Cíl války nebyl nikdy jasně definován, stěžují si rezervisté. Ilustrační foto.

Cíl války nebyl nikdy jasně definován, stěžují si rezervisté. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Izraelští vojáci žádají hlavy svých velitelů

  • 711
Zbraně na jihu Libanonu sice utichly už minulý týden, ale diplomatická bitva Izraele proti Hizballáhu pokračuje. Židovský stát opět obvinil Írán a Sýrii ze zásobování libanonského hnutí zbraněmi. Někteří izraelští vojáci žádají kvůli nedostatečnému velení rezignaci svých nadřízených.

Izraelsko - Libanonský konflikt

Bouří se především členové rezervní brigády Hrot kopí. Ti do médií rozeslali otevřený dopis, v němž požadují "důkladné prošetření vedení války proti Hizballáhu".

Cíl války podle nich "nebyl nikdy jasně definován a byl dokonce měněn během bojových operací". Vojáci v dopise dokonce žádají rezignaci velitelů. Tím ale jejich protestní akce nekončí. Podle izraelského zpravodajského serveru Ynet News se připravují i demonstrace v Tel Avivu a Jeruzalémě.

Írán prý pašuje zbraně přes Turecko
Revolta vojáků ale zatím nechává izraelské úřady chladnými. Bezpečnostní operativci považují za svůj hlavní cíl odříznout za každou cenu libanonské radikály od přísunu zbraní z Íránu. Nejnověji úředníci vyvolali povyk v Turecku.

Tajné služby totiž Ankaru varovaly, že přes její vzdušný prostor létají íránská letadla plná zbraní pro Hizballáh. Turecké úřady proto donutily několik íránských letounů přistát a provedly v nich namátkové kontroly. Podle serveru The Jerusalem Post ale úředníci nic nenašli.

Jednání se Sýrií? Ne!
Stranou nezůstává ani premiér Ehud Olmert. Navzdory sílícímu tlaku opozice i veřejnosti opět obvinil Írán a Sýrii z dodávek zbraní Hizballáhu, na syrský režim Bašára Assada dokonce slovně zaútočil.

"Sýrie je nejagresivnějším členem osy zla," hřímal Olmert. Jeho bouřlivou reakci vyvolala smířlivá slova ministra vnitřní bezpečnosti Avrahama Dichtera. Ten v rozhovoru pro vojenský rozhlas řekl, že by židovský stát měl obnovit diplomatická jednání se Sýrií a zároveň se - výměnou za mír - vzdát Golanských výšin.

Pro Olmerta jsou ale jakékoliv rozhovory s Damaškem nepřípustné. "Jsem tím posledním, kdo by na ně přistoupil," netajil se averzí premiér. "Až zastaví podporu teroristů! Až nebude zásobovat teroristickou organizaci raketami! Potom budu šťastný, když s nimi budu moci vyjednávat," dodal.

Pohotovost kvůli Hizballáhu mají i Britové
Olmertova vláda zaútočila i na Brity. Nepřímo je obvinila, že svojí nedbalostí poskytli bojůvkám Hizballáhu moderní vojenské vybavení pro noční vidění. Zařízení našli vojáci ve velitelských bunkrech Hizballáhu na jihu Libanonu. Každá sada se pyšnila označením "Made in Britain".

Na britských ostrovech proto začalo intenzivní vyšetřování. Dosud je jasné pouze to, že Británie před třemi lety prodala 250 těchto souprav Íránu, kde měly být využity v boji proti pašerákům drog.

Prvotní výsledky vyšetřování ale ukázaly, že nalezené sady nejsou součástí zmíněné dodávky do Íránu. Další šetření by proto mělo odhalit, zda některá britská firma neporušila exportní pravidla.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video