Izraelské stíhačky trestaly za atentát

  • 118
Izraelské stíhačky F-16 v noci bombardovaly palestinskou policejní stanici ve městě Ramalláh na západním břehu Jordánu. O případných obětech nejsou žádné informace. Útok následoval jen pár hodin poté, co izraelská vláda schválila ozbrojenou odvetu na palestinské cíle. Odpověděla tím na sebevražedný atentát Palestince, při němž ve čtvrtek odpoledne v Jeruzalémě zahynulo 15 lidí a přes sto bylo zraněno.
V článku najdete přehled sebevražedných útoků Palestinců. Podívejte se na fotografie.

Arafat: Izraelské útoky nás posilují
Palestinský vůdce Jásir Arafat izraelské operace na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy odsoudil. 

"Izraelské útoky na palestinský lid jsou významným vystupňováním vojenských akcí a jsou součástí pekelného plánu Izraele," řekl Arafat.

"Všichni musí chápat, že izraelské útoky nás posilují a zvyšují naše odhodlání," zdůraznil.

Ke čtvrtečnímu atentátu se přihlásil Islámský džihád
Útočník vtrhl do pizzerie na rohu ulic Jaffa a Krále Jiřího. Podomácku vyrobená výbušnina obsahovala mnoho hřebíků, což kromě rozmetaného skla z výloh přispělo ke zranění tolika lidí v tak širokém okruhu.

Palestinec odpálil bombu v restauraci v době oběda, kdy byla plná lidí. Přední část restaurace Sbarro byla doslova rozmetána. Na místo okamžitě vyjely desítky houkajících sanitek.

"Slyšeli jsme ohromnou ránu a viděli hromadu ležících lidí. Viděl jsem vojáka, jak letí vzduchem. Všude běhali lidé se zakrvácenými tvářemi," uvedl svědek.

K atentátu, který je nejkrvavějším od zahájení násilností před deseti měsíci, se přihlásila palestinská militantní organizace Islámský džihád.

Zvláštní jednotky izraelské policie v noci na pátek uzavřely kanceláře Organizace pro osvobození Palestiny ve východním Jeruzalémě. Podle mluvčího izraelské policie bylo ve východní části města uzavřeno celkem deset úřadoven palestinské samosprávy. Sedm palestinských činitelů bylo předvedeno k výslechu.

Izraelské jednotky vnikly také do domu představitele palestinské obce Abú Dís na okraji východního Jeruzaléma a obsadily několik okolních budov, které prý sloužily jako operační centrum pro palestinské bezpečnostní složky.

"S ohledem na skutečnost, že palestinská samospráva využívá své bezpečnostní služby k vysílání útočníků, kteří provádějí teroristické akce, a nesnaží se jim zabránit, bylo rozhodnuto obsadit objekty v Abú Dís a zrušit úřadovny těchto bezpečnostních sil," uvádí se v prohlášení izraelské armády.

Mezi mrtvými je šest dětí
Podle izraelského rádia je mezi mrtvými šest dětí. O život přišlo dohromady 15 lidí, stav jednoho zraněného označují lékaři za beznadějný. Pět lidí je zraněno vážně.

Naříkající lidé se choulili v šoku na chodnících. Všude ležely střepy a úlomky spečeného kovu.

Televize přinášela záběry těl na zemi a zkrvavených zraněných lidí, které záchranáři odnášejí na nosítkách do sanitek.

Policie uzavřela okolní ulice
Policie okamžitě uzavřela okolní ulice kvůli obavám, že v oblasti mohou být nastražené další bomby.

Z červeno-zeleno-bílého nápisu Sbarro na fasádě budovy se stala pokroucená kovová slitina.

Bombu odpálil třiadvacetiletý sebevražedný útočník patřící z militantní palestinské Organizace islámské svaté války za osvobození Palestiny (Islámský džihád), která se k atentátu písemně přihlásila. Hnutí zároveň pohrozilo dalšími útoky v jiných izraelských městech.

Od loňského září si izraelsko-palestinské násilí vyžádalo přes 550 mrtvých Palestinců a 130 Izraelců.

Kdo nese vinu za masakr?
Zdroje z izraelské vlády a z palestinské samosprávy se okamžitě vzájemně obvinily z odpovědnosti za krvavý masakr.

Palestinský ministr kultury a informací Jásir Abid Rabbú řekl, že za útok je odpovědná teroristická politika izraelského premiéra Ariela Šarona, který to "vyprovokoval, čekal na to a chtěl to."

Rabbú měl na mysli cílené izraelské útoky na militantní Palestince. Stejným způsobem reagoval i jeden představitel Islámského džihádu.

Izraelský ministr spojů Reuven Rivlin v izraelské televizi řekl, že Palestinci musejí pochopit, že budou muset za politiku svých vůdců zaplatit příslušnou cenu.

