Palestinci slaví, vyhráli spor u izraelského Nejvyššího soudu

Palestinci slaví, vyhráli spor u izraelského Nejvyššího soudu | foto: Reuters

Izraelský soud dal za pravdu Palestincům. Plot bude jinde

  • 8
Spíše symbolické, přesto oslavované vítězství včera zaznamenali obyvatelé palestinské obce Bilin. Izraelský Nejvyšší soud dal arabským zemědělcům za pravdu ve sporu s ministerstvem obrany židovského státu. Jednalo se o plánovanou trasu bezpečnostní bariéry, která má oddělit většinově židovská a palestinská území.

Palestinci si stěžovali, že plot u jejich vesnice by je nadobro odloučil od poloviny půdy, kterou obdělávají.

"Úřady nás nedokázaly přesvědčit, že je z bezpečnostního hlediska nezbytné vést bariéru právě přes pozemky náležící obci Bilin,“ napsala v odůvodnění verdiktu Dorit Beinishová, šéfka Nejvyššího soudu.

Armádu pokořili soudci
Beinishová a její kolegové konstatovali, že bariéra by v případě dokončení negativně ovlivnila kvalitu života obyvatel dotčené obce. Soudci židovského státu proto nařídili rozebrat stávající prozatímní konstrukci a naplánovat novou trasu bariéry.

Mluvčí izraelského ministerstva obrany, jehož se rozsudek týká především, oznámil, že celý případ i jeho rozuzlení důkladně prostudují. Nicméně hodlají rozhodnutí soudců respektovat.

Palestinští aktivisté označili verdikt za skvělý. "Chceme, aby verdikt nezůstal jen na papíře. Aby úřady začaly v jeho duchu okamžitě jednat,“ prohlásil Abdulláh abú Rahmán, vůdce arabských protestů.

Ze včerejšího rozhodnutí soudu mají radost také západní a izraelští aktivisté, kteří se ve sporu o bariéru postavili na palestinskou stranu. "Bilin se stal symbolem nenásilných občanských protestů proti plotu,“ nechal se slyšet Michael Sfard. Telavivský právník, který na podporu obyvatel Bilinu zorganizoval petici, posléze zaslanou izraelskému Nejvyššímu soudu.

"Toto vítězství bylo klíčové nejen pro zemědělce. Je důležitým signálem pro armádu, která prohrála,“ pokračuje právník. "V posledních měsících jsme svědky nového trendu: izraelský Nejvyšší soud již automaticky nepřitakává armádě ve věcech týkajících se bezpečnosti, což nás do budoucna naplňuje opatrným optimismem,“ míní Michael Sfard.

Plot jako základ hranice
O stavbě bezpečnostní bariéry mezi palestinským Západním břehem a územím obývaným převážně židovským obyvatelstvem rozhodla izraelská vláda na počátku tisíciletí. Podle tvrzení telavivských úřadů plot nyní brání pronikání palestinských teroristů do židovských obcí.

Palestinci pak tvrdí, že plot je omezuje v pohybu. Navíc prý bariéra odkrajuje z palestinské autonomie ta území, na které si činí nárok jak Arabové, tak Židé. Má se totiž za to, že bariéra bude základem nové státní hranice, pokud vznikne nezávislý palestinský stát.

O jaký plot jde

Bariéra, kterou buduje Izrael mezi převážně židovskými oblastmi a palestinským Západním břehem, má měřit asi 700 km. Je z poloviny hotova. Plot má bránit teroristům v průniku do židovských teritorií. Nevládní skupiny však tvrdí, že po jeho dostavbě zůstane 380 tisíc Arabů odříznuto od autonomie. Budování plotu v roce 2004 odsoudil haagský Mezinárodní soudní dvůr.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video