Jeden z lovců černých odběratelů elektřiny sleduje vytipovaný objekt. Ilustrační foto

Jeden z lovců černých odběratelů elektřiny sleduje vytipovaný objekt. Ilustrační foto | foto: ČEZ

Já a černý odběr? ČEZ mne chtěl zastrašit, tvrdí kritik poměrů v Ústí

  • 39
Bývalý ústecký zastupitel Jaroslav Kubín nechal znovu prošetřit svůj případ, v němž byl donucen zaplatit přes 81 tisíc korun za údajný černý odběr elektřiny. Má totiž nové informace, které ho vedou k přesvědčení, že jde o mstu za to, jak kritizoval zadávání veřejných zakázek ve městě.

"Podal jsem podnět na znovuotevření svého případu na vrchní státní zastupitelství a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu kvůli krádeži a navíc s podezřením na vydírání," řekl Kubín.

Obrátil se i na ministra vnitra Radka Johna, kterého požádal, aby jeho případ řešila jeho inspekce.

"Jsem přesvědčen, že jde v mém případě o učebnicový případ organizovaného mafiánského jednání s cílem zastrašování a kriminalizování mé osoby! Jako zastupitel města jsem poukazoval na možné korupční jednání a klientelismus při zadávání veřejných zakázek v Ústí," uvedl Kubín.

Kubínův případ

Kubínův případ začal 25. srpna 2009, kdy anonym zavolal na zákaznickou linku ČEZ z veřejného automatu v Lounech. Po tomto udání dorazilo k jeho domu šest pracovníků ČEZ Měření.

Kubín v tu chvíli doma nebyl a jeho manželka nechala na několik minut energetiky u elektroskříně samotné. Ti prý našli zastavené hodiny a určili neoprávněný odběr za necelých devět měsíců ve výši 130 089 korun. Podle Kubína se jeho roční platby za posledních deset let přitom pohybovaly mezi 25 až 30 tisíci.

Zaměstnanci ČEZ nechali Kubínovu rodinu se čtyřmi dětmi bez elektřiny celý měsíc. Aby mu ji opět zapojili, musel 24. září 2009 zaplatit, když jeden z pracovníků slevil na 73 232 a nakonec na 53 759 korun.

Jedním ze členů komanda ČEZ, kteří v Kubínově domě a bytě jeho tchýně byli, je Petr Katzer. Právě on přitom zakládal stavební firmu PPV Stavby, kterou Kubín několikrát zmiňoval, když upozorňoval na podezřelé zadávání zakázek ústeckého magistrátu.

Jako příklad zmínil podle jeho názoru předražené zakázky na úpravu a přístavbu jídelny u azylového domu v městské části Klíše, která vyšla na více než 12 milionů korun.

Spolu s Katzerem byl ve firmě také vlivný člen ODS Patrik Oulický.

"Bez jeho slova se v Ústí nic nepostaví," prohlásil o něm před časem Kubín. Katzer už ve firmě není, svůj podíl převedl na manželku.

Katzerovo vyjádření se nepodařilo získat. Redaktor se ho snažil dvakrát navštívit v jeho domě ve Valtířově na Ústecku, ani jednou ho však nezastihl. Na zanechaný vzkaz a kontakt Katzer nereagoval.

Kubína navedl anonym z ČEZ

Kubína přivedl na stopu anonymní zdroj přímo z energetické firmy, který mu loni 9. října vhodil do poštovní schránky lístek se slovy: "Podívejte se na lidi kolem PPV stavby v ČEZ. Poznáte, odkud jsou vaše problémy. Je mi líto, ale nemohu se podepsat. ČEZ"

Událost se stala v srpnu 2009. Pracovníci ČEZ přišli k domu Jaroslava Kubína, kde prohlédli elektroměr a sdělili mu, že odebírá načerno elektřinu. To Kubín striktně odmítl.

Policie zjišťovala, kdo neoprávněný odběr z roku 2009 zapříčinil. Na nic nepřišla a případ nakonec 21. října 2009 odložila. Nepomohla ani stížnost k ústeckému státnímu zastupitelství proti předčasnému odložení případu policií.

V září 2009, kdy Kubín jednal znovu o zapojení elektřiny, ho stihla další zpráva. Pracovníci ČEZ Měření mu sdělili, že byli také u panelákového bytu jeho šestaosmdesátileté tchýně, jejíž elektroměr je nahlášen rovněž na jeho jméno. A znovu tvrdili, že odhalili neoprávněný odběr.

Zvláštní podle něj je, že ho informovali až po měsíci od zjištění. Předtím totiž ČEZ tvrdil, že jde o běžnou výměnu elektroměru. Kam však měsíc jeho údajně poškozený elektroměr putoval a co s ním kdo prováděl, Kubín dodnes neví.

Elektroměr si nyní kontroluji denně, říká Kubín

Mluvčí ČEZ pro severní Čech Ota Schnepp reagoval, že energetická firma postupovala zcela podle zákonů.

"V této kauze jsme nezaznamenali žádné pochybení ze strany pracovníků ČEZ Měření. Podání žaloby při důvodném podezření je vlastně i jeho povinností," prohlásil Schnepp.

Jaroslav Kubín

"Jenže, jak se mají občané bránit tomu, aby kdokoli mohl manipulovat s jejich elektroměry?" ptá se Kubín. S touto otázkou se obrátil na zákaznické centrum v Ústí, poslal ji i na web firmy. Marně.

Dotázal se proto přímo generálního ředitele ČEZ Martina Romana. Dostal prostou odpověď: "Podle energetického zákona je nutné, aby si zákazník elektroměr kontroloval."

Podobně odpověděl na dotaz MF DNES i mluvčí Schnepp.

"Kontroly teď dělám denně," konstatoval Kubín s tím, že odběrná místa nechal uzamknout a samotného už tam nepouští ani pracovníka ČEZ na odečet.

Kubín se navíc obrátil na ombudsmana Pavla Varvařovského, neboť chce změnit energetický zákon, který je podle něj v rozporu s Ústavou, konkrétně Listinou základních práv a svobod.


Video