Teplárna dnes zásobuje teplem a teplou vodou asi polovinu jabloneckých domácností (ilustrační foto).

Teplárna dnes zásobuje teplem a teplou vodou asi polovinu jabloneckých domácností (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Jablonci došla trpělivost. Chce koupit teplárnu, aby lidé platili méně

  • 10
K rozhodujícímu tahu, který by měl v budoucnosti výrazně zlevnit teplo pro obyvatele města, se odhodlalo vedení Jablonce nad Nisou. Rozhodlo se, že koupí ke svému třetinovému podílu i zbytek zdejší společnosti Jablonecká teplárenská a realitní.

Jedním z hlavních důvodů tohoto rozhodnutí je jedna z nejvyšších cen tepla v České republice.

Zatímco v Pardubicích platí lidé za teplo 405 korun za gigajoul a v Liberci 705, v sousedním Jablonci nad Nisou to je už 805 korun za gigajoul.

"První krok k tomu, že město Jablonec zbylé akcie od vlastníka teplárny koupí, bude jednání mimořádného zastupitelstva města, které bude svoláno ještě do konce května," informovala mluvčí jablonecké radnice Markéta Hozová.

Teplárna dnes zásobuje teplem a teplou vodou asi polovinu jabloneckých domácností, šest velkých odběratelů a osm desítek škol, úřadů a mimo jiné i radnici.

O koupi jejího většinového podílu se intenzivně mluví a jedná od loňského léta. Obyvatelé města jsou totiž dlouhodobě s cenou tepla z centrálního zdroje frustrování.

Ze starého potrubí uniká pára

Zvlášť, když každou zimu vidí, jak v zimě ze starých rozvodů, které vedou k dnes zavřeným továrnám, utíká pára a teplo. "Podle kvalifikovaného odhadu činí tyto ztráty kolem čtyřiceti procent," doplnila Hozová.

K případnému prodeji majoritního podílu v jablonecké teplárně se zatím její majitel, společnost JTR, nechce vyjadřovat. "Nepovažujeme za vhodné jakkoliv komentovat další směřování společnosti," uvedl mluvčí Lukáš Jankovský.

Ceny tepla

Zatímco v Pardubicích platí lidé za teplo 405 korun za gigajoul a v Liberci 705 korun, v sousedním Jablonci nad Nisou to je už 805 korun za gigajoul.

Když zastupitelé koupi akcií teplárny schválí, okamžitě se začne měnit struktura vytápění města.

Ze stávajících výměníků se postupně vybuduje dvacet menších blokových kotelen, které budou vyrábět teplo pro danou oblast.

"Tato změna by se mohla uskutečnit během dvou až tří let," vysvětlila mluvčí radnice.

O tom, o kolik by měli mít Jablonečtí teplo levnější, nechce spekulovat. Mluví se však o zlevnění až dvě stě korun za gigajoul.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video