Bývalý kubánský vůdce Fidel Castro

Bývalý kubánský vůdce Fidel Castro | foto: AP

Jaderná velmoc, ale Beethoven je podle americké mládeže pes, běduje Castro

  • 407
Někdejší kubánský vůdce Fidel Castro se pustil do kritiky amerického školství. Prý ho děsí, že země, která vlastní jaderné zbraně, vychovává děti jako nekulturní barbary. Mladí Američané prý neumějí hodiny a nevědí, co bylo Československo. A Beethovena údajně nová generace považuje za psa.

"Mrazí mě v zádech, když vidím, jak se může zneužít a překroutit výuka v zemi, která vlastní přes osm tisíc atomových zbraní," uvedl 84letý Castro, který kvůli nemoci strávil posledních několik let v ústraní. Toto léto však nabral novou mízu a neuplyne ani týden, aby se někde neobjevil nebo se k něčemu nevyjádřil.

"Myslíte, že přeháním? To mi řekněte, jestli se najde někdo, kdo by považoval moje závěry za přehnané," uvedl někdejší kubánský vůdce na webu cubadebate.cu.

Ke kritice americké omladiny ho přivedly výsledky testu Mindset pro budoucí vysokoškolské studenty, který už dvanáct let zadávají akademičtí pracovníci Tom McBride a Ron Nief z Beloit College z amerického Wisconsinu.

Z letošních výsledků vyplývá, že řada mladých Američanů kupříkladu vůbec neumí hodiny. Coby hodinky jim totiž slouží mobil.

Michelangelo je virus a Beethoven pes, zlobí se Castro

A co hůř. Kubánského El Comandanta rovněž pobouřilo, že někteří studenti, kteří by za tři roky měli získat bakalářský diplom, nevědí, kdo byl německý skladatel Ludwig van Beethoven. Myslí si, že je to jméno pro bernardýna, a to podle úspěšné filmové série, která byla natočena v devadesátých letech.

Jiní zase netuší, že Michelangelo není počítačový virus, nýbrž významný renesanční malíř a sochař z Itálie. A o Československu nikdy neslyšeli nebo podle nich vůbec neexistovalo, informovala ČTK.

Výsledky testu mohou mnoho lidí překvapit, ale podle akademiků nejde o to, poukázat na nevědomost mladých Američanů. V dlouholeté analýze se snaží zaznamenat, jak rychle se proměňuje povědomí o zásadních kulturních a politických událostech. Zkoumají také to, co ovlivňuje a formuje nové generace.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video