Odborníci svá tvrzení opírají o nové balistické analýzy

Odborníci svá tvrzení opírají o nové balistické analýzy

J. F. Kennedyho nezabil jeden střelec, tvrdí experti

  • 232
Američtí vědci zpochybnili důkaz, podle kterého zabil v roce 1963 tehdejšího prezidenta USA Johna F. Kennedyho osamělý střelec. Experti, včetně bývalého člena FBI, v odborném tisku napsali, že původní analýza smrtících nábojů se opírá o mylné důkazy.

Odborníci o svém zjištění informovali v časopise Annals of Applied Statistics. Tvrdí, že dosavadní důkazy se nezakládají na pravdě, a doporučili proto znovu prošetřit úlomky projektilů, které se našly po střelbě v Dallasu v roce 1963. Chtějí také potvrdit počet použitých nábojů.

Oficiální vyšetřování Kennedyho smrti hovoří o tom, že prezidenta zabily dvě kulky, které vypálil Lee Harvey Oswald.

Současní balistici, mezi nimi i odborník na kovy a bývalý zaměstnanec z laboratoří FBI William Tobin, ale namítají, že Kennedyho mohly zasáhnout víc než dvě střely. Dokazují to podle nich nové chemické a statistické analýzy kulek ze série, kterou použil Oswald.

"Důkazy, na jejichž základě bylo vyloučeno, že tam byl také druhý střelec, jsou nesprávné. Jestliže úlomky pocházejí ze tří a více nábojů, pak je pravděpodobné, že musel existovat i druhý vrah," napsali odborníci v článku.

Warrenova komise, která atentát vyšetřovala, dospěla v roce 1964 k závěru, že Oswald vypálil třikrát a že jedna střela automobil s prezidentem minula.

Komise Sněmovny reprezentantů ale tvrdila, že Oswald byl možná jenom článek spiknutí a že na místě byl ještě druhý střelec, který však Kennedyho netrefil.

Letos v únoru se také objevil další videozáznam atentátu. Autor do té doby nezveřejněných záběrů je měl přes 40 let v šuplíku, protože si myslel, že nejsou důležité. Podle mnohých historiků ale potvrzují konspirační teorii. - více zde

John Fitzgerald Kennedy byl pětatřicátým prezidentem USA. Do úřadu nastoupil 20. ledna 1961 poté, co ve volbách těsně porazil Richarda Nixona.

Necelé tři roky nato, když projížděl s kolonou při návštěvě Dallasu, ho usmrtil střelec. Vrahem byl podle úřadů čtyřiadvacetiletý Lee Harvey Oswald a střílet měl z okna budovy, v níž se tehdy nacházel sklad učebnic.

Krátce po atentátu byl zatčen za vraždu policisty, ale ještě týž den ho obvinili i z vraždy Kennedyho. Oswald obvinění odmítal a tvrdil, že se stal nastrčeným obětním beránkem.

K soudu se ale nedostal. O dva dny později, když ho chtěli policisté převézt do věznice, byl zastřelen. Majitel místního nočního klubu Jack Leon Ruby ho zabil doslova v přímém přenosu - na stanici byly totiž televizní štáby s kamerami, které incident zaznamenaly.

Policie Rubyho okamžitě zatkla a později dostal doživotí. Soud vyšší instance pak verdikt zrušil. Ruby už se ale dalšího soudu nedočkal - v roce 1967 zemřel na plicní embolii.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video