Izraelský premiér Netanjahu je v Praze potřetí za posledních dvanáct měsíců....

Izraelský premiér Netanjahu je v Praze potřetí za posledních dvanáct měsíců. Tentokrát si udělal neplánovanou odbočku ze své cesty do Německa poté, co se Česká republika jako jedna z mála zemí postavila za Izrael při hlasování o Palestině v OSN. (5. prosince 2012) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Co je správné, nebývá populární, poděkoval Netanjahu v Praze Nečasovi

  • 161
Do Prahy přiletěl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Svému českému protějšku Petru Nečasovi poděkoval za to, že Česká republika jako jediná země EU hlasovala proti přijetí Palestiny za nečlenský pozorovatelský stát OSN. "Děkuji vaší vládě a zemi, že jste stáli na straně pravdy," řekl českému premiérovi.

"Jménem izraelského lidu děkuji vaší vládě a zemi za to, jak jste hlasovali o oné jednostranné rezoluci. Díky za přátelství a odvahu," zmínil izraelský premiér to, že se Česká republika postavila v OSN proti tomu, aby se Palestina stala nečlenským pozorovatelským státem OSN (více o hlasování zde).

"To, co je správné, není vždy populární. Před 74 lety v Mnichově světové velmoci přinutily tuto hrdou demokracii, aby obětovala své životní zájmy. Mezinárodní společenství tleskalo, téměř bez výjimky. Říkali tomu 'mír pro naše dny' a namísto toho to vedlo k největší válce v historii," řekl Netanjahu.

"Jsem hrdý, že jsem zase v Praze. Viděl jsem tu při návštěvě bustu Tomáše Garrigua Masaryka. Věřím, že by byl na postoj České republiky velmi hrdý," dodal.

První československý prezident se totiž například ve známém případu zastal Žida Leopolda Hilsnera, Masarykovo jméno nese i kibuc na severu Izraele. Jeho syn Jan zase jako ministr zahraničí pomáhal Židům po druhé světové válce, když se coby lidé bez domova, osvobození z koncentračních táborů, snažili dostat do Palestiny a založit tam vlastní bránitelný stát.

Demonstrace pro i proti Izraeli

Návštěva izraelského premiéra zmobilizovala stoupence i odpůrce židovského

Návštěva izraelského premiéra zmobilizovala stoupence i odpůrce židovského státu.

Před Úřadem vlády v Praze se sešlo zhruba 80 lidí (podle účastníků 120) s úmyslem vyjádřit Netanjahuovi podporu. Ten je pozdravil z okna.

Na Staroměstské náměstí svolala protest proti jeho návštěvě tzv. Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě. Podle ČTK dorazilo nakonec asi 100 lidí.

Rezoluce OSN o přijetí Palestiny podle Netanjahua zcela ignorovala izraelské bezpečnostní zájmy. Židovský stát má podle premiéra zájem na "trvalém a upřímném míru, který lze bránit".

Řešení neleží v OSN, ale v Jeruzalémě či Ramalláhu, řekl Nečas

Premiér Petr Nečas zdůraznil, že Izrael je pro Českou republiku strategickým partnerem, ekonomicky pátým největším mimo Evropu. "Řešením sporu mezi Izraelem a Palestinou je existence dvou států, ale toho lze dosáhnout jen přímým jednáním. To řešení neleží v New Yorku na Valném shromáždění. Leží v Tel Avivu, v Jeruzalémě, v Ramalláhu," řekl Nečas.

Oba politici se bavili i o širším měřítku dění na Blízkém východě, tedy situaci v Sýrii a Íránu. "Máme velmi podobné názory," řekl Nečas.

V pohotovosti byli i izraelští agenti

Izraelský premiér je jedním z nejstřeženějších politiků na světě. Úřadem vlády procházeli i izraelští agenti, v pohotovosti byla česká policie. Dopravu však návštěva narušit neměla.

Pro Netanjahua to byla třetí cesta do Česka. Poprvé přiletěl loni 7. dubna, letos v květnu se zase v Praze konalo společné jednání české a izraelské vlády. Podobný formát schůzek není příliš častý a svědčí o blízkém vztahu obou zemí, respektive jejich politických reprezentací.

Na státní návštěvu Izraele se před několika týdny chystal český prezident Václav Klaus. Cestu však zrušil, protože se rozhořel konflikt mezi izraelskou armádou s hnutím Hamas, které ovládá pásmo Gazy a které Evropská unie řadí mezi teroristické organizace.

Netanjahu sklízí kritiku za osadnictví

Podporu v Evropě Netanjahu hledá ve dnech, v nichž čelí zesílené mezinárodní kritice poté, co oznámil stavbu tří tisíc bytových jednotek ve sporné oblasti nazývané E1. Ta leží mezi Jeruzalémem a jednou z největších židovských osad na Západním břehu Jordánu, čtyřicetitisícovým městem Ma'ale Adumim.

Pokud by Jeruzalém a toto město spojil pás židovského osídlení, Palestincům by to ztížilo dopravu mezi severní a jižní částí Západního břehu. Server The Times of Israel však připomněl, že židovský stát v lednu čekají předčasné volby a oznámení výstavby v oblasti E1 může být jen předvolební tah.

Židovských osadníků - tedy i voličů - jsou stovky tisíc. Mezinárodní společenství ovšem budování osad čas od času kritizuje jako porušení Ženevské a Haagské konvence.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video