Izraelští vojáci opustili Betlém

  • 249
Dohoda o uvolnění betlémské baziliky Zrození Páně je zatím plněna bez zádrhelů. Izraelští vojáci se stáhli z Betléma. V pátek ráno baziliku opustilo třináct palestinských radikálů a s nimi dalších 110 lidí. Údajní teroristé jsou už na Kypru, kde se bude jednat o jejich dalším osudu.

Izraelská armáda nejprve odsunula pěchotu a obrněná vozidla od baziliky, kterou obléhali od 2. dubna. Podle mluvčího armády vojáci ještě před svým odchodem "zneškodnili 25 až 40 pastí, které v bazilice Palestinci nastražili".
 
Izraelské síly budou podle armádního prohlášení přemístěny za vnější hranice Betléma a přilehlé vesnice Bajt Džalá, které tak zůstanou obklíčeny.

Betlém byl posledním městem obsazeným izraelskou armádou v rámci vojenské ofenzivy na autonomních palestinských územích západního břehu Jordánu.

Co bude s palestinskými radikály?
Jaký bude osud třinácti radikálů na ostrově, zatím není jisté. Podle deníku Haarec mají být z Kypru převezeni do zatím nespecifikovaných evropských států a možná i Kanady.

Letadlo s 13 palestinskými radikály přistálo kolem poledne na letišti v jihokyperské Larnace. Na ostrov je přepravil vojenský letoun z Tel Avivu.

Palestinci na letišti nastoupili do připraveného autobusu. Jeden z nich byl vynesen na nosítkách. Všichni mají pod policejním dohledem pobývat v jednom hotelu.

Izrael souhlasil, aby bylo 26 dalších radikálů převezeno do pásma Gazy a aby 84 civilistů, kteří byli v kostele také, bylo okamžitě propuštěno.

ODVETA ZA ATENTÁT
SE PRÝ NEKONÁ

Izraelci vzdali přípravu na ofenzivu v Gaze, která měla být odvetou za úterní sebevražedný atentát u Tel Avivu. Armáda to podle izraelské veřejné televize vysvětlila tím, že operace pozbyla momentu překvapení. Významné vojenské síly Izraele ale údajně zůstanou u hranic pásma Gazy připravené k intervenci. 

Po úterním atentátu v Rišon Lezionu, při němž zahynulo kromě útočníka 16 Izraelců, rozhodl o vojenské operaci v pásmu Gazy izraelský bezpečnostní kabinet. Armáda začala ve čtvrtek stahovat k hranici pásma své jednotky a povolávat záložníky. (více čtěte ZDE)

Policisté vyvedli aktivisty za baziliky
Izraelští policisté vyvedli z betlémské baziliky Narození Páně deset zahraničních mírových aktivistů, kteří odmítali vyjít ven.

Izrael je obvinil z porušení zákazu vstupu do vojenského prostoru, chce je vzít do vazby a později deportovat.

Arafat uvolnění baziliky uvítal
Palestinský předák Jásir Arafat uvítal ukončení krize kolem Baziliky. Mezi Palestinci ale všeobecně převládá nespokojenost nad deportací.

Bývalá palestinská ministryně Hanan Ašrávíová prohlásila, že odchod z palestinských území je pro každého Palestince katastrofa a že to evokuje situaci po založení státu Izrael, kdy z území nuceně odešly tisíce lidí.

Palestinci odlétli britským letadlem
Muži, považovaní za teroristy, vycházeli z chrámu jeden po druhém a byli kontrolováni izraelskými vojáky. Poté je z místa odvezl přistavený autobus.

Několik hodin po odchodu 120 lidí z betlémské baziliky hodili dva Palestinci granát k bance v jihoizraelském městě Beerševa. Podle internetové verze deníku Haarec lehce zranili čtyři lidi. Jednoho pachatele se policii podařilo dopadnout, druhý je na útěku.

Na Ben Gurionově mezinárodním letišti u Tel-Avivu je vyzvedlo britské vojenské letadlo. Stroj typu Hercules C-130 před polednem odstartoval na Kypr.

Skupina Palestinců má na kyperském území setrvat do pondělka. Do té doby mají ministři zemí EU rozhodnout, kam poletí dál.

 Dohoda o ukončení obléhání baziliky neřeší, jak dlouho mají deportovaní zůstat v cizině. Palestinské vedení se domnívá, že by měli mít muži právo na návrat po podpisu izraelsko-palestinské mírové dohody.

Izrael dal najevo, že nebude bránit příbuzným vycestovat za deportovanými. Zatím není ani jasné, zda budou muži v cizině vězněni. Původní dohoda navrhovala, aby Palestince přijala Itálie, která to ale odmítla.

PALESTINSKÁ POLICIE ZATÝKÁ

Palestinská policie na příkaz vůdce Jásira Arafata od čtvrtka zatkla 20 členů Hamasu, který pravděpodobně stojí za atentátem. Arafat dal bezpečnostním složkám příkaz zabránit podobným akcím.

Kypr: Chceme je tu jen dočasně
Kyperská vláda totiž upozornila, že je připravena poskytnout Palestincům útočiště pouze dočasně. 

Úmysl Palestince "na pár dní" přijmout oznámilo ve čtvrtek večer kyperské ministerstvo zahraničí. Ve stejný den popřela Kanada zprávy o tom, že by některé z nich mohla přijmout.

Exil lidí, které židovský stát považuje za teroristy, je podmínkou pro naplnění úterní dohody, podle které je Izrael ochoten ukončit několik týdnů trvající blokádu.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
Na základě dohody, která byla uzavřena v úterý, má být zmíněných 13 radikálů vypovězeno, 26 dalších posláno do pásma Gazy a ostatní osvobozeni.

Izraelská armáda vtrhla do Betléma a dalších palestinských měst koncem března, protože se, jak tvrdí, chtěla vypořádat s teroristickým podhoubím, které připravuje sebevražedné atentáty na izraelském území.

BLÍZKÝ VÝCHOD

Šaron pohrozil Palestincům odvetou

Do Izraele se vrátil
teror: 16 mrtvých

Za výbuch izraelského tanku pykaly děti

další články

Hamas: Chtějí nás vyhnat
Hnutí Hamas dohodu o ukončení obléhání baziliky odmítlo. "Izraelský nepřítel nás chce zbavit naší legitimity, legitimity naší přítomnosti v Palestině. Palestinská samospráva nyní hodlá na jeho politiku přistoupit," prohlásil předák hnutí Abdal Azíz Rantisí.

Tři z Palestinců, kteří mají být vypovězeni, patří podle informací světových agentur právě k hnutí Hamas.

Dohodu vyjednali zástupci EU a USA
Betlémský guvernér Muhammad Madání agentuře AFP řekl, že dohodu vyjednali američtí diplomaté a diplomaté Evropské unie. Do baziliky pak vstoupili palestinští bezpečnostní činitelé, aby shromáždili lidi, kteří mají být propuštěni na svobodu.

Do baziliky se 2. dubna uchýlilo přes 200 Palestinců včetně tří desítek ozbrojenců. Izraelští vojáci pak komplex obklíčili a žádali, aby se vzdali.

Izrael původně nabídl palestinským radikálům buď odchod do exilu nebo soud v Izraeli. Později nabídku změnil na odchod do pásma Gazy. Mezitím však baziliku muži začali opouštět kvůli nedostatku potravin a dalším potížím.

KDO JSOU PALESTINŠTÍ RADIKÁLOVÉ Z BAZILIKY


- Plukovník Abdalláh Dáud - šéf tajných služeb v oblasti Betléma. Narozen v roce 1962. Je obviňován z příprav protiizraelských útoků, obchodu se zbraněmi, ochrany atentátníků a ze spojení s bojovníky, kteří ostřelovali židovskou osadu Gilo u Jeruzaléma.

- Ibráhím Músá Abaját - obyvatel Betléma (narozen 1973). Židovský stát ho viní z řízení ozbrojené skupiny, ze členství v Brigádách mučedníků od Al-Aksá, vojenské skupině s vazbami na hnutí Fatah Jásira Arafata, a ze střelby na židovskou osadu Gilo u Jeruzaléma. Údajně je odpovědný i za útok na jednoho představitele izraelských tajných služeb v červnu 2001 a smrt dalších dvou Izraelců.

- Džihád Džaara - člen bezpečnostních složek, původem z Betléma (narozen 1971). Nejspíš aktivní člen vojenské složky hnutí Fatah, který plánoval útoky proti izraelským vojákům i civilistům (nejvíce v Gilu).

- Muhammad Saíd Atalláh Sálim - obyvatel uprchlického tábora Duhajšá u Betléma (narozen 1979). Izrael jej viní z členství v Brigádách mučedníků od Al-Aksá a z plánování dvou sebevražedných útoků v březnu 2002 v Jeruzalémě, při kterých zahynulo 12 Izraelců (včetně jednoho dítěte).

- Chálid abú Nidžmí - člen palestinských tajných služeb.

- Rami Kámil - člen Brigád mučedníků od Al-Aksá.

- Muhammad Múhanna - člen palestinských tajných služeb.

- Anan Chámis - člen Fatahu.

- Chalíl Abdalláh - člen Fatahu.

- Ahmad Hamamra - člen Fatahu.

- Ibráhím Muhammad Sálim Abaját - obyvatel Betléma (narozen 1961). Podle Izraele člen radikálního hnutí Hamas, který pomáhal uskutečňovat útoky proti Izraeli.

- Azíz Džubrání - původem z Betléma (narozen 1971). Člen Hamasu. Viněn z příprav pumových útoků proti židovskému státu.

- Mamdú Vardjání - člen Hamasu.

Nad obyvatelem Džanínu přelétá vrtulník izraelské armády, která palestinské město obsadila. (4. dubna 2002)

Nad palestinským městem Džanín, obsazeným izraelskou armádou, se během bojů vznáší dým. (4. dubna 2002)

Izraelský voják kontroluje dění v uprchlickém táboře poblíž palestinského města Džanín, odkud odjelo po skončení blízkovýchodní mise amerického ministra zahraničí Colina Powella na třicet izraelských tanků. (16. dubna 2002)

Palestinec si odnáší matraci, kterou našel mezi odpadky poblíž uprchlického tábora v Džanínu, okupovaném izraelskou armádou. (17. dubna 2002)

Palestinští chlapci z uprchlického tábora v Džanínu na západním břehu Jordánu si kryli 20. dubna nosy rouškou před všudypřítomným zápachem z rozkládajících se mrtvol a smetí po nedávné izraelské vojenské operaci. (20. dubna 2002)

Jeden z 13 palestinských radikálů, kteří ráno opustili baziliku Zrození Páně v Betlémě, se modlí u detektoru kovu na náměstí Jesliček před bazilikou. Radikálové budou britským vojenským letadlem přepra veni na Kypr, kde zůstanou do 13. května (10. května 2002).

Dva izraelští vojáci přicházejí na pomoc zraněnému Palestinci, který spolu s dalšími 12 radikály opustil betlémskou baziliku Zrození Páně. Palestinci budou britským vojenským leta dlem přepraveni na Kypr, kde zůstanou do 13. května. Do té doby mají ministři zemí EU rozhodnout, kam poletí dál (10. května 2002).

Palestinští radikálové na letišti v kyperské Larnace, kam byli dopraveni po opuštění betlémské baziliky Zrození Páně (10. května 2002).

Františkánský mnich (vlevo) doprovází jednoho ze 13 palestinských radikálů, kteří ráno opustili betlémskou baziliku Zrození Páně. Palestinci budou britským vojenským letadlem přepraveni na Kypr, 10. května 2002

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video