Izraelští vojáci opustili Ramalláh

  • 8
Izraelští vojáci odešli z palestinského Ramalláhu na západním břehu Jordánu. Jednotky se tam rozmístily 18. října po vraždě izraelského ministra Rechavama Zeeviho. "Izraelská armáda se stáhla z těch oblastí Ramalláhu, které okupovala dva týdny na pokyn politiků," řekl mluvčí izraelské armády. Dodal, že vojáci zůstávají kolem Ramalláhu tam, kde za bezpečnost ručí Izrael a odkud budou moci bránit útokům proti civilistům a vojákům. Izrael nadále okupuje palestinská města: Nábulus, Džanín a Tulkarmu.

Izraelská armáda dostala v úterý večer rozkaz, aby se připravila na stahování z Ramalláhu, ale aby nerušila obklíčení města.

Izrael zárovň žádá palestinskou samosprávu, aby udržovala klid a bezpečnost a bojovala proti terorismu.

Po mezinárodním nátlaku stáhnul minulý týden Izrael své jednotky z Betléma a v noci na pondělí i z Kalkílie.

PONDĚLÍ:

Izraelské tanky operují na západním břehu
Do palestinského města Tulkarm na hranici západního břehu Jordánu vjely v pondělí izraelské tanky. Izrelské bezpečnostní složky tvrdí, ža mají informace o chystaných atentátech na izraelském území poblíž města.

U židovské osady Šaked u Džanínu na západním břehu zranil výbuch nálože tři lidi. Vojenská technika vjela podle palestinských zdrojů také na jih pásma Gazy a zdemolovala dva palestinské domy.

Podle svědků zranili Izraelci střelbou z tanků dva lidi. Izraelský armádní mluvčí řekl, že domy u Rafáhu byly zbořeny, protože pod nimi vedl tunel, kterým se do pásma Gazy pašovaly z zbraně. Zároveň popřel, že by vojáci na Palestince stříleli.

Pět tanků, které byly rozmístěny na okraji Tulkarmu, vjelo v pondělí do města. Podle palestinských svědků se rozpoutala přestřelka, při níž byl jeden Palestinec raněn. Izraelská armáda akci v Tulkarmu nekomentovala.

Tři Izraelce zranila nálož, která vybuchla u osady Šaked. Bez zranění se obešel incident, při němž vybuchla bomba v pásmu Gazy.

Vojáci byli na palestinská území vysláni po říjnové vraždě izraelského ministra cestovního ruchu Rechavama Zeeviho. Ministr obrany Benjamin ben Eliezer řekl, že armáda splnila na palestinských územích zadané cíle. Měla především zasáhnout proti teroristům a vypátrat Zeeviho vrahy.

Vojáci naopak v pondělí odešli z palestinského města Kalkílija, ale automobilisté jsou na výjezdech z města stále kontrolováni. Kalkílija byla třetí z palestinských míst, z nichž se Izraelci od minulého týdne stáhli.

Palestinci v pondělí také odmítli nabídku Izraele na bezpečnostní schůzku, při níž mělo být stahování jednotek koordinováno. Armáda je stále v Džanínu, Ramalláhu a Tulkarmu, odkud má být stahována postupně.

Spojené státy Izrael za operace v palestinských městech důrazně kritizují.

Téměř 70 procent Izraelců reakci armády na Zeeviho vraždu schvaluje. Jen 17 %dotázaných je pro okamžité stažení. Čtvrtina Izraelců si myslí, že by vojáci měli zůstat na palestinských územích nastálo, a 52 % je toho názoru, že by se armáda měla stáhnout, jakmile splní úkol. Proti operaci vpalestinských městech je 93 % izraelských Arabů. Z průzkumu, který zveřejnil deník Haarec, vyplývá, že 77 % izraelských Židů schvaluje politiku fyzické likvidace palestinských teroristů, kterou vláda považuje za legitimní obranu.

VÍKEND:

Ozbrojený Palestinec napadl autobus
Palestinec v neděli zaútočil se zbraní v ruce na jedné z rušných křižovatek v Jeruzalémě na autobus. Dva lidé zemřeli a nejméně padesát dalších cestujících muž zranil. Izraelští policisté útočníka zastřelili. Svědci tvrdili, že z místa viděli utíkat další dva ozbrojence. Zatím není jasné, zda se na útoku také podíleli. Incident se stal v době, kdy Izrael připravuje další stahování svých jednotek z palestinských území.

"Viděli jsme palestinského teroristu, jak střílí na náš autobus. Zdálo se, že s tím neskončí," popsala pro izraelský rozhlas incident jedna z cestujících.

K atentátu se přihlásil Islámský džihád
K útoku se přihlásilo militantní hnutí Islámský džihád. "Jeruzalémské brigády, militantní odnož hnutí Islámský džihád, se hlásí k odpovědnosti za hrdinnou operaci, jíž uskutečnil v Jeruzalému jeden z našich ozbrojenců," stojí v dokumentu, který organizace zaslala odbočce agentury Reuters v libanonském Bejrútu.

