Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk | foto: AP

Jaceňuk: Když to bude nutné, zavedeme ve styku s Ruskem víza

  • 280
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk by v případě potřeby neváhal zavést ve vztahu k Rusku vízový režim. Uvedl to ve středu v kyjevské televizi. Na letišti Borispol v ukrajinské metropoli už nyní podle něj pracuje speciální skupina, která vrací zpět ruské cestující, nejsou-li schopni přesně uvést cíl své cesty.

V současné době je podle Jaceňuka hlavním úkolem ukrajinských úřadů zpevnění východních hranic. Zamezit pronikání nežádoucích osob z Ruska má ambiciózní projekt Stěna, do něhož chce Kyjev investovat desítky milionů dolarů. Na hranicích má vyrůst rozsáhlý soubor zábran a elektronických varovných systémů.

„Snažíme se dojednat s Evropskou unií bezvízový styk a jednou z podmínek Bruselu je posílení ostrahy rusko-ukrajinských hranic,“ řekl Jaceňuk v kyjevském televizním kanálu 24. Dokončení pohraničního projektu Stěna podle premiéra přispěje i k těsnější spolupráci Ukrajiny se Severoatlantickou aliancí.

Ruský opozičník Navalnyj kritizoval anexi Krymu

Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj považuje ruský zábor Krymu za nezákonný, pod kontrolou Moskvy ale podle něj poloostrov v dohledné době nepochybně zůstane. Známý bloger a odpůrce Kremlu to řekl ruské rozhlasové stanici Echo Moskvy.
"Anexe Krymu proběhla v křiklavém rozporu se všemi normami mezinárodního práva," konstatoval Navalnyj. "Reálie jsou ale nyní takové, že Krym je součástí Ruské federace. Nemá smysl si něco jiného nalhávat, neměli by to dělat ani Ukrajinci. Krym zůstane součástí Ruska a už nikdy v dohledné budoucnosti se součástí Ukrajiny nestane," zdůraznil.

Při budování hraniční infrastruktury pomáhají Kyjevu západní sponzoři, kteří podle Jaceňuka věnovali Ukrajině už téměř 40 milionů dolarů (přes 800 milionů korun). Realizace projektu podle premiéra zatím nezačala, Kyjev hodlá na dodavatele potřebných zařízení vypsat veřejnou soutěž.

Ukrajina uzavřela na začátkem září s proruskými separatisty příměří, které ale není zcela dodržováno. Gubernátor Luhanské oblasti Hennadij Moskal ve středu uvedl, že vzbouřenci zajali na východě země je přes sto ukrajinských vojáků (více čtěte zde).

Nejméně sedm účastníků pohřebního průvodu zemřelo při ostřelování přístavu Mariupol na jihovýchodě Ukrajiny (více čtěte zde).

Putinův kancléř popřel rozkol v Kremlu

V Rusku vlivný šéf prezidentské kanceláře Sergej Ivanov ve čtvrtek důrazně popřel spekulace o sporech v nejvyšších kremelských kruzích v důsledku protiruských sankcí Západu. V rozhovoru pro list Komsomolskaja pravda řekl, že „se stoprocentní jistotou“ může pověsti o rozkolu politických špiček popřít.

Ruská politika vůči Ukrajině a následné západní sankce vyvolaly podle západních analytiků v Kremlu napětí. Proti armádním jestřábům usilujícím o násilný postup vůči Kyjevu údajně stojí diplomatická a podnikatelská lobby, která se obává mezinárodní izolace. Oligarchy prý navíc vyděsil nedávný tvrdý postup Kremlu proti miliardáři Vladimiru Jevtušenkovi, který byl obviněn z praní špinavých peněz.

„Mohu se stoprocentní jistotou říct, že žádný rozkol není. A jestli někdo něco takového očekával, bylo to hloupé, naivní a směšné,“ reagoval Ivanov. I veškeré západní sankce jsou podle něj projevem hlouposti a snahy uškodit. „K ničemu to nevede. A pokud jde o mě, není to poprvé a zvykat si nemusím,“ poznamenal ruský politik, který byl rovněž zařazen na sankční seznam Západu.

Kauza Jevtušenkova, který patří do skupiny nejbohatších Rusů, podle Ivanova rozhodně k masovému útěku ruských miliardářů nepovede. „Velká většina našich podnikatelů jsou vlastenci,“ zdůvodnil své přesvědčení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video