Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan (15. ledna 2011)

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan (15. ledna 2011) | foto: AP

Izraelský útok na flotilu stál za vyhlášení války, řekl premiér Turků

  • 794
Loňský zásah židovského státu proti flotile, která plula ke Gaze, byl podle tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana "důvodem k vyhlášení války". Turecko ale projevilo zdrženlivost, řekl před několika týdny v rozhovoru pro televizní stanici al-Džazíra.

Přepis interview, který byl původně zveřejněný jen v arabštině, poskytla turecká agentura Anatolia až v neděli.

"(Izraelci) zaútočili v mezinárodních vodách, což je v rozporu s mezinárodním právem. Byl to důvod k válce, ale Turecko jednalo zdrženlivě," zdůraznil premiér Erdogan.

Incident se odehrál loni v květnu. Izraelská armáda vnikla na plavidlo Mavi Marmara, které vezlo převážně turecké aktivisty k břehům Gazy. Židovští vojáci tehdy zabili devět Turků. (více zde)

Ankara tento měsíc vypověděla izraelského velvyslance a omezila s Izraelem obchod s vojenskou technikou. Izrael se odmítl omluvit a trvá na tom, že flotila se chystala prorazit blokádu, kterou Izrael udržuje kolem Pásma Gazy z bezpečnostních důvodů. Turecko před incidentem patřilo k izraelským spojencům.

Něco takového se už nestane

Erdogan v televizním rozhovoru naznačil, že podobná situace už na moři nemůže nastat. Země totiž plánuje zajistit ve Středozemním moři bezpečnou plavbu svých lodí. "První povinností tureckého námořnictva je bezpochyby zajistit bezpečnost tureckých lodí. To je první krok. Chceme ale také pokračovat v humanitární pomoci. A lodě s humanitárním nákladem už nebudou napadány, jak to bylo v případě Mavi Marmara," řekl před několika týdny premiér.

A v jiném rozhovoru pro egyptský list Aš-Šurúk prohlásil, že z Izraele se stal "rozmazlený stát, který praktikuje nejen terorismus proti Palestincům, ale jedná také nezodpovědným způsobem. Izrael nechce uznat své omyly ani to, že svět kolem něj se mění".

Turecký premiér je nyní v egyptské Káhiře a navštíví i další severoafrické země: Libyi a Tunisko. Premiér chce v těchto státech, které se donedávna potýkaly s dlouholetými režimy autoritativních vládců, posílit turecký vliv.

Izrael podle agentury AFP začíná pociťovat izolaci, kterou umocňuje plánovaná žádost palestinské samosprávy o uznání palestinského státu v OSN. Izraelský ministr obrany Ehud Barak řekl, že je třeba jednat s Tureckem, Egyptem i s Palestinci.

A možnost námořního konfliktu se členem NATO přispívá k napětí, které v Izraeli panuje kvůli zostřeným vztahům s arabskými státy a íránskému jadernému programu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video