Jaderné šachy s Íránem se hrají v hotelu, kde zanikla Osmanská říše

  • 34
Pobývala zde Marilyn Monroe i Victor Hugo, Charlie Chaplin i Nelson Mandela. Chodbami hotelu Beau Rivage Palace ve švýcarském Lausanne kráčely celebrity i dějiny. Nyní se luxusní hotel stal dějištěm rozhovorů o íránském jaderném programu a směřují k němu zraky celého světa.

Hotel rozkládající se na březích Ženevského jezera má za sebou bohatou historii. Otevřen byl už v roce 1861 a během 156 let provozu údajně neměl jediný den zavřeno. Pobývali zde spisovatelé jako Victor Hugo a Somerset Maugham, filmové hvězdy Marilyn Monroe, Charlie Chaplin a Gary Cooper či rockeři Tina Turner a Rod Stewart.

V jeho přepychových salóncích se psaly dějiny. V roce 1923 zde byla podepsána Lausannská smlouva, která znamenala definitivní konec Osmanské říše. Mezi slavné návštěvníky se zapsal i Nelson Mandela, který zde pobýval v roce 1989 poté, co strávil sedmadvacet let ve vězení.

Jaderné rozhovory

Smyslem rozhovorů, které s Teheránem vedou USA, Rusko, Británie, Francie, Čína a Německo, je vyloučit možnost, že Írán bude v rámci svého jaderného programu pracovat na atomové bombě. Výměnou za to mají být zrušeny sankce ochromující íránskou ekonomiku.

V roce 2013 se podařilo dospět k dočasnému ujednání, které umožnilo částečně sankce uvolnit. Počítalo se s tím, že po roce bude uzavřena konečná dohoda, Lhůta však vypršela v noci na středu, ale podle západních diplomatů nebyly klíčové body stále dojednány.

Zásadním tématem zůstává otázka, v jakém rozsahu může Írán vyrábět obohacený uran, který je nezbytný pro palivo jaderných reaktorů, ale umožňuje i výrobu atomové bomby.

zdroj: ČTK

O sedm let později se zde ubytoval svržený zairský diktátor Mobutu Sese Seko Kuku Ngbendu wa za Banga (v překladu Mocný válečník, kráčející od vítězství k vítězství, zanechávající za sebou spáleniště). Během měsíce zde údajně utratil milion dolarů. Z Lausanne odletěl do exilu v Maroku, kde následující rok zemřel.

Francouzské tapiserie a perské koberce

Nyní v hotelu, který vlastní potomci zakladatele farmaceutického impéria Sandoz, vrcholí ostře sledované jednání o íránském jaderném programu. Během uplynulých šesti dnů si zde podávali dveře špičkoví diplomaté USA, Ruska, Číny, Francie, Británie, Německa a pochopitelně Íránu.

Na zázemí si v žádném případě stěžovat nemohou. Jeden z nejluxusnějších hotelů Evropy je zařízený ve stylu Belle Epoque, jeho chodby jsou vykládány mramorem, na stěnách visí francouzské tapiserie z 18. století a kroky diplomatů diskrétně tlumí perské koberce.

Mezi gurmány je hotel s úchvatným výhledem na zasněžené vrcholky Alp známý díky své vybrané kuchyni. Šéfkuchařka Anne Sophie Picová má na kontě tři Michelinské hvězdy, hosté mohou vybranou krmi zapíjet jiskrným vínem z bohatě zásobeného sklípku.

Ozdobou hotelu je desetiakrová zahrada plná diskrétních zákoutí, kde si mezinárodní vyjednavači mohou spoustu věcí vyjasnit bez nežádoucích pohledů. A pokud je už jaderné šachy unaví, mohou si zahrát ty skutečné, jenom o něco větší - obří šachovnice umístěná na zahradě je velká jako badmintonový kurt.

Zlatá klec

Agentura AFP nicméně poznamenává, že po šesti dnech diplomatického maratonu už hotel Beau Rivage Palace některým vyjednavačům začal připomínat zlatou klec. Když spolu zrovna nedebatují, potkávají se u večeře, oběda, snídaně nebo na sebe narážejí na chodbách strážených nespočtem příslušníků tajných služeb.

Uniknout do samoty procházkou po okolí je vyloučeno, hotel je neustále obklopen davy novinářů. „Copak nemáte vlastní život?“ prohodil v pondělí šéf americké diplomacie John Kerry k reportérům, kteří se k němu vrhli, když odcházel z večeře se svým německým a francouzským protějškem.

Kolik si vedení hotelu za jaderné rozhovory s Íránem naúčtuje, není známo - noc v nejlevnějším apartmánu vyjde na 2 000 eur (55 000 korun). Všichni zúčastnění však tuší, že v jednání jde o mnohem víc, než je atomový program ajatolláhů.

Sázky jsou vysoko a na peníze se nehledí. „Máte vůbec představu, jak je válka drahá?“ odpověděl jednomu reportérovi podle listu Forbes nejmenovaný diplomat, když dostal dotaz na finanční stránku pobytu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video