Jaderný program KLDR je záhadou

  • 122
Severní Korea přiznala, že tajně vyvíjela jaderné zbraně. Přitom v roce 1994 podepsala dohodu o zastavení tohoto programu. K přiznání KLDR donutily důkazy, předložené USA. Washington proto odmítá pokračovat v dialogu s Pchjongjangem. Mezinárodní agentura pro atomovou energii, monitorující pro OSN šíření jaderného materiálu, přiznává, že o severokorejském programu mnoho neví.

Severokorejský jaderný program je zahalen pláštěm tajemství. Jaderní inspektoři OSN nezískali významnější informace od roku 1994. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) vybízela KLDR, aby souhlasila s inspekčním režimem, avšak Pchjongjang odmítl.

"Experti mohou jen hádat, jak pokročil severokorejský jaderný program. Prostě to nevíme. Nejsme s to říci, co mohou mít," řekl mluvčí agentury Mark Gwozdecky. MAAE má v Severní Koreji inspektory, kteří se však mohou pouze přesvědčit, že jaderný reaktor v Jongbjonu nefunguje.

Pchjongjang se zatím nevyjádřil. Washington tvrdí, že Severní Korea vyprodukovala dostatek plutonia na přinejmenším jednu, možná dvě jaderné pumy, což KLDR popírá.

"Byli jsme ochotni nabídnout ekonomická a politická opatření ve prospěch Severní Koreje, pokud její vláda zlepší své chování v několika oblastech, mimo jiné ve vývoji jaderných zbraní a v podpoře terorismu. Nyní ale již nemůžeme v tomto přístupu pokračovat," uvedl tajemník amerického ministerstva zahraničí James Kelly.

KLDR podepsala smlouvu s USA v roce 1994. Země se domluvily na ukončení severokorejského atomového zbrojení. Na výměnu vybuduje konsorcium asijských zemí pod vedením USA na severu Severní Koreji dvě lehkovodní jaderné elektrárny, jejichž provoz se nedá využít k produkci zbrojního obohaceného uranu.

Jižní Korea, která byla členem konsorcia, vyzvala Pchjongjang, aby dohodu z roku 1994 dodržel a ukončil tajný vývoj atomových zbraní.

"Vyzýváme Severní Koreu dodržovat dohodu podepsanou v Ženevě v roce 1994 a mezinárodní smlouvu o nešíření jaderných zbraní," prohlásil podle agentury AFP náměstek jihokorejského ministra zahraničí.

V rámci dohody se Spojenými státy z roku 1994 Severní Korea také přislíbila umožnit inspekce, které by prověřovaly, že nemá štěpný materiál vhodný pro výrobu takových zbraní.

Dosud však žádnou inspekci MAAE neumožnila a USA blíže neupřesněným způsobem zjistily, že v programu obohacování uranu pro zbraně pokračuje. Pchjongjang překvapivě uvedl, že smlouvu nedodržuje, protože se jí necítí vázán.

Washington řadu let dodržování smlouvy urgoval. Ještě začátkem října Pchjongjang s obdobnými požadavky navštívil James Kelly. Severokorejský režim však tohoto zvláštního Bushova vyslance obvinil, že měl během svého jednání "výhružné poznámky". Washington k tomu tehdy odmítl jakýkoli komentář.

Americká administrativa nyní konzultuje s Kongresem a spojenci, jak na doznání zareagovat, a do rozhodnutí odmítá o možných krocích proti KLDR spekulovat.

Vesnice, která se nachází blízko demilitarizované zóny v Severní Korei, 17. října 2002.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video