Jaderní inspektoři OSN se vracejí do Iráku

  • 3
Hrozící válka vyhnala před dvěma měsíci z Iráku všechny inspektory OSN. Část z nich se teď vrací. Experti z Mezinárodní agentury pro atomovou energii prozkoumají zabezpečení komplexu v Tammúzu nedaleko Bagdádu. Nejde o obnovení inspekcí, upozorňují jaderní odborníci.

Inspektoři se chystají vyrazit v sobotu. Jejich cílem je bývalé jaderné středisko v Tammúzu 32 kilometrů jihovýchodně od Bagdádu.

"Mise neznamená obnovení zbrojních inspekcí. Potrvá týden až deset dní," uvedla uvedla mluvčí Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Melissa Flemingová.

Experti chtějí ověřit zprávy, že byl komplex po válce několikrát vyrabován. Mohl se přitom ztratit i jaderný materiál.

"Jsme odpovědní za všechen jaderný materiál ve světě. Musíme zjistit, jaké množství je ho třeba v Tammúzu zabezpečit," podotkla Flemingová.

Inspektoři při předchozích misích pořídili podrobný inventář. "Kontrola může skončit brzy. Záleží, v jakém bezpečnostním stavu komplex je," uvedla mluvčí MAAE.

Tammúz byl nejdůležitějším jaderným střediskem v Iráku. Od války v Perském zálivu v roce 1991 byl uzavřen.

MAAE se doposud přela o návrat svých odborníků s Američany. Washington nedávno naznačil, že s misí souhlasí.

USA však zatím odmítají možnost návratu týmu UNMOVIC, který v Iráku jménem OSN hledal chemické a biologické zbraně hromadného ničení.

Bílý dům tak zřejmě reaguje na pohlášení šéfa mise Hanse Blixe, který zpochybňoval americká tvrzení o existenci "kouřících zbraní" v Iráku. - více zde

Inspektoři mohli obnovit inspekce v Iráku v listopadu 2002. Zemi však museli opustit 18. března, dva dny před začátkem války. - více zde

Ani inspektoři, ani spojenecké jednotky zatím v zemi svrženého diktátora Saddáma Husajna nenašly žádné důkazy o existenci zbraní hromadného ničení.


Video