Jaderný kontraband z Brna na bombu nestačil

  • 8
Tři kilogramy jaderného materiálu, které policisté v pátek zadrželi v Brně, se mohly hodit pro teroristický útok. Skutečná atomová bomba se z nich pravděpodobně vyrobit nedala. Tak zatím nález hodnotí odborníci. Definitivně bude jasno až po odborné expertize.

Materiál prodávali dva muži ze Slovenska. Kriminalisté je zatkli v pátek v brněnském hotelu Voroněž.

Přímo v okamžiku, kdy dotyční přebírali šest set tisíc eur - tedy více než devatenáct milionů korun. "Kupujícím" byl totiž policejní agent.
- více v článku: Policie překazila ´jaderný kšeft´

"Nevím o žádném jiném způsobu, jak by ta látka mohla být využita. Jedinou možností je skutečně nějaký teroristický čin," řekl policista, který je o případu informován.

"Vše nasvědčuje tomu, že pro výrobu atomové bomby to bylo nepoužitelné," konstatovala Dana Drábová ze Státního ústavu pro jadernou bezpečnost. Právě ten nyní vzorky prověřuje. Detailní výsledky bude mít koncem týdne.

Teroristé mohou využít radioaktivní látky při výrobě takzvané špinavé bomby. (Při explozi klasické trhaviny rozmetá radioaktivní materiál do okolí, a tím je zamoří.) Zatím není jasné, zda páteční zatýkání souvisí s případem, který policie začala prověřovat před několika měsíci.

Dostala tehdy informaci, že se v České republice objevila kufříková jaderná bomba. Nesla krycí jméno Zvonkohra a byla údajně určena do některé z afrických zemí.

Neví se zatím ani to, odkud radioaktivní látky zajištěné v Brně pocházejí. Jeden ze zatčených tvrdí, že je koupil od rusky hovořícího muže.

Tak velké množství zajistili policisté naposledy před devíti lety. V autě českého vědce tehdy našli necelá tři kila uranu. Zadrženým mužům hrozí až patnáct let vězení. Policisté jejich zatčení považují za úspěšné.

"Za posledního tři čtvrtě roku nebylo nikde na světě větší množství takového materiálu zajištěno," řekla tisková mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová.

První informace o tom, že dvojice Slováků hledá vhodné kupce radioaktivního materiálu, získali policisté před několika měsíci. Obávali se, aby prodejci nenašli zájemce o materiál ze zločineckých nebo teroristických skupin. Policejní agent se proto domluvil se Slováky na schůzce, kam měl přinést peníze.

Hotel Voroněž byl k obchodu vybrán náhodou, ani jeden ze Slováků zde nebydlel. "Přišli se v pátek zeptat, jestli máme volný salonek. Náhodou jsme volný měli," řekl jeden ze zaměstnanců hotelu.

Obchod proběhl v policejní režii. Když prodejci začali přepočítávat peníze, policista-agent upozornil své kolegy. Ti pak do salonku v prvním patře hotelu vtrhli.

"Bylo to zásahové komando s černými kuklami na hlavách. Hosté i my jsme si mysleli, že je to nějaké cvičení, takže moc rozruchu to nezpůsobilo," popsal zásah zaměstnanec hotelu.   


Video