Obrázek Elizabeth 'Lizzie' Williamsové. Ona byla skutečným Jackem Rozparovačem, tvrdí britský právník John Morris ve své knize "Jack Rozparovač - ženská ruka" | foto: Profimedia.cz

Jack Rozparovač byl ve skutečnosti žena, tvrdí nová kniha

  • 47
Neobjasněné vraždy Jacka Rozparovače v londýnském Whitechapelu i po více než sto letech nutí některé Brity stále hledat pravdu. Pokusil se o to i někdejší právník John Morris. Prošel tisíce detailů z vyšetřování a došel k závěru, že prostitutky nevraždil muž, ale žena.

Konkrétně Elizabeth Williamsová, manželka královského lékaře Johna Williamse, jenž byl sám označován některými kriminalisty za krutou a tajemnou postavu londýnských dějin. Williamsová dle autora nové knihy vraždila mladé prostitutky proto, že byla neplodná.

Obal knihy "Jack Rozparovač - ženská ruka" od Johna Morrise

Jack Rozparovač děsil britskou metropoli v roce 1888, během deseti týdnů zavraždil pět prostitutek z chudého East Endu. Jeho oběťmi se staly Mary Ann Nicholsová, Annie Chapmanová, Elizabeth Strideová, Catherine Eddowesová a Mary Jane Kellyová.

Tři z nich měly vyříznuty dělohy. A právě to považuje dvaašedesátiletý John Morris, který knihu napsal po prostudování tisíců právních i lékařských detailů z vyšetřování, za jeden z důkazů toho, že jejich život ukončila jiná žena. Welšanka Elizabeth Williamsová nemohla mít děti a pomstila se tak dle něj těm, které mohly.

Žádná oběť nebyla znásilněna

Kniha upozorňuje na slova tehdejšího koronera Wynne Baxtera, který při vyšetřování vraždy Annie Chapmanové konstatoval: "Závěr, že touhou (vraha) bylo získat chybějící části (těla), je ohromující."

Morris upozorňuje i na další zajímavá fakta. Žádná z prostitutek nebyla před smrtí znásilněna. V kaluži krve u Catherine Eddowesové se našly tři malé knoflíky z ženských bot. Kromě toho cituje i poznámku tehdejšího tisku, že osobní věci byly u vraždy Chapmanové položeny u jejích nohou "typicky ženským způsobem".

Zdůvodňuje i to, proč řádění Rozparovače skončilo zavražděním Marry Jane Kellyové. Manžel Elizabeth Williamsové, který mimochodem prováděl ve čtvrti Whitechapel potraty, prý měl s Kellyovou poměr. Elizabeth se krátce po vraždách zhroutila, policie ji nikdy nevyslýchala. Zemřela v roce 1912 na rakovinu.

Teorii o ženě-vražednici už nastínil i vědec na základě DNA

Autor knihy nicméně přiznává, že jeho názor mnoho odborníků na Jacka Rozparovače nesdílí. "Není absolutně pochyb o tom, že Rozparovač byl žena. Ale protože všichni věří, že vrahem byl muž, tak všechny důkazy ukazující na ženu byly vždy ignorovány," řekl britskému listu Birmingham Mail.

Přesto jeho vize o vražednici není první či ojedinělá. Třeba v roce 2006 přišel s podobným tvrzením australský vědec Ian Findlay, který odebral vzorky z dopisů, jež údajně policii poslal Rozparovač, a vytvořil částečný DNA profil vraha. A z něj usoudil, že mohla vraždit právě žena.

Malba vyobrazující londýnskou ženu a Jacka Rozparovače. Jeho totožnost zůstává...

Faktem je, že totožnost Jacka Rozparovače zůstává záhadou a nepřestává ani po tolika letech fascinovat. Pět prostitutek bylo ve Whitechapelu zabito v rozmezí od srpna do listopadu roku 1888. Násilí na lehkých ženách tehdy nebylo výjimečné, ale způsob zabití žen nasvědčoval, že je zavraždil týž člověk.

Až na jednu byly všechny zohaveny a kvůli tomu si i vrah přišel ke své přezdívce. Spekulovalo se, že vzhledem k znalosti anatomie lidského těla a vybraných zbraní, byl pachatelem lékař nebo řezník. Padala i konkrétní jména, podezření ulpělo třeba na vnukovi královny Viktorie, princi Albertu Viktorovi. Důkazy proti nim se ale nikdy nenašly.

Whitechapel, East End, Londýn

Whitechapel, East End, Londýn


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video