Velvyslanec Izraele v České republice Gary Koren

Velvyslanec Izraele v České republice Gary Koren | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Diplomat: Značení výrobků jde proti Izraeli, ale škodit může Palestincům

  • 374
Rozhodnutí Evropské komise jasně označovat výrobky z židovských osad vyvolalo v Izraeli vlnou rozhořčení. „Jde o politické rozhodnutí, a to velmi špatné. Ocitáme se tak na kluzkém svahu,“ řekl v rozhovoru pro MF DNES izraelský velvyslanec v Česku Gary Koren. Přístup Evropské unie ho zklamal.

„Na světě je plno zemí, kde jsou územní konflikty. Některé jsou dokonce i v Evropě. Ale proč se pouze v případě Izraele nařizuje tohle takzvané technické opatření?“ zlobí se velvyslanec, který stejně jako izraelský premiér Benjamina Netanjahu tvrdí, že je to ze strany EU pokrytectví.

„Proč na rovinu neřeknou: Nelíbí se nám, co děláte, a tímto označováním mrkve chceme donutit Izrael zasednout k jednacímu stolu s Palestinci?“ dodává.

Pokyny k označování zboží pocházejícího ze židovských osad schválila Evropská komise minulý týden. Izraelský prezident Reuven Rivlin na protest zrušil návštěvu Evropského parlamentu, vláda přerušila několik jednání s EU (více čtěte zde).

Na produktech z oblastí, které Izrael obsadil během šestidenní války v roce 1967, bude v celé EU místo označení Made in Israel uvedené, že byly vyrobené na Západním břehu Jordánu, ve Východním Jeruzalémě anebo na Golanských výšinách. Podle Bruselu se na zboží EU tvrdí, že zboží pocházející z území, která Izrael okupuje, nemůže být v Unii prodáváno jako zboží vyrobené v Izraeli.

Dopad nového nařízení na Izrael je podle velvyslance zatím hlavně psychický. Podle Korena totiž izraelská veřejnost přestává věřit, že je Evropa jejich přítelem.

Izrael podle něj nepředpokládá, že pro něj bude mít rozhodnutí Evropské komise nějaký ekonomický dopad. „Pokud to opatření povede k nižšímu prodeji, postihne to především samotné Palestince. Izraelské firmy se mohou přestěhovat za zelenou linii (hranice mezi Izraelem a palestinským územím stanovená v roce 1949, pozn. red.). Výrobu si tedy zachovají, ale už nebudou zaměstnávat Palestince. A těch je dnes třicet tisíc,“ upozorňuje.

Izrael podle něj během současných střetech s Palestinci už několikrát vyzýval k jednání. „Doteď jsme nedostali odpověď. Snaží se Evropská unie přimět Palestince, aby s námi jednali? Takové snahy ze strany EU nevidím. A to je zklamání,“ zdůrazňuje Koren.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video