Aktivisté z Greenpeace protestují před nádražím v Dannenbergu (9. listopadu 2010)

Aktivisté z Greenpeace protestují před nádražím v Dannenbergu (9. listopadu 2010) | foto: AP

Jaderný šnek se doplazil do cíle, transport paliva byl nejdelší v historii

  • 45
Vlak s jaderným odpadem dorazil do svého cíle v severoněmeckém Gorlebenu. Cestu transportu s 123 tunami radioaktivního vyhořelého paliva komplikovaly demonstrace a blokády ekologických aktivistů. Ti slaví malé vítězství: byla to nejpomalejší cesta vyhořelého paliva v historii těchto převozů.

Jaderný odpad určený k uložení v meziskladu dorazil do cíle své cesty dnes dopoledne. Od pátečního výjezdu ze severní Francie strávil na cestě 92 hodin. Podle původního plánu mělo 11 speciálních schránek s jaderným odpadem doputovat do meziskladu už v pondělí ráno.

Odpůrcům jádra se ho ale podařilo zdržet o celý den. Na poslední, asi dvacetikilometrový úsek z překladového nádraží v Dannenbergu mohly nákladní vozy vyjet až ráno. Policie během noci musela vyklidit blokády přístupové silnice k úložišti. Dosud nejdelší transport před dvěma lety trval 79 hodin.

Aktivisté z Greenpeace protestují před nádražím v Dannenbergu (9. listopadu 2010)

Aktivisté z Greenpeace protestují před nádražím v Dannenbergu (9. listopadu 2010)

Aktivisté z Greenpeace k silnici u výjezdu z nádraží přikovali železnými pláty dodávku na rozvoz piva. Dvojice demonstrantů se uvnitř dodávky zabarikádovala a policisté je museli složitě vyprošťovat.

Už o víkendu přístupovou komunikaci obsadily asi čtyři tisíce demonstrantů, někteří z nich se na silnici připoutali provazy. Policie odhodlané aktivisty odstraňovala celou noc, žádné násilné incidenty zatím nejsou hlášeny.

Cesta tam a zase zpátky

Němci vozí odpad ze svých jaderných elektráren ke zpracování do specializovaného závodu v La Hague na severovýchodě Francie. Zpracovaný materiál se v pátek odpoledne vypravil zpět na tisícikilometrovou cestu do Gorlebenu.

Aktivisté z Greenpeace se zabarikádovali v dodávce před nádražím v Dannenbergu (9. listopadu 2010)Aktivisté z Greenpeace protestují před nádražím v Dannenbergu (9. listopadu 2010)

Jaderné transporty se konají od poloviny 90. let. Pokaždé je provázejí masové protesty odpůrců jádra, podle kterých dolnosaská lokalita není k dlouhodobému skladování vyhořelého paliva vhodná.

Letos se transport konal už podvanácté. Podle aktivistů se víkendových protestů proti němu zúčastnilo okolo 50 tisíc lidí. Protiatomové nálady v Německu letos rozvířilo rozhodnutí vlády o prodloužení životnosti jaderných elektráren v zemi v průměru o 12 let.

Trasa německého radioaktivního odpadu.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue