Obyvatel nelegální osady křičí na členy izraelské policie, kteří osadu zbourali. (21. května 2009)

Obyvatel nelegální osady křičí na členy izraelské policie, kteří osadu zbourali. (21. května 2009) | foto: Reuters

Izraelské osadníky nechali dočíst z Tóry. Pak jim buldozery zbouraly dům

  • 20
Izraelští policisté zbourali nelegální židovskou osadu na Západním břehu Jordánu. Evakuace asi čtyř desítek osadníků se obešla bez násilí. Premiér Netanjahu se včera vrátil z návštěvy USA, které na židovský stát naléhají, aby uznal samostatnou Palestinu a zastavil budování osad na Západním břehu.

Sedm nezákonně postavených chat stálo na kopci poblíž legální osady Kochav Hašar severně od Ramalláhu. Příbytky, v nichž žilo pět rodin, dnes zbouraly buldozery.

Izraelská policie dorazila na místo zrovna v době, kdy obyvatelé osady studovali Tóru. Policisté jim dovolili lekci dokončit a poté je vyzvali, aby odešli. Podle mluvčího Mickeyho Rosenfelda se akce obešla bez násilí a policisté osadníky odvezli v autobuse.

Barack Obama s Benjaminem Netanjahuem v Oválné pracovně Bílého domu ve Washingtonu (18. května 2009)Izrael osadu zrušil den po návratu premiéra Netanjahua ze Spojených států. Předseda vlády se ve Washingtonu setkal s americkým prezidentem Barackem Obamou, který ho vyzval k zastavení budování osad na palestinském autonomním území. - přečtěte si Ať si Palestinci vládnou sami, řekl v USA Netanjahu. Slovo „stát“ nepadlo

Spojené státy naléhají na Izrael, aby jednal s Palestinci o smíru, a také o samostatném státě, který by vznikl na Západním břehu a v pásmu Gazy. Židovské osady na palestinském území jsou jedním z velkých problémů ve vztazích mezi Izraelem a Palestinci.

Obyvatelé zbořené osady nesou část jedné z chatek, které dnes zbouraly izraelské buldozery (21. května 2009)Na Západním břehu je víc než sto osad, jejichž vybudování posvětila izraelská vláda. Dalších dvacet je nelegálních. Ty se teď podle deníku Haarec chystá Benjamin Netanjahu zbourat. Z hlediska mezinárodního práva jsou ale nelegální všechny a Palestinci žádají jejich zrušení.

Předchozí levicová vláda židovského státu nabídla kompromis, podle kterého by se zachovalo několik největších sídlišť - hlavně těch, která přiléhají k izraelské hranici. Jako kompenzaci tehdejší premiér Ehud Olmert Palestincům nabídl odpovídající území na jihu Izraele, poblíž pásma Gazy. Plány nového pravicového premiéra ohledně osad zatím nejsou jasné.

Izraelské osady

Izrael začal stavět osady po Šestidenní válce v roce 1967 na zabraných územích - Západním břehu Jordánu, v pásmu Gazy (ale také na Sinajském poloostrově, tam je ale brzy zrušil). Před pár lety nechala izraelská vláda evakuovat také osady v pásmu Gazy.

Na Západním břehu zůstává přes sto legálních osad, v nichž žije na půl milionu lidí. Nelegálních sídlišť je asi dvacet. Izraelské vlády už několik z nich zbouraly, nicméně osadníci je v mnoha případech znovu postavili. Z hlediska mezinárodního práva jsou nelegální všechny osady.

Kromě praktických důvodů - osady poskytují izraelské vládě lepší kontrolu nad územím, hrály v jejich budování roli i náboženské motivy. Někteří osadníci hájí právo Židů na biblickou zemi, území svěřené jim bohem. Je to zhruba historická Judea a Samaří, což přibližně odpovídá dnešnímu Západnímu břehu.

Palestinci žádají zrušení všech osad. Předchozí izraelská vláda nabídla zatím nedojednaný kompromis. Podle něj se zachová několik největších židovských sídlišť, hlavně těch, která přiléhají k izraelské hranici. Jako kompenzaci za to tehdejší premiér Ehud Olmert Palestincům nabídl odpovídající území na jihu Izraele, poblíž pásma Gazy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video