Jak by vypadal jaderný atentát na Brusel

  • 33
(Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Spečený beton, stíny vypařených lidí, hrozivý hřib, vyrůstající do "černého jitra" nad Bruselem. Zatím je to jen napodobenina katastrofy. Ale i ta vypadá hrozivě.

"Čtyřicet tisíc lidí je zabito na místě, 300 tisíc je zraněno. Jaderný oblak, šířící se z Belgie nad severní Francii, Nizozemsko a Německo, rozsévá hrůzu a smrt. Starý kontinent klesá do chaosu."

Tak zní dramatické vyvrcholení katastrofického scénáře Černé jitro, jenž byl tento týden předveden předákům Evropské unie. "Jakmile se dostanete do této fáze, není žádné dobré řešení," řekla Michele Flournoyová z amerického Střediska pro strategická a mezinárodní studia.

Scénář začíná někde na východě, snad v Rusku, ale pak se přesouvá na západ: "Skupině teroristů z al-Kajdy se zde podaří získat vysoce obohacený uran. Džihádisté vyrobí bombu o síle deseti kilotun a odpálí ji u sídla NATO v Bruselu…" 

Zní to jako moderní apokalypsa, ale katastrofický scénář byl tento týden součástí vážných diskusí evropských a amerických představitelů o boji proti novým bezpečnostním hrozbám.

Američané se při nich snažili přesvědčit Evropu, že se musí více podílet na boji proti šíření jaderných zbraní. "Toto cvičení se pokoušelo zdůraznit celkové poselství: že prevence je jediným řešením. Je to závod mezi spoluprací a katastrofou. Abychom tento závod vyhráli, musíme dospět ke spolupráci v dosud nevídaném měřítku," řekl podle listu The Guardian účastníkům diskuse bývalý americký senátor Sam Nunn, jenž spolu s Michele Flournoyovou připravoval scénář Černého jitra.

Podle amerického experta Rolfa Ekeuse, který vedl tým zbrojních inspektorů OSN v Iráku, by Evropa mohla být prvním terčem jaderných teroristů. Jednak proto, že Rusko a jeho rezivějící arzenály jsou blízko, jednak proto, že by pro teroristy prý bylo snazší najmout vykonavatele útoků v muslimských komunitách uvnitř unie.

"Hrozba katastrofického terorismu se neomezuje na Spojené státy, Rusko nebo Blízký východ. Zdá se, že nová teroristická hnutí jsou ochotna použít neomezené násilí a zapříčinit obrovské oběti," připustil Javier Solana, unijní "šéf" pro bezpečnost a zahraniční politiku, jenž se diskusí účastnil spolu s Gijsem de Vries, koordinujícím protiteroristická opatření unijních států.

Když měli účastníci semináře říci, jak by reagovali na zprávu, že al-Kajda získala obohacený uran (a o to se údajně pokoušela), jejich závěr byl podle listu Le Figaro jasný: šance na odvrácení jaderného útoku jsou pak hubené.

Avšak podle Sama Nunna se tomu dá předejít: skupina nejrozvinutějších zemí, G8, musí zajistit dost peněz na likvidaci či zabezpečení zbraní hromadného ničení na celém území bývalého SSSR.

Francouzský ministr vnitra Dominique de Villepin (druhý zprava) se přišel podívat na noční cvičení záchranářů v pařížském metru. Záchranáři nacvičovali zásah po útoku teroristů chemickými zbraněmi na podzemní dráhu, 7. května 2004

Francouzští záchranáři v noci nacvičovali zásah po útoku teroristů chemickými zbraněmi na pařížskou podzemní dráhu, 7. května 2004

Francouzští záchranáři v noci nacvičovali zásah po útoku teroristů chemickými zbraněmi na pařížskou podzemní dráhu, 7. května 2004


Video