Snímek z poškozené elektrárny Fukušima, který zveřejnila společnost Tepco (14. dubna 2011)

Snímek z poškozené elektrárny Fukušima, který zveřejnila společnost Tepco (14. dubna 2011) | foto: AP

Jaderná krize ve Fukušimě by mohla skončit do devíti měsíců

  • 66
Jaderná krize v japonské elektrárně Fukušima by mohla skončit do devíti měsíců. Doufá v to provozovatel zařízení firma Tepco. Do tří měsíců chce snížit úniky radiace a reaktory pak zchladit během dalších tří až šesti měsíců, napsala televize BBC na svém webu.

Společnost připravila etapový plán, který povede k ukončení krize a umožní obyvatelům evakuovaným z okolí elektrárny vrátit se domů. Hodlá také přikrýt poškozené reaktory, aby zamezila dalšímu úniku radiace. Je to vůbec první konkrétní plán řešení krize, se kterým energetická firma přišla.

Plán na stabilizaci Fukušimy

Do tří měsíců
Firma chce obnovit chladící systém v reaktorech a v úložištích vyhořelého paliva. Hodlá vytvořit skladovací prostory a systémy pro dekontaminaci radioaktivní vody. Půdu kolem elektrárny pokryje pryskyřicí odstraní ruiny, aby se zabránilo úniku radioaktivních částic do ovzduší.

Do šesti až devíti měsíců
Reaktory budou udržovány ve zchlazeném režimu, poškozené reaktory 1, 2 a 4 budou zakryty. Tepco dále zahájí dekontaminaci radioaktivní vody a postižených obydlených oblastí v okolí.

Poté budou vytaženy palivové tyče ze všech šesti reaktorů. Okolí elektrárny bude dekontaminováno.

zdroj: ČTK

Dálkově ovládaný robot si otevírá dveře do jednoho z poškozených reaktorů ve Fukušimě (17. dubna 2011)

Jako první krok si firma vytyčila postupně snížit úroveň úniků radiace, čehož by chtěla dosáhnout během tří měsíců. Poté se zaměří zchlazení reaktorů a vyjmutí palivových tyčí. Zcela stabilizovat zařízení by chtěla do šesti až devíti měsíců. Elektrárna by se tak stala stabilní, bezpečnou a ukončilo to současnou jadernou krizi, píše agentura Reuters.

Firma sice havarijně odstavila reaktory z provozu ihned po březnové přírodní katastrofě, zkolabovalo ale chlazení a palivové tyče se dále přehřívají. Technici tak musí chladit reaktory manuálně.

Radiace v moři opět stoupla

Tepco v neděli pošle do poničených reaktorů také dva dálkově ovládané roboty, jenž by tam měli změřit úroveň radiace i teplotu. Záchranáři a technici totiž nemohli vstoupit od začátku havárie ani do jednoho z fukušimských reaktorů.

V pátek úroveň radiace v moři u reaktoru číslo 2 opět vzrostla, tentokrát 6 500krát překročila povolený limit. Ještě ve čtvrtek hlásili odborníci radioaktivitu 1 100krát vyšší, než je povolená hranice. Obavy z nových úniků tak opět vzrostly. Úroveň radiace v okolí elektrárny zůstává vysoká už více než měsíc a tisíce lidí kvůli tomu nemohou do svých domovů.

"Upřímně se omlouváme za způsobené problémy," pronesl na tiskové konferenci v Tokiu předseda společnosti Tepco Cunehisa Kacumata. "Uděláme vše pro to, aby se zabránilo dalšímu zhoršování krize. Chceme, aby se evakuovaní lidé mohli vrátit do svých domovů co možná nejdříve," dodal.

Havárie ve Fukušimě je vůbec nejhorším jaderným incidentem od katastrofy v Černobylu v roce 1986. V sedmibodové stupnici byla dlouho na stupni 5, pak se ale ukázalo, že úniky byly v prvních dnech havárie mnohem vyšší, než se říkalo. Japonští odborníci proto závažnosti Fukušimy přiřadili sedmý nejvyšší stupeň. Přesto v Japonsku unikla jen desetina toho, co v Černobylu před 25 lety (čtěte Fukušima se dostala na stupnici nebezpečí na úroveň Černobylu).

Do Japonska přijela Clintonová

Hillary Clintonová se vítá s japonskou císařovnou Mičiko a císařem Akihitem (17. dubna 2011)

Japonsko v neděli přijela podpořit americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Představitelům země vycházejícího slunce slíbila podporu.

USA už vyslaly do Japonska 20 tisíc vojáků a desítky letadel, které pomáhají při zkoumání severovýchodního pobřeží a odkrývání milionů tun sutin. Američtí experti na jadernou energii se spolu s japonskými inženýry snaží řešit jadernou krizi ve Fukušimě.

Sever Japonska postihlo 11. března nejsilnější zemětřesení v historii, které vyvolalo obrovskou tsunami, jež zdevastovala část země. Způsobila také vážné poškození jaderné elektrárny Fukušima. Více než 28 000 lidí zemřelo nebo je pohřešovaných.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video