Islámský džihád a další radikální palestinské skupiny organizují teroristické akce namířené na izraelské cíle od loňského září. Po zmrazení izraelsko-palestinských mírových rozhovorů začalo palestinské povstání (intifáda) proti izraelské okupaci palestinských území.
Úřady žádají spravedlnost
Atentát na izraelský autobus palestinské úřady odsoudily a vyslovily se pro to, aby jeho organizátoři byli postaveni před spravedlnost.

"Palestinské vedení rozhodně odmítá akci v Jeruzalému... a nařídilo palestinským bezpečnostním silám, aby zadržely a postavily před spravedlnost kohokoli, kde se na ní podílel," citovala agentura Reuters z prohlášení vydaného v Gaze.

Ministr oznámil další stahování jednotek
Izrael připravuje stahování dalších svých jednotek z palestinských území. Izraelský ministr obrany Benjamin ben Eliezer v neděli oznámil, že armáda by se večer měla stáhnout z města Kalkílija na západním břehu Jordánu, které je jedním z pěti palestinských měst částečně obsazených izraelskými vojáky od 18. října.

Ministr se vyslovil i pro stažení ze čtyř dalších měst - Nábulusu, Ramalláhu, Tulkarmu a Džanínu -, avšak v jejich případě nestanovil žádný termín.

Izraelské vrtulníky útočily v Gaze
Izraelské vrtulníky zaútočily v noci na neděli na palestinské pozice v severní části pásma Gazy. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na palestinské bezpečnostní zdroje a svědky. Izraelská armáda útok potvrdila.

Vrtulníky vypálily nejméně pět raket na palestinské vesnice Bajt Lahíja, Bajt Hanún a Džabálija.

Agentura AFP uvedla, že vrtulníky Apache americké výroby vystřelily pět raket na továrnu na zpracování kovů v Džabáliji. Kromě toho fabriku zasáhlo ještě osm raket země-země. Továrna byla při útoku zcela zničena.

Izraelská armáda oznámila, že zničila tři továrny sloužící k výrobě minometů, které používají Palestinci proti izraelským osadám v pásmu Gazy.

Šaron odložil na neurčito schůzku s Bushem
Izraelský premiér Ariel Šaron v sobotu odložil na neurčito návštěvu Spojených států, kde se měl příští víkend sejít s prezidentem Georgem Bushem. Šaronův úřad odklad zdůvodňuje právě bezpečnostní situací v zemi. Náhradní termín má být teprve dohodnut.

Zároveň odpadá i Šaronovo setkání s britským premiérem Tonym Blairem při plánovaném mezipřistání šéfa izraelského kabinetu v Británii.

Šaron už minulý měsíc naznačil, že jeho cesta do USA by mohla být posunuta kvůli rostoucímu napětí v oblasti. Sobotní rozhodnutí provázejí spekulace, že se chce vyhnout osobnímu tlaku prezidenta Bushe. Ten má totiž zájem na urovnání situace na Blízkém východě a naléhá na Izrael, aby stáhl své jednotky z palestinských autonomních území.

Rabin s Arafatem a nynějším ministrem zahraničí Šimonem Peresem uzavřeli v roce 1993 první dohodu o palestinské autonomii. Všichni tři za to dostali Nobelovu cenu za mír. Otevřela se tak cesta k budoucímu palestinskému státu, který chtějí Palestinci na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Mírové rozhovory jsou ale od loňského září přerušeny. Palestinci tehdy proti Izraeli povstali.

Bývalý premiér byl zavražděn přes 6 lety
V sobotu večer se v Tel Avivu shromáždilo na 80 tisíc lidí na Rabinově náměstí, kde byl bývalý izraelský premiér Jicchak Rabin 4. listopadu 1995 zastřelen židovským radikálem.

Jediným politikem, který oslovil shromážděné, byla Rabinova dcera, náměstkyně ministra obrany Dalia Rabinová-Pelosofová. Připomněla otcova slova: "Mír je naší jedinou domovinou a naší jedinou cestou".

Izraelský ministr zahraničí Šimon Peres v rozhovoru pro izraelskou televizi připomněl Rabinovu zásluhu na mírové dohodě uzavřené s palestinským předákem Jásirem Arafatem v Oslo v roce 1993. "Rabin vložil naději do mírového procesu a do nastupující generace", řekl. "Od jeho smrti žijeme v těžkých časech, v utrpení a krveprolití," dodal.

Izraelské tanky vjely do palestinského města Tulkarm na hranici západního břehu Jordánu poté, co izrelské bezpečnostní složky oznámily, ža mají informace o chystaných atentátech na izraelském území poblíž města. (5. listopadu 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video