Izraelská vláda kývla na mírový plán

  • 165
Vláda izraelského premiéra Ariela Šarona schválila tzv. cestovní mapu, která by měla utišit izraelsko-palestinský konflikt. Mírový plán počítá i s vytvořením palestinského státu v roce 2005. Je to vůbec poprvé, co izraelská vláda formálně uznala právo Palestinců na samostatný stát.

Plán byl schválen 12 hlasy, proti bylo sedm ministrů a čtyři se hlasování zdrželi. Izraelská vláda však podle očekávání přijala plán s výhradami, agentura AP hovoří dokonce o "řadě podmínek".

Kabinet tak například odhlasoval drtivou většinou dodatek, v němž židovský stát odmítá palestinským uprchlíkům jakékoli právo na návrat.

Šaron již v pátek oznámil, že Izrael je připraven mírový plán akceptovat. "Přišel čas rozdělit tento kousek země mezi nás a Palestince," řekl Šaron pro dnešní vydání deníku Jediot Achronot. 

O osudu téměř čtyř milionů palestinských uprchlíků a jejich potomků a možnosti jejich návratu do jejich bývalých domovů na území dnešního Izraele má být podle plánu rozhodnuto při jednáních o konečné podobě mírové dohody, s nimiž se počítá ve třetí fázi cestovní mapy.

Palestinský premiér Mahmúd Abbás však dnes prohlásil, že Palestinci nebudou souhlasit s žádnou úpravou mírového plánu. Palestinci plán bez výhrad podpořili již minulý měsíc. Souhlas Šaronova kabinetu nyní otevírá cestu k vrcholné schůzce Izraele a Palestiny za účasti amerického prezidenta George Bushe. Okamžitě po schválení plánu se objevily spekulace, podle nichž by se schůzka Šaron-Abbás mohla uskutečnit již v pondělí. Tento názor vyslovil i palestinský ministr zahraničí
Nabíl Šás.

Takzvanou cestovní mapu k řešení vleklého izraelsko-palestinského konfliktu vypracovalo kvarteto USA, EU, OSN a Ruska. Mírová iniciativa, předpokládající v několika etapách vznik samostatného palestinského státu v roce 2005, byla oběma stranám předána 30. dubna. Plán rovněž předpokládá zastavení násilností a zmrazení výstavby židovských osad na okupovaných územích.

Palestinci plán akceptovali, Izrael vůči němu vyjádřil řadu výhrad. Americká vláda židovský stát ujistila, že "vážně a v plném rozsahu" posoudí izraelské obavy vyplývající z mírového plánu. Podle amerického ministra zahraničí Colina Powella to však neznamená, že USA hodlají přistoupit na nějaké změny v cestovní mapě.

Jednání o cestovním plánu
Mírový plán počítá s vytvořením palestinského státu do roku 2005. Podmínkou však je, že Palestinci musejí skončit s útoky proti Izraelcům a židovský stát má stáhnout své vojáky a upustit od budování židovských osad v pásmu Gaza a na Západním břehu.

O takzvaném cestovním plánu jednal na začátku května v Jeruzalému americký ministr zahraničí Colin Powell s izraelským premiérem Arielem Šaronem a s předsedou palestinské vlády Mahmúdem Abbásem.

Izraelský kabinet se už dříve zavázal propustit 180 zadržovaných Palestinců. Patnáct až 25 tisíc obyvatel pásma Gaza se pak mělo poprvé vrátit do zaměstnání v Izraeli.

Uvolnění pohybu pracovních sil by se v konečném důsledku týkalo až 180 tisíc Palestinců. Podle izraelských činitelů šlo o gesto dobré vůle, které přispělo k úspěšnému rozjetí mírového plánu.

Oficiálnímu jednání předcházela tajná schůzka, které se podle izraelského rozhlasu účastnili koordinátor izraelských aktivit na palestinských územích generál Amos Gilad a palestinský ministr vnitřní bezpečnosti Muhammad Dahlan.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video