Památník holokaustu v Jeruzalémě (26. ledna 2011)

Památník holokaustu v Jeruzalémě (26. ledna 2011)

Jad Vašem připomněl oběti holokaustu unikátní sbírkou fotek na internetu

  • 91
Desítky tisíc očí obětí holokaustu hledí ze snímků, které nově zveřejnil židovský památník Jad Vašem na svém webu. Učinil tak ve dnech, kdy si celý svět připomíná 66. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi a s ním i den památky obětí holokaustu. Za druhé světové války zemřelo 6,6 milionu Židů.

Židovský památník Jad Vašem, který sídlí v Jeruzalémě, zveřejnil část svého obrazového archivu na internetu poprvé v historii. Od středy si každý může prohlédnout přes 130 tisíc snímků, na kterých jsou zvěčněni mladí i staří lidé, rodiny, přátelé či kolegové. Všechny ale spojuje jedno - jsou to oběti nacistické genocidy židovského obyvatelstva, tzv. holokaustu.

SBÍRKA 130 TISÍC FOTOGRAFIÍ ON-LINE

Židovský památník Jad Vašem zveřejnil část svého archivu

Členové židovské komunity v Berlíně při vzpomínce na holokaust v německém Spokovém sněmu

Židovské náhrobky ve Štrasburku pomalované hákovými kříži

"To je jen první krok," citoval ředitele muzea Avnera Šaleva britský list The Independent. Jad Vašem v budoucnu plánuje zveřejnit na internetu celý rozsáhlý archiv dokumentů, které se týkají jedné z nejčernějších kapitol minulého století.

Vedení památníku veří, že zveřejnění historických materiálů na internetu pomůže vědcům, novinářům, studentům a všem ostatním, kteří se zabývají otázkou hromadného pronásledování Židů v době druhé světové války.

Účastníci vzpomínkového aktu u vstupní brány do koncentračního tábora v Osvětimi

Jad Vašem sbírku zveřejnil u příležitosti 66. výročí osvobození koncentračního tábora v jihopolské Osvětimi, který se připomíná jako den památky obětí holokaustu.

V nacistické "továrně na smrt" zahynulo v letech 1940 až 1945 1,1 milionu lidí, většinou Židů. Branami do osvětimského pekla prošlo i 50 tisíc Čechoslováků. Přežilo jich asi šest tisíc.

Vězni z Terezína

V bývalém vyhlazovacím táboře je nyní muzeum, které hojně navštěvují lidé z celého světa. Pamětníci, kteří přežili pobyt v koncentračních táborech, pomalu odcházejí. Podle jednoho z posledních přeživších Wladyslawa Bartoszewského budou už brzy utrpení více než 6,6 milionu Židů, kteří zemřeli za druhé světové války, připomínat jen "němí svědkové - ruiny plynových komor, baráků a tisíce věcí, jež patřily obětem: kufry, boty, brýle, kartáčky na zuby".

OSVOBOZENÍ TÁBORA V OSVĚTIMI

Koncentrační tábor v Osvětimi osvobodila 27. ledna 1945 Rudá armáda. V té době v táboře pobývalo jen 7650 zbědovaných lidí. O něco dříve německé velení nařídilo jeho evakuaci a asi 58 tisíc vězňů muselo vyrazit na tzv. pochod smrt do jiných táborů.

Zůstali jen nemocní, z nichž příslušníci německých jednotek SS krátce před osvobozením stovky zavraždili, jiní vězni zemřeli hladem a vyčerpáním.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue