Arabská rodina odevzdává hlas ve volbách do izraelského parlamentu (Izrael, 22....

Arabská rodina odevzdává hlas ve volbách do izraelského parlamentu (Izrael, 22. ledna 2013). | foto: Profimedia.cz

Rozpory stranou. Izraelští Arabové míří poprvé do voleb společně

  • 38
Poprvé v historii se v Izraeli čtyři arabské politické strany spojily a utvořily koalici, v níž budou v březnu kandidovat v parlamentních volbách. Partaje Chadaš, Balad, Ta’al a Ra’am překonaly své rozpory poté, co se zvýšila procentuální hranice, kterou musí strany dosáhnout, aby se dostaly do parlamentu.

„Je to rozpačité politické manželství komunistů, palestinských nacionalistů, religiózních muslimů, feministek a dokonce i jednoho Žida,“ shrnula agentura AP nové spojenectví, které by bylo jinak kvůli ideologickým i osobním neshodám jen stěží přestavitelné.

Přestože Arabové tvoří zhruba pětinu izraelského obyvatelstva, jejich politické zastoupení tomu dosud neodpovídalo. Z velké části za to mohla roztříštěnost arabských stran. K tomu, aby se strany sjednotily, je přinutilo zvýšení uzavírací klauzule ze dvou na 3,25 procenta, o něž se zasadil zejména ministr zahraničí Avigdor Lieberman. Strany, kterým se dosud dařilo získávat alespoň několik křesel v parlamentu, by tak nyní zůstaly zcela bez politického zastoupení.

Expert: Společná kandidátka může zaujmout více voličů

Jednotná kandidátka arabských stran je pokusem o novou strategii, která by předešla tomu, že by se některá z nich nedostala do Knesetu, říká Marek Čejka, odborník na Blízký východ z Ústavu mezinárodních vztahů. „Pak je také možné, že sjednocená kandidátka zaujme více voličů, a tím pádem se zvýší i význam arabských stran ovlivňovat izraelskou politiku,“ řekl iDNES.cz autor knihy Izrael a Palestina, který dění na Blízkém východě popisuje i na svém blogu

„Ne všichni izraelští Arabové chodí k volbám a ti kteří volí, vhazují někdy i hlasy pro židovské strany, za které mohou arabští kandidáti rovněž v určitých případech kandidovat. Je otázka, jak dlouho koalice arabských stran vydrží po volbách, protože jsou ideologicky různorodé,“ doplnil Čejka.

„Je to nejefektivnější odpověď na Liebermanovy rasistické snahy zabránit Arabům, aby se dostali do Knesetu,“ řekla serveru Ynet Aida Túma-Slimanová z židovsko-arabské komunistické strany Chadaš. „Už nevydáváme energii na to, abychom porazili jeden druhého, ale naopak se spojujeme, abychom více a více rostli,“ dodala.

Arabské strany chtějí i židovské hlasy

I když mají arabští politici silné vazby na palestinské politické aktivisty a podporují palestinskou nezávislost, mluví často plynně hebrejsky a věří, že se Arabové musí aktivně účastnit izraelského politického života. 

Někteří z nich dokonce odmítají dvoustátní blízkovýchodního řešení konfliktu, které by vedlo k vzniku samostatné Palestiny. Stojí za tím ovšem jejich přesvědčení, že Izrael nemá být definovaný jako „židovský stát“, ale má zaručovat úplnou rovnost všech etnik i vyznání. 

Koalice se neuchází pouze o arabské hlasy. „Jsme tu pro všechny, kdo jsou v Izraeli znevýhodnění, a slibujeme, že v Knesetu budeme reprezentovat všechny. Společná kandidátka je naší odpovědí na rasismus,“ citoval lídra koalice Ajmana Odeha Jerusalem Post

Úspěch Arabů může znamenat prohru Netanjahua

„Budeme hrát v politice ústřední roli jako nikdy dříve,“ říká Odeh, podle nějž by mohla sjednocená arabská kandidátka získat až 15 z celkově 120 křesel v Knesetu, čímž by se stala třetí nejsilnější parlamentní frakcí a dokázala by současnému premiérovi Netanjahuovi zkomplikovat jeho opětovné zvolení.

Zástupci arabských stran v Izraeli (zleva) Ajman Odeh, Džamal Zahalka, Masúd Ghanájem a Ahmad Tibi na tiskové konferenci v Tel Avivu (11. února 2015).

Právě předsedu vlády totiž arabské strany viní z toho, že se postavení Arabů v Izraeli v poslední době zhoršilo, a viní jej i z útoků na Palestince na Západním břehu a v Gaze. Netanjahua nechtějí podporovat ani někteří jeho dosavadní spojenci, který prosazují liberálnější postoj k palestinské problematice (více čtěte zde).

Arabové mají v Izraeli obvykle nízkou volební účast. Koalice však doufá, že tentokrát přiláká k urnám až o deset procent více arabských voličů, čímž by se volební účast Arabů i Židů u voleb vyrovnala a arabským stranám tak přinesla kýžené hlasy navíc. Některé průzkumy však i tak sjednocené kandidátce přisuzují jedenáct mandátů, což je stejně, jako měly dosud, uvedla stanice Aruc Ševa.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video