Mirek Topolánek na dovolené v Itálii.

Mirek Topolánek na dovolené v Itálii. - Aleš Řebíček s Lucií Talmanovou a lobbistou Markem dalíkem na luxusní jachtě v Itálii.

Jachtaři, Janoušek a politici jako paňáci

  • 25
Pokud "zaparkují" tři jachty v italském Monte Argentariu vedle sebe a patří nebo jsou pronajaté třemi Čechy, kteří se navíc už nějakou dobu znají, tak je to podle aktérů toskánské dovolené náhoda.

Stejná náhoda prý je, že Martin Roman, šéf Čezu, který je jednou z nejsilnějších firem v zemi, tam byl také.

Dalším náhodně "příchozím" byl expremiér Mirek Topolánek či místopředseda sociální demokracie Milan Urban.

Souhrou náhod je zřejmě i to, že podnikatel Roman Janoušek kamarádí s Pavlem Bémem. Ten je náhodou pražským primátorem a kolem Janouška jdou náhodou léta zajímavé zakázky, z nichž si hravě uspoří stamiliony (či ještě více) a pošle je do Švýcarska.

Naprostou náhodou určitě bylo, že o "problémech" Janouška hovořili antibémovci z řad špiček ODS již na podzim minulého roku.

Náhodička je, že kolem politiků se neustále motají lobbisté jako třeba Marek Dalík či Jaroslav Tvrdík. Tam i jinde se pak snaží něco "podpořit" či ovlivnit jiní machři oboru – Jaromír Soukup, Miroslav Šlouf, Vladimír Johanes a řada dalších.

Za naprosto nepodložené a náhodné se dají označit informace, jak politické strany od různých firem takzvaně vypalují peníze pro svoji činnost, či dokonce si jejich prostředníci rovnou říkají o úplatky. A jak některé společnosti opakovaně dojemně tvrdí, že nic takového není pravda. Pardon, že ani náhodou to není pravda.

Jenže není náhodou, že propojení světa politiky a byznysu musí být spíše opatrné a že nekončívá, jak je nám tvrzeno, jen bohulibými dohodami, jak zlepšit společnost. Výsledkem je naopak často bezskrupulózní jednání.

Není pak náhodou, že mnozí politici fungují jako paňáci na provázku a ve svém opojení mocí neznají míru. Žijí v přesvědčení, že mohou cokoli. Vždyť nemáte jasné důkazy, tak si do těch novin napište co chcete, vzkazují.

Není ani náhodou, že veřejnost je alergická na opakování skandálů týkajících se politiků. A nezapomíná na jachtařské rejdy, na lety na Sardinii (Topolánek – účty nepředložil, ale tvrdí, že zaplatil), svatbu v hotelu estébáka (Paroubek – účty nepředložil, ale tvrdí, že zaplatil), Janouškova konta, Rathovy exhibice či náhodně vydělané miliony "prozíravého" Stanislava Grosse.

Nemůže být náhodné a překvapivé, že vztah politika a občana je titěrný a k jeho narušení stačí maličkost, pouhé podezření či záminka, která se zdá politikovi nepodstatná.

Ani náhodou to však nefunguje tak, jak si čeští politici myslí – že voliči jsou hlupáci, že novináři dělají většinou na zakázku (koho zakázku?) a že oni mají naopak patent na pravdu a mohou si dělat absolutně cokoli.

Situace, která na české politické scéně a ve vztahu politiků k byznysmenům dlouhá léta panuje, pak logicky a nenáhodně dospěje až ke špionování na dovolených.

Je někdy až absurdní, co všechno dokážou politici předvádět, kým vším se nechají ovlivnit a jak si myslí, že těm bláznům v podhradí stačí pořád jen chytře lhát.

Bohužel na další příval slibů, frází a nesmyslů se můžeme těšit převelice právě v příštích týdnech. Ostrá předvolební kampaň k říjnovým volbám se rozbíhá.

Někdy vám nemusí být špatně pouze ze zkaženého jídla...


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video