svých asistentech, které už si většina najala.

Čeští poslanci lovili spíš mezi zkušenějšími parlamentníky, například komunista Jiří Maštálka si najal německou asistentku, která má za sebou četné stáže v parlamentu, Kohlíček zase našel jednu, která už v parlamentu rok pracovala. Nezávislá Jana Bobošíková dala přednost vlastnímu manželovi.

Přes stohy papíru však mají komunisté alespoň hezký výhled, což se nepoštěstilo Roithové, která se z kanceláře dívá na skleněný vnitroblok parlamentního komplexu.

Podobně dopadl i její kolega z KDU-ČSL Jan Březina. Proto Roithová doufá, že si to vynahradí u svého bruselského bytu. Schválně proto zůstala v Bruselu ve čtvrtek až do večera, aby si ještě stihla něco omrknout.

Poslanec za ODS Oldřich Vlasák si už mezi jednáními stihl prohlédnout šest bytů, ale ještě se definitivně nerozhodl. Určitě si však chce bydlení v Bruselu pořídit, "a to jak na práci večer, tak také na přijímání návštěv".


Video