Mluvčí izraelské vlády Danny Naveh pro americkou televizi CNN sdělil, že Izrael činí za masakr přímo odpovědným palestinského předáka Jásira Arafata, který vlastně "dal zelenou" Islámskému džihádu a dalším militantním skupinám k atentátům, když mnohé jejich příslušníky svévolně propustil z vězení.

Poslední sebevražedné útoky Palestinců

 - 4. března Útok sebevražedného atentátníka ve městě Netanja: čtyři mrtví a na 60 zraněných. Pachatelem Hamas.

 - 27. března Izraelskou částí Jeruzaléma otřásly během šesti hodin dva bombové výbuchy. Druhá exploze zasáhla autobus. Při výbuchu zemřel sám atentántník, 11 lidí bylo zraněno. Ráno vybuchla nálož v automobilu poblíž nákupního střediska ve čtvrti Talpiot. Zraněni byli tři lidé.
 - 28. března Sebevražedný útok provedl palestinský terorista u města Kalkílija na západním břehu Jordánu. Spolu s pachatelem přišli o život dva malí izraelští školáci.

  - 22. dubna Atentát na autobusové zastávce ve městě Kfar Saba: dva mrtví a na 50 zraněných. K útoku se přihlásil Hamas.

- 18. května Palestinec odpálil nálož na svém těle před nákupním střediskem, kam ho chvilku předtím odmítla vpustit ochranka. Zabil pět lidí.
 - 25. května Při sebevražedném útoku na izraelskou jednotku v pásmu Gazy přišel o život sám útočník. Další sebevrah zahynul v izraelském městě Hadera. Spolu s ním možná zahynul další člověk.
- 1. června Při sebevražedném útoku palestinského útočníka před diskotékou v Tel Avivu zahynulo 22 lidí (včetně útočníka; poslední oěbt zemřela 20.června) a 90 lidí bylo zraněno. K útoku se příhlásilo palestinské Hnutí islámského odporu (Hamas).
 - 9. srpna Palestinský sebevražedný útočník odpálil bombu v pizzerii v centru Jeruzaléma. Výbuch zabil nejméně 13 lidí a dalších 70 zranil. K atentátu se přihlásila palestinská militantní organizace Islámský džihád.

K místu exploze v restauraci v centru Jeruzaléma jedou desítky houkajících sanitek. Palestinský terorista zde odpálil bombu umístěnou na těle a zabil nejméně 18 lidí včetně šesti dětí a dalších 90 jich zranil. (9. srpna 2001)

Zdravotníci přenášejí zraněnou ženu do sanitky. Palestinský sebevražedný útočník odpálil v pizzerii v centru Jeruzaléma bombu. Zabil přitom nejméně 18 lidí a dalších 90 zranil. (9. srpna 2001)

Izraelská policie zkoumá místo výbuchu po pumovém útoku palestinského sebevražedného útočníka. Ten odpálil bombu v přeplněné pizzerii během oběda a zabil nejméně 18 lidí včetně šesti dětí a 90 jich zranil. (9. srpna 2001)

Dobrovolníci pátrají po částech lidských těl v hromadě dětských kočárků před pizzerií v Jeruzalémě, kde v poledne odpálil palestinský sebevražedný útočník bombu. Při výbuchu bylo zabito nejméně 18 lidí včetně šesti dětí a 90 jich bylo zraněno. (9. srpna 2001)

Při sebevražedném atentátu mladého Palestince v pizzerii v centru Jeruzaléma zemřelo 15 lidí. Dalších sto bylo zraněno (9. srpna 2001).

Při sebevražedném atentátu mladého Palestince v pizzerii v centru Jeruzaléma zemřelo 15 lidí. Dalších sto bylo zraněno (9. srpna 2001).

Při sebevražedném atentátu mladého Palestince v pizzerii v centru Jeruzaléma zemřelo 15 lidí. Dalších sto bylo zraněno (9. srpna 2001).

Policista sedí mezi troskami budovy palestinských policejních sil ve městě Ramalláh na západním břehu Jordánu, na kterou vypálily izraelské stíhačky typu F-16 dvě rakety. Útok byl reakcí na sebevražedný atentát palestinského útočníka v Jeruzalemě z předešlého dne (10. srpna 2001).

Palestinský vůdce Jásir Arafat si prohlíží ruiny budovy policejní stanice ve městě Ramalláh na západním břehu Jordánu, kam vypálily izraelské stíhačky typu F-16 dvě rakety. Útok byl reakcí na sebevražedný atentát palestinského útočníka v Jeruzalémě z předešlého dne, při kterém zahynulo 15 lidí a téměř sto dalších bylo zraněno (10. srpna 2001).